Sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

Pytanie:

Mój mąż nie żyje od kilku lat. Mieszkałam dotychczas w domu, który był naszym wspólnym dorobkiem. Obecnie chcę sprzedać dom i przenieść się do syna, ale do sprzedaży potrzebne jest orzeczenie sądu o spadku po zmarłym mężu. Syn przypadającej jemu części zrzekł się na mnie. Poinformowano mnie o konieczności zapłaty podatku, ponieważ nie upłynęło 5 lat od daty nabycia spadku. Czy ten podatek muszę zapłacić od całej sumy wartości nieruchomości, czy tylko od części spadkowej? Wcześniej (2 lata temu) kupiłam inny dom, ale jego wartości nie mogę odliczyć przy ustalaniu podatku od tego sprzedawanego obecnie. A czy mogę wliczyć do w/w podatku nakłady remontowe ponoszone na ten nowy dom i w jakiej części?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.12.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

W przypadku dziedziczenia, obowiązek podatkowy w podatku od spadku powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Zgodnie zaś z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku (jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza). Jeśli więc ani pytająca, ani jej syn nie złożyli w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule do spadku (zwykle jest to chwila śmierci spadkodawcy) żadnego oświadczenia, oznacza to, że przyjęli oni razem spadek, a więc stali się współspadkobiercami.

Porady prawne

Z pytania wynika również pośrednio, że zmarły nie pozostawił testamentu. W tej sytuacji „zrzeczenie” się syna nie jest odrzuceniem spadku, ponieważ termin na odrzucenie już minął. Do "zrzeczenia się" może dojść natomiast w postępowaniu o dział spadku. Niezależnie jednak od tego faktu, spadkobiercami są dwie osoby, do chwili dokonania tego działu i każda z nich jest zobowiązana do zapłaty podatku stosownie do swojej części spadku (tj. w omawianym przypadku po połowie).

Całą podstawę opodatkowania stanowi wartość domu po odjęciu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru. Do długów i ciężarów zalicza się również koszty ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów oraz poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków. Te wszystkie wydatki pomniejszą zatem podstawę opodatkowania.

Na wstępie zaznaczyliśmy, że w przypadku dziedziczenia, obowiązek podatkowy w podatku od spadku powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli jednak nabycie domu nie zostało zgłoszone do opodatkowania, a następnie zostało stwierdzono orzeczeniem sądu (np. stwierdzającym nabycie spadku), wówczas obowiązek podatkowy w podatku od spadku powstaje z chwilą uprawomocnienia się tego orzeczenia.

W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części w drodze spadku przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej (tj. m.in. małżonka i dzieci) do podstawy opodatkowania nie wlicza się ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Ww. ulga przysługuje jednak osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy, 

3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,

4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,

5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie stanowi podstawy do utraty prawa do ulgi zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Organy podatkowe przyjmują jednak, że nabycie to nie może nastąpić wcześniej niż zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku. W związku z tym pytająca nie może skorzystać z ww. ulgi; nie może również odliczyć od podstawy opodatkowania wartości innego domu oraz ponoszonych na ten dom nakładów remontowych.  

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku

Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku

Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu, jeżeli nieruchomość stanowiła składnik majątku (...)

Wykup nieruchomości należącej do spadku przez jednego spadkobiercę - opinia prawna

Wykup nieruchomości należącej do spadku przez jednego spadkobiercę - opinia prawna

  Stan faktyczny Jestem jednym ze spadkobierców (1/6 udziałów), zajmującym mieszkanie w budynku należącym do spadku, od 4 lat pełnię funkcję administratora nieruchomości. W skład spadku wchodzi również działka o pow. 780 m2. W związku z tym, że jestem osobiście (...)

Jak rozliczyć nakłady na majątek stanowiący masę spadkową - opinia prawna

Jak rozliczyć nakłady na majątek stanowiący masę spadkową - opinia prawna

  Stan faktyczny   Moja mama kupiła w 1976 r. nieruchomość, w skład której wchodził budynek mieszkalny parterowy. W umowie oświadczyła, że nieruchomość kupuje za pieniądze stanowiące jej majątek odrębny wraz z dożywotnim użytkowaniem na rzecz Pana A.T., ustanowionym przez (...)

Mniej ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi

Mniej ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi

Celem nowelizacji przepisów jest złagodzenie ograniczeń w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany (...)

Co to jest gminne prawo pierwokupu?

Co to jest gminne prawo pierwokupu?

