Podatek od wynagrodzenia pracownika agencji pracy

Pytanie:

Polska agencja pracy tymczasowej chce zatrudnić pracownika - Polaka, zamieszkałego w Polsce, który będzie następnie wykonywał pracę tylko w Holandii. Czy od wynagrodzenia tego pracownika agencja pracy tymczasowej będzie odprowadzać co miesiąc podatek dochodowy w Polsce?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek od wynagrodzenia pracownika agencji pracy

16.9.2008

Kwestię, w którym kraju powinien być uiszczany podatek dochodowy od pracownika zatrudnionego w Polsce (będącego polskim rezydentem podatkowym), ale wysłanego (delegowanego) do pracy w Holandii, reguluje Konwencja podpisana w Warszawie dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Zgodnie z art. 15 wskazanej Konwencji, uposażenia, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce) otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (w Holandii). Jeżeli praca najemna jest tak wykonywana (w Holandii), to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie (w Holandii). Bez względu jednak na powyższe postanowienie wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w Polsce) otrzymuje za pracę najemną, wykonywaną w drugim Umawiającym się Państwie (w Holandii), podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie (tylko w Polsce), jeżeli:

a) odbiorca przebywa w drugim Państwie (w Holandii) przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym i

b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie (w Holandii), i

c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie (w Holandii).

Jeśli któryś z powyższych warunków nie został spełniony, np. pobyt przedłużył się poza 183 dni, podatek – w tym zaliczki na podatek ustalane według zasad obowiązujących w Holandii - należy uiszczać w Holandii, a nie w Polsce. Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione – zaliczki na podatek dochodowy należy płacić w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?