Prawo do odwiedzin tymczasowo aresztowanego

Pytanie:

"Syn został aresztowany (został rozpoznany jako sprawca). Nie przyznaje się do winy. Mam podstawy twierdzić, że kryje kolegę. Akt oskarżenia jest już w sądzie. Proszę mi pomóc jak mogłabym doprowadzić do okazania pokrzywdzonym drugiej osoby, która najprawdopodobniej jest sprawcą. Jak często mogę odwiedzać syna w areszcie? Syn ma wezwanie przed komisję poborową, czy w chwili obecnej może iść do wojska, oczywiście gdyby prokurator zezwolił na zastępczy środek zapobiegawczy. Co w obecnej chwili mam zrobić z tym wezwaniem? "

Odpowiedź prawnika: Prawo do odwiedzin tymczasowo aresztowanego

Syn oczywiście ma prawo wnioskować o przeprowadzenie określonego dowodu. Z uwagi, że kryje kolegę – jak sama Pani twierdzi – nie będzie chciał go wydać. Może Pani oczywiście wnioskować, jeśli jest Pani świadkiem, o przesłuchanie konkretnej osoby, gdyż uważa ją Pani za sprawcę. Sąd nie będzie związany takim wnioskiem, lecz powinien to sprawdzić. Może Pani też złożyć doniesienie na Policję lub do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez tegoż kolegę. Postępowanie zostanie wszczęte w razie, gdy te informacje okażą się wiarygodne.

O odwiedzinach w areszcie decyduje Sąd prowadzący postępowanie karne. Ustawa stanowi, że tymczasowo aresztowany może uzyskać widzenie po wydaniu zarządzenia o zgodzie na widzenie przez organ, do którego dyspozycji pozostaje (Sąd po wniesieniu aktu oskarżenia). Od jego decyzji zależy częstotliwość odwiedzin.

W trakcie przebywania w areszcie nie może być wykonany ten obowiązek o stawiennictwie na komisję poborową. Należy o tym fakcie zawiadomić Komendę Uzupełnień. Jeśli nie wystarczy samo zawiadomieni należy przedstawić postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Środek ten bowiem uniemożliwia stawienie się na stosowne wezwanie.

Prokurator nie może zmienić aresztu na zastępczy środek, gdyż decyduje o tym wyłącznie sąd. Prokurator może jedynie złożyć stosowny wniosek. Jeżeli sąd uzna, że stosowanie aresztu nie jest już niezbędne zwolni aresztowanego i ewentualnie zastosuje wobec niego inny środek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • załamana 2012-02-09 07:34:12

    witam mój chłopak został tymczasowo aresztowany.Mamy dziecko monął już miesiąc a pozwolenia na widzenie nie dostalam.zastanawiam sie czy jesli zostałam bez srodków do życia bo to mój chłopak był jedynym zywicielem rodziny to czy jako konkubina moge sie starac o zamiane aresztu tymczasowego na dozór policjii?Moze jest jeszce cos co moge zrobic?prosze o odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika