Odpowiedź prawnika: Podważanie zasadności podwyżki wynagrodzenia za pracę przez ZUS wydział zasiłków
Podstawą odpowiedzi będzie przede wszystkim ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z artykułem 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w sprawach uregulowanych ustawą stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Zatem odpowiedzi na wszystkie pytania o charakterze proceduralnym znajdziemy właśnie w tym akcie.
Decyzja wydana przez ZUS powinna odpowiadać wymogom stawianym przez artykuł 104 i następne kpa. Zatem decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi. Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, zaś uzasadnienie prawne - wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa. Zatem co stanowiło podstawę konkretnej decyzji ZUS-u wynika z jej uzasadnienia, podstawą rozstrzygnięcia są przede wszystkim przepisy prawa, okoliczności faktyczne ustala się na podstawie przedstawionych dowodów.
Organ dopuszcza jako dowód wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.
ZUS nie prowadzi „śledztwa”, a Pani jako strona postępowania ma prawo zawsze do wglądu w akta sprawy. Jednak ZUS nie ma obowiązku informowania strony o postępach postępowania. Postępowanie kończy się decyzją, nie ma zatem podstaw do odrębnego powiadamiania o zakończeniu postępowania. Zawsze strona może odwołać się od decyzji (o czym na samej decyzji znajduje się pouczenie).

Nie sposób ocenić, czy pozostałe działania ZUS mieszczą się w granicach prawa i czy Pani zarzuty mogą skutkować nieważnością wydanej decyzji, gdyż do oceny tego konieczne jest zapoznanie się z chronologicznie przedstawioną sytuacją.
