Partnerstwo publiczno-prywatne
Pytanie:
"Proszę o omówienie zakresu podmiotowego i przedmiotowego ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Proszę o odniesienie się do treści konkretnych przepisów."
Odpowiedź prawnika: Partnerstwo publiczno-prywatne
Do zakresu podmiotowego ustawy zalicza się, zgodnie z art. 4 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym po stronie partnera prywatnego:
-
przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
-
organizację pozarządową,
-
kościół lub inny związek wyznaniowy,
-
podmiot zagraniczny, jeżeli jest przedsiębiorcą w rozumieniu prawa kraju rejestracji i spełnia warunki do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej.
Do kręgu partnerów publicznych należą:
-
organy administracji rządowej,
-
jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki,
-
fundusze celowe,
-
państwowe szkoły wyższe,
-
jednostki badawczo-rozwojowe,
-
samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
-
państwowe lub samorządowe instytucje kultury,
-
Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,
-
państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek handlowych.
Od strony przedmiotowej ustawa obejmuje (art. 1, 2 ustawy) zasady i tryb współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerstwo publiczno-prywatne w rozumieniu ustawy, to oparta na umowie o partnerstwie publiczno-prywatnym współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego, jeżeli odbywa się na zasadach określonych w ustawie. Przedmiotem umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym jest realizacja przez partnera prywatnego przedsięwzięcia za wynagrodzeniem na rzecz podmiotu publicznego.