Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

Pytanie:

"Czy w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć dwa oddzielne wnioski: 1. O stwierdzenie nabycia spadku w przypadku gospodarstwa rolnego, 2. O stwierdzenie nabycia spadku, zzy też robi się to na jednym wniosku?"

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

W przypadku wniosku skierowanego do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, w którego skład wchodzi gospodarstwo rolne, mamy do czynienia wciąż z jednym wnioskiem. W jego treści należy jednak uwzględnić informację iż w skład spaku wchodzi gospodarstwo rolne podając jego charakterystykę (jeżeli rzecz jasna jest wnioskodawcy znana), tj. miejsce położenia, powierzchnia gruntów itp. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego z reguły według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (a gdy nie da się go ustalić według miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy w całości lub części). Wniosek winien być złożony do sądu wraz z odpisami dla uczestników postępowania (innych - znanych wnioskodawcy - możliwych spadkobierców) oraz należycie opłacony - 20 zł płatne znakami opłaty sądowej lub w kasie sądu.

Reguły dziedziczenia gospodarstwa rolnego przewidziane są w art. 1058 i nast. kodeksu cywilnego, z tym jednak zastrzeżeniem, iżby powierzchnia owego gospodarstwa przekraczała 1 ha. Sytuacja taka zajdzie jeżeli do otwarcia spadku doszło przed 14 luty 2002 roku. W tym zakresie prosimy o zapoznanie się z poradą pod tytułem:

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r.)

Art. 1066 kpc przewiduje, iz w stwierdzeniu nabycia spadku wymienia się osobno spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne oraz ich udziały w tym gospodarstwie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika