Dziedziczenie przez dzieci pozamałżeńskie

Pytanie:

"Czy w Sądzie, gdy jest obliczana wysokość zachowku dla dzieci z małżeństwa Spadkodawcy bierze się pod uwagę dziecko pozamałżeńskie, na które Spadkodawca płacił do pełnoletności alimenty? W testamencie Spadkodawca nie przyznał się do tego dziecka. Na rozprawie ogłoszenia testamentu i powołania do spadku nikt się nie przyznał, że takie dziecko było i żyje. Co grozi uczestnikom rozprawy za utajenie tego faktu? Czy można teraz w sprawie o wypłatę zachowku zgłosić do sprawy istnienie dziecka pozamałżeńskiego Spadkodawcy? Żeby Sąd wziął pod uwagę to dziecko pozamałżeńskie, to co trzeba udowodnić? Co przedstawić Sądowi? Czy będzie to dziecko wzywane do Sądu w sprawie o zachowek? Proszę jeszcze o potwierdzenie, że dzieci małżeńskie i pozamałżeńskie mają takie samo prawo do spadku i zachowku - takie same udziały w dziedziczeniu ustawowym."

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie przez dzieci pozamałżeńskie

System prawa polskiego już od dość dawna nie różnicuje praw dzieci pochodzących z małżeństwa od dzieci pozamałżeńskich. Dlatego dziecko pozamałżeńskie jest takim samym spadkobiercą ustawowym jak dziecko pochodzące z małżeństwa. Obliczając więc udziały spadkowe należy uwzględnić także dziecko pozamałżeńskie. Co do sprawy o zachowek natomiast, to aby doszło do postępowania sądowego w tej sprawie, konieczne jest wystąpienie z takim roszczeniem przez osobę uprawnioną. Z urzędu takie sprawy się nie toczą. Udowodnienie faktu, iż należy się do kręgu spadkobierców ustawowych (w tym przypadku, iż osoba jest dzieckiem pozamałżeńskim spadkodawcy) możliwe jest na podstawie odpisu aktu urodzenia. Jest to dowód wystarczający. Proszę jeszcze pamiętać, iż spadkodawca miał pełne prawo do tego, by w testamencie powołać do spadku wybrane przez siebie osoby. Wyznaczając rozprawę o stwierdzenie nabycia spadku, sąd wzywa - oprócz wnioskodawcy wszystkie osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi; istnienie spadkobierców testamentowych - innych niż ustawowi - nie wyłącza uczestnictwa spadkobierców ustawowych. Sąd bada z urzędu sprawy dotyczące spadkobierców. Za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę. W zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome: 1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi; 2) o testamentach spadkodawcy. Natomiast pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem, o czym sędzia powinien uprzedzić składającego zapewnienie. Zapewnienie powinno m.in. wyjaśniać, czy spadkodawca pozostawił lub nie pozostawił małżonka oraz dzieci lub ich potomków. W zapewnieniu należy wymienić imiona i nazwiska tych osób, rok urodzenia oraz miejsce zamieszkania, jeżeli te dane są znane zgłaszającemu zapewnienie, oraz dokładnie określić stopień pokrewieństwa. Zapewniający powinien także oświadczyć, czy i kto z pozostałych po śmierci spadkodawcy jego krewnych, którzy mogli być powołani do spadku, zmarł i jeżeli zmarł - podać datę śmierci oraz wyjaśnić, czy zmarł bezpotomnie, czy też pozostawił krewnych mogących dziedziczyć po nim. Jednak złożenie zapewnienia pozostaje prawem spadkobiercy, a nie obowiązkiem, o czym powinien zostać przez sąd pouczony. Nie jest wymagane odbieranie zapewnienia od wszystkich zgłaszających się spadkobierców, jeżeli jednak sąd uzna to za potrzebne bądź też jeśli kilku spadkobierców wyrazi gotowość złożenia zapewnienia, sąd może przyjąć je od jednego z nich, od pozostałych zaś odebrać potwierdzenie złożonego zapewnienia z ewentualnym wyjaśnieniem nowych okoliczności lub sprostowaniem już przytoczonych; potwierdzenie zapewnienia złożonego przez innego spadkobiercę jest również zapewnieniem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ewa P. 2013-03-10 20:38:39

    Jestem corką pozamałużeńską.Muj ojciec płacił alimenty i dał mi swoje nazwisko.Ja trafiłam do Domu Dziecka tam przebywałam do 18-rok życia .Muj ojciec ma czworo dzieci w małużeństwie .Mam pytanie czy mnie się należy coś po moim ojcu,wątpie czy będę umieszczona w testamencie. Ojciec z żoną i córką mężatką mieszkają w jednym domu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika