Przedawnienie roszczenia o zapłatę

Pytanie:

"Moje Biuro wynajęło od Szkoły w 2001 r. internat na czas określony, na okres wakacji, w celu zorganizowania kolonii i obozów. Z tytułu czynszu, którego termin zapłaty minął we wrześniu 2001 r., pozostała ostatecznie do zapłaty kwota 5384 zł. Wezwany kolejny raz w lutym 2005 roku do zapłaty tej kwoty, odmówiłem, podnosząc zarzut przedawnienia - jako że jest to roszczenie o świadczenie okresowe (czynsz), a nadto związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Umowa mówi, że "najemca płacić będzie wynajmującemu czynsz najmu, wyliczony wg stawki 11 zł dziennie za jedno wykorzystane miejsce kolonijne". Kolejny paragraf umowy mówi, że "należność z tytułu czynszu za dany rok Najemca opłacać będzie w następujących ratach i terminach: I rata 20% - do 20 czerwca 2001 r.; II rata 40% - do 20 lipca 2001 r.; III rata 40% - do 31 sierpnia 2001 r., zgodnie z faktycznym wykorzystaniem miejsc." Szkoła twierdzi, że jej roszczenie z tej umowy nie ma charakteru świadczenia okresowego i powołuje się na definicję świadczenia okresowego, zawartą w uchwale 7 sędziów SN z dnia 26 stycznia 2005 r. sygn. akt III CZP 42/04 - LEX nr 141130 i dlatego przedawnia się ono po 10 latach. Czy w tym przypadku wymieniany w umowie czynsz jest świadczeniem okresowym? A jeśli nie, to czym jest? Moim zdaniem okres czynszu w tej umowie wynosi jeden dzień, wysokość czynszu zależy od ilości wykorzystanych w tym dniu miejsc, zaś terminy zapłaty i raty wymienione w umowie dotyczą zapłaty skumulowanych jednodniowych czynszów."

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczenia o zapłatę

Faktycznie okres przedawnienia roszczeń uzależniony jest także od charakteru świadczenia (może być jednorazowe lub okresowe). Świadczenie jest okresowe, jeżeli polega na periodycznym dawaniu uprawnionemu w czasie trwania określonego stosunku prawnego pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, których ogólna ilość (całość) nie jest z góry określona. Przykładem są alimenty, świadczenia z umowy dożywocia, czynsze najmu i dzierżawy. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, świadczenia jednorazowe przedawniają się z upływem lat dziesięciu, a świadczenia okresowe z upływem trzech lat.

Nie sposób jednak stwierdzić z całą pewnością, iż opisane świadczenie rzeczywiście jest takim świadczeniem okresowym. Świadczenie jednorazowe bowiem to takie, którego spełnienie następuje przez wykonanie: jednorazowe, jeżeli świadczenie jest niepodzielne a jeżeli jest podzielne przez wykonanie w całości lub sukcesywnie w częściach (ratach), jeżeli taki sposób spełnienia świadczenia wynika z umowy, orzeczenia sądu lub z przepisu ustawy.

Fakt, iż w umowie określiliście Państwo z góry kwotę za cały okres najmu przesądza o tym, iż nie jest to świadczenie okresowe. W umowie została z góry ustalona kwota i rozłożona na raty, jest to zatem świadczenie jednorazowe, rozłożone na raty. Taka kwalifikacja powoduje, iż należy stwierdzić, iż roszczenie o to świadczenie przedawnia się z upływem 10 lat.

Stwierdzić jednak należy, iż przedstawiona wyżej interpretacja nie jest jednak jedyną możliwą. Istnieją w tym przypadku kwestie wątpliwe, które można starać się podnosić zarówno w jedną jak i w drugą stronę. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika