Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność funkcjonariusza Straży Granicznej
Funkcjonariusze Straży Granicznej ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za popełnione przestępstwa, a także za naruszenie dyscypliny służbowej, nieprzestrzeganie zasad etyki zawodowej, a zwłaszcza honoru, godności i dobrego imienia służby, oraz w innych szczególnych przypadkach. Naruszeniem dyscypliny służbowej jest m.in.:
- zaniechanie czynności służbowej albo wykonanie jej w sposób niedbały lub nieprawidłowy
- niedopełnienie obowiązków służbowych albo przekroczenie uprawnień określonych w przepisach prawa
Kary dyscyplinarne mogą wymierzyć:

- komendanci oddziałów, komendanci ośrodków szkolenia oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Komendy Głównej;
- dowódcy kontyngentu Straży Granicznej wydzielonego do realizacji zadań poza granicami państwa;
- Komendant Główny Straży Granicznej (wydalić ze służby może tylko ten organ)
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna się niezwłocznie, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez funkcjonariusza czynu, za który ponosi on odpowiedzialność dyscyplinarną. Wszczyna je przełożony właściwy w sprawach dyscyplinarnych (jeden z wymienionych powyżej organów, przy czym Komendant Główny może wszcząć postępowanie wobec każdego funkcjonariusza). Może on wszcząć postępowanie dyscyplinarne z urzędu, a także na wniosek m.in sądu, prokuratora albo innego zainteresowanego organu, instytucji lub pokrzywdzonego. Działanie z urzędu nie wyklucza oczywiście możliwości zawiadomienia organu o naruszeniu dyscypliny.
Nie jest tu właściwy Minister do Spraw Wewnętrznych. Do niego służy obwinionemu funkcjonariuszowi odwołanie, jeśli w I instancji orzeczenie wydał Komendant Główny Straży Granicznej.
Proszę pamiętać, że nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie 90 dni od dnia otrzymania przez przełożonego wiadomości o popełnieniu przewinienia lub naruszenia dyscypliny służbowej. Nie można także wymierzyć funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej po upływie 1 roku od dnia popełnienia czynu.