  Dzięki wolności gospodarczej, w obrocie prawnym istnieje swoboda przy wyborze kontrahenta. Oznacza to, że przykładowo zbywca może wybrać spośród wielu oferentów tego, kto najbardziej mu odpowiada, kierując się określonymi przez siebie, nawet nieuzasadnionymi względami. (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

  W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)

Ci podatnicy muszą złożyć więcej niż jeden PIT

Ci podatnicy muszą złożyć więcej niż jeden PIT

Część podatników jest zmuszonych złożyć więcej niż jedno roczne zeznanie PIT - na przykład przedsiębiorcy opodatkowani skalą składają PIT-36, ale gdy uzyskali w 2012 r. także przychód do opodatkowania ze sprzedaży nieruchomości, mają obowiązek złożyć dodatkowo PIT-39. (...)

Ułatwienia w obrocie ziemią

Ułatwienia w obrocie ziemią

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jakie zmiany przewiduje projekt? Projekt ustawy zakłada złagodzenie ograniczeń w obrocie (...)

Jak ustalić prawo do nieruchomości – opinia prawna

Jak ustalić prawo do nieruchomości – opinia prawna

  Stan faktyczny Ze względu na błąd w nazwisku mojego dziadka w zapisie hipotecznym dokonanym w 1926 r., musimy wystąpić o nabycie prawa własności naszej rodzinnej nieruchomości przez zasiedzenie. Po śmierci babci w 1967 r. tą nieruchomością władały moja mama i jej siostra. Obecnie (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Dziedziczenie, czy pierwszeństwo w nabyciu? - opinia prawna

Dziedziczenie, czy pierwszeństwo w nabyciu? - opinia prawna

Stan faktyczny Mój ojciec stracił gospodarstwo rolne z mocy dekretu PKWN w 1944 r. Oprócz mnie (syna), ma jeszcze jednego syna. Kilkanaście lat po rozwodzie z mamą ponownie się ożenił, niedawno ojciec zmarł. Wdowa otrzymała postanowienie sądowe, że dziedziczy 30% (nie wskazano co). Obaj (...)

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

Co to jest zasiedzenie? Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) oraz każdej rzeczy ruchomej. Można zasiedzieć także służebność (...)

Dział spadku a dopuszczenie do współposiadania - opinia prawna

Dział spadku a dopuszczenie do współposiadania - opinia prawna

Stan faktyczny Dwie siostry A i M odziedziczyły po rodzicach mieszkanie w domu „bliźniak” na parterze o powierzchni ok. 50 m2 (dwa pokoje po ok. 21 m2 i 9 m2, kuchnia, łazienka i przedpokój). Zostało przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. W księdze wieczystej (...)

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Przychody ze zbycia nieruchomości Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności (...)

Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty

Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty

Stan FaktycznyPod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób (...)

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, przygotoany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, został już przyjęty przez Sejm. ##baner## Czemu ma słuzyć projekt ustawy o zmianie (...)

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, obowiązujące już ponad 10 lat. Czego dotyczą nowe przepisy? Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Propozycje zmian w ochronie ziemi

Propozycje zmian w ochronie ziemi

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. Nowe rozwiązania zostały (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Podatek od nieruchomości nabytej w spadku

Podatek od nieruchomości nabytej w spadku

W spadku po rodzicach otrzymaliśmy z bratem dom. W najbliższym czasie mamy zamiar uprawomocnić spadek w sądzie i rozliczyć sie z fiskusem. Potem planujemy dom sprzedać. Czy zapłacimy podatek od tej sprzedaży? Jeśli tak to jak wysoki jest ten podatek? Z przedstawionego pytania wnioskujemy, że (...)

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej

W roku 2006 wraz z rodzeństwem odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne. Podjęliśmy decyzję o spłacie jednego ze współwłaścicieli. Ponieważ kwota spłaty przekracza nasze możliwości finansowe, jesteśmy zmuszeni sprzedać część ziemi. Jak wygląda sprawa podatku od sprzedaży ziemi w tym przypadku? (...)

Użytkowanie wieczyste a prawo pierwokupu gminy

Użytkowanie wieczyste a prawo pierwokupu gminy

W 1997 roku nabyłem od gminy prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, która została obciążona hipoteką w wysokości odpowiadającej połowie jej wartości ponieważ nie uiściłem w całości sumy należności. Pomimo upływu 10 lat nie udało mi się spłacić tejże kwoty. Czy gmina ma (...)

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi wobec KRUS

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi wobec KRUS

Po śmierci brata dowiedziałem się, że jest on zadłużony wobec KRUS. Jako jedyny spadkobierca, za radą adwokata przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W jego skład wchodzi małe gospodarstwo rolne (1.04 ha), które obciążone jest przymusową hipoteką na poczet długów wobec KRUS. (...)

Kurator spadku - obowiązki podatkowe

Kurator spadku - obowiązki podatkowe

Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane z nieruchomością. Jak wygląda w świetle przepisów podatkowoprawna pozycja sądowego zarządcy (...)

Spadek

Spadek

Od wielu lat toczy się postępowanie o dział spadku. Strona przeciwna za wszelką cenę i wszelkimi możliwymi metodami chce nam odebrać to co nam się należy. Czy jest taka możliwość, żeby bez naszej zgody sąd zarządził sprzedaż naszej nieruchomości lub żeby zarządził spłatę nie biorąc (...)

Sprzedaż nieukończonego budynku mieszkalnego

Sprzedaż nieukończonego budynku mieszkalnego

Małżeństwo zakupiło działkę i rozpoczęło budowę domu mieszkalnego w 2008 r. Do dnia dzisiejszego budowa nie została ukończona. Ze względu na kryzys chcieliby tę budowę sprzedać, a za pieniądze uzyskane ze sprzedaży zakupić mniejszą działkę i wybudować mniejszy domek. Czy i jakie (...)

Podatek od sprzedaży domu

Podatek od sprzedaży domu

Jesteśmy z mężem właścicielami spółdzielczego mieszkania o pow. 70m2 /spółdzielcze prawo własności, bez księgi wieczystej/. W lutym 2010 r. mąż otrzymał od brata darowiznę tj. nieduży stary dom na wsi również ok. 70m2 + działkę rolną ok.10 arów. Wartość darowizny wg aktu notarialnego (...)

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Zabezpieczenie pierwszeństwa zakupu nieruchomości

Chciałbym kupić działkę budowlaną. Sprzedawca nie posiadaj jeszcze wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i są jeszcze inni zainteresowani działką. Ustaliliśmy warunki zakupu, lecz chciałbym mieć pewność, że za jakiś czas kiedy będzie komplet dokumentów do sporządzenia umowy notarialnej, (...)

Przeznaczenie na cele mieszkaniowe

Przeznaczenie na cele mieszkaniowe

Zakupiłam w 2006 r. dom. W 2009 r. otrzymałam w darowiźnie od mojej mamy również dom. Ponieważ utrzymanie dwóch domów jest drogie, postanowiłam jeden z nich sprzedać. Ulga dwuletnia (przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na cele mieszkaniowe), przy sprzedaży nieruchomości nabytej w 2006 (...)

Podział majątku spadkowego

Podział majątku spadkowego

W spadku po dziadku przypada nam - spadkobiercom około 3 ha ziemi; teren jest położony w małej miejscowości i w ramach planu zagospodarowania miasta przeznaczony jest na działki budowlane (aktualnie trwa już uzbrojenie tego terenu). Nas jest ośmiu spadkobierców, o bardzo zróżnicowanym udziale (...)

Administrowanie oraz sprzedaż udziałów w kamienicy

Administrowanie oraz sprzedaż udziałów w kamienicy

W ostatnim miesiącu moja rodzina na podstawie stwierdzenia nabycia spadku po nieżyjącej kuzynce nabyła udziały w kamienicy. Moja rodzina uprawniona do udziałów w kamienicy liczy 5 osób. Następna rodzina, która wraz z nami nabyła prawa do spadku liczy 2 osoby. Razem mamy 50 % udziałów. Następne (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu działowym

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu działowym

Sąd w postanowieniu o dziale spadku nakazuje sprzedaż nieruchomości i podział sumy pomiędzy spadkobierców. Jak wygląda od strony technicznej ta sprzedaż (czy jest jakiś termin do dokonania sprzedaży, czy po prostu znajduje się kupca i spadkobiercy idą do notariusza i dokonują sprzedaży) (...)

Umowa przedwstępna a podatek dochodowy

Umowa przedwstępna a podatek dochodowy

Jestem właścicielką nieruchomości zabudowanej halą produkcyjną i magazynem. 1/2 części nabyłam w 2002 r., a drugą połowę w 2007 r. Mam kupca na tę nieruchomość. Jednakże mogę sprzedać tę nieruchomość dopiero w styczniu 2008 roku. Osoba chcąca kupić chciałaby się zabezpieczyć (...)

Prawo pierwokupu przysługujące gminie

Prawo pierwokupu przysługujące gminie

Chcę kupić działkę budowlaną od osoby, która kiedyś nabyła ją na własność od Gminy. Czy Gmina ma prawo pierwokupu ? Czy w związku z tym konieczna jest notarialna umowa warunkowa?  Gospodarkę nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego (...)