Weksel in blanco

Pytanie:

"W porozumieniu do weksla in blanco (własny niezupełny) jest upoważnienie do uzupełnienia weksla we wszystkie brakujące elementy, po uprzednim upomnieniu na piśmie, listem poleconym. Weksel ten jest podpisany przez poręczyciela solidarnego z zastrzeżeniem, iż należy go powiadomić o uzupełnieniu weksla na równi z Wystawcą weksla, co najmniej 30 dni przed terminem płatności. Czy wezwanie do zapłaty weksla jest jednocześnie zawiadomieniem o uzupełnieniu weksla, spełniającym warunek pisemnego powiadomienia Wystawcy o wypełnieniu weksla przez remitenta, czy ma być to odrębne pismo? Co oznacza w praktyce termin \"przedłożenie uzupełnionego weksla Wystawcy\", czy do wezwania należy dołączyć kopię faktycznie wypełnionego weksla, czy też skierowanie wezwania spełnia przesłankę przedłożenia weksla Wystawcy, a weksel można fizycznie wypełnić w momencie kierowania sprawy do sądu? Jeżeli w Porozumieniu jest zapis, iż informację o uzupełnieniu weksla remitent powinien wysłać co najmniej na 30 dni przed terminem realizacji weksla, to zakładając, że wezwanie wyślę z datą 20 grudnia 2005 roku, jaką powinnam przyjąć datę płatności i czy liczyć ją od dnia skierowania wezwania, czy od dnia doręczenia wezwania? Czy w powyższej sytuacji, po wezwaniu wystawcy i zawiadomieniu poręczyciela o uzupełnieniu weksla, jeśli nie nastąpi zapłata, to pozew mam skierować do sądu gospodarczego (zobowiązanie wynika ze stosunków gospodarczych między podmiotami) solidarnie, przeciwko wystawcy i poręczycielowi, czy też po bezskutecznym wezwaniu wystawcy mam wzywać odrębnie poręczyciela, czy wystarczy pismo zawiadamiające o uzupełnieniu weksla? Czy do pozwu należy dołączyć faktury, czy wystarczy weksel wraz z porozumieniem do weksla i wezwaniem do wykupu weksla? Ostatnie pytanie dotyczy sytuacji, gdy były wysłane dwa wezwania do wykupu tego samego weksla, jedno z datą 24 stycznia 2005 roku, drugie z datą 31 sierpnia 2005 roku, przy czym oba wskazywały termin wykupu na 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jaka powinna być w tym przypadku określona data płatności weksla?"

Odpowiedź prawnika: Weksel in blanco

Powiadomienie o uzupełnieniu weksla nie jest równoznaczne z wezwaniem do zapłaty. Są to dwie niezależne od siebie wezwania. Zatem jak z tego wynika są to dwa niezależne pisma. Z pytania wynika, że termin płatności weksla in blanco po jego wypełnieniu został ustalony jako płatny za okazaniem. Z art. 34 prawa wekslowego weksel za okazaniem jest płatny przy przedstawieniu. Przedstawienie kompletnie wypełnionego weksla lub weksla in blanco wystawcy (jeśli strony się tak umówiły) powinno być poprzedzone informacją o jego uzupełnieniu. Płatność weksla jest z góry ustalona na wekslu. Jeśli jest to weksel in blanco. I został uzupełniony jako weksel płatny za okazaniem, to datą płatności jest dzień przedstawienia weksla wystawcy do zapłaty. Przy czym data tą powinna być uprzedzona zawiadomieniem o uzupełnieniu wysłanym co najmniej 30 dni przed przedstawieniem.

Jak juz powiedziano wezwanie, przedstawienie do zapłaty powinno być poprzedzone informacją uzupełnieniu weksla. Sądem właściwym jest sąd gospodarczy w postępowaniu nakazowym. Nie trzeba dołączać faktury. Datą płatności weksla jest data oznaczona na wekslu, ta która została uzupełniona. Prawo wekslowe używa pojęcia termin płatności. Jak założyliśmy jest nim data okazania. Posiadacz wekslu może wykonywać zwrotne poszukiwanie przeciw indosantom, wystawcy, tudzież innym dłużnikom wekslowym (poręczyciel) po terminie płatności, jeżeli zapłata nie nastąpiła. Odmowa przyjęcia lub zapłaty powinna być stwierdzona aktem publicznym (protest z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia), chyba że posiadacz został z tego zwolniony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2011-11-25 16:39:16

    Na wekslu własnym mam wypisane: Płatny XYZ Sp. z o.o. Miejscowość, ul. jjjjjjj, ta firma już nie istnieje ( likwidacja ),czy jeśli ma go ktoś inny zupełnie inna firma i inny adres, weksel jest ważny


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika