Ochrona prawa autorskiego reprodukcji obrazów

Pytanie:

"Tworzę encyklopedię. Czy na użycie reprodukcji obrazow, fragmentów filmów, fragmentów muzyki, zrzutów ekranów z gier muszę mieć zezwolenie twórców?"

Odpowiedź prawnika: Ochrona prawa autorskiego reprodukcji obrazów

Reprodukcje obrazów, fragmenty filmów, muzyki itd. są utworami według rozumienia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawo autorskie ma dwa aspekty osobowy i majątkowy. Autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, oraz nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Oznacza to, że jeżeli będzie Pani korzystała z utworów bedzie Pani musiała zaznaczać, kto jest ich twórcą. Tworzenie encyklopedii jest jedną z sytuacji tzw. dozwolonego użytku chronionych utworów. W przypadku encyklopedii oznacza to, że dozwolone jest rozpowszechnienie opublikowanych (tzn. takich, które za zezwoleniem twórcy zostały zwielokrotnione i których egzemplarze zostały udostępnione publicznie) utworów plastycznych i fotograficznych, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy. Twórcy przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia (art. 33 ust. 3 ustawy). Należy jednak zaznaczyć, że autorskie prawa majątkowe (czyli prawo do wynagrodzenia) gasną z upływem lat siedemdziesięciu: - od śmierci twórcy, a od utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych - w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość, - w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia, - w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • adam 2019-05-19 09:42:51

    w Węgorzewie pswiecona jest wystawa Iwony subocz i jest w niej reprodukcja veteriano znanego artysty czy można kopiować obrazy czy narusza to prawa autorskie

  • Ewa M. 2013-01-25 21:34:02

    A jak jest w przypadku wykorzystania obrazu znanego twórcy? C Chciałabym wykonac reprodukcję znanego dzieła w mozaice szklanej do obiektu użyteczności publicznej.

  • xd123456789012345 2011-10-20 14:19:06

    żal

  • Marek Sternicki 2011-09-06 15:36:26

    Co do reprodukcji obrazów, sady orzekły że fotograficzne reprodukcje obrazów malarskich nie chroni prawo autorskie. Przecież wierna reprodukcja orazów nie ma znamion twórczości artystycznej czyli ingerencji fotografa w wygląd dzieła. Musi jedynie rejestrować a nie zmieniać i wnosic do utworu własnego wkładu twórczego. Istnieje co prawda możliwoś twórczej interpreatcji dzieła malarskiego ( oświetlenie, kadrowanie, wprowadzanie dodatkowego koloru) ale nie jest to już reprodukacja wierna. Por. R.M. Sarbiński w "Uwór fotograficzny i jego twórca w prawie autorskim"


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika