Plac zabaw a odległość od balkonu

Pytanie:

"Mieszkam na parterze bloku, którego balkony mieszczą się w obrysie budynku. Są jakby dobudowane, przez co okna pozostałych pomieszczeń są cofnięte. Przed balkonem w odległości 7 m jest plac zabaw. Obecnie, w efekcie modernizacji placu, odległośc ta wynosi około 6 m a od okien pozostałych pokoi 7,20. Moje i sąsiadów protesty spełzły na niczym. W związku z uciążliwym sąsiedztwem placu zabaw, ciągłym krzykiem dzieci i ich matek, mamy zamiar wystąpić do spółdzielni o obniżenie czynszu - wiemy, że mamy takie prawo. Czy przepisowa odległość (min. 10 m) liczy się od okien pokoi, czy od zabudowanego bocznymi ścianami balkonu? "

Odpowiedź prawnika: Plac zabaw a odległość od balkonu

Zgodnie z par. 40 ust. 3 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.: Odległość placów i urządzeń, o których mowa w ust. 1 (place zabaw i instalacje rekreacyjne - przyp. red.), od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m.

Zatem plac zabaw należy usytuować tak, aby odległość minimum 10 m. była zachowana w stosunku do wszystkich wskazanych w tym przepisie miejsc. W przypadku budynku mieszkalnego 10 metrów liczy się od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, nie zaś od balkonów.

Na marginesie można jedynie wskazać, iż roszczenie o obniżenie czynszu w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej (w przypadku najmu lokalu od spółdzielni mieszkaniowej) może wynikać z art. 664 par. 1 kodeksu cywilnego. Przepis ten uzależnia powstanie takiego roszczenia od istnienia wad rzeczy najmowanej (tu lokalu), przy czym za wadę taką uważa się nie tylko usterki techniczne w lokalu, lecz również nadmierny hałas, utrudniający korzystanie z lokalu.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika