Ubezpieczenie przedsiębiorcy w KRUS

Pytanie:

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna opłacając składki ZUS. Posiadam ponad 1 ha ziemi. Czy mogę przejść z opłatami składek do KRUS-u? Jakie są zasady przejścia? Czy mogę przejść od razu, czy też jest okres przejściowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.4.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie przedsiębiorcy w KRUS

Możliwość ubezpieczania się w KRUS w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przewiduje art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2008 r. Nr 50 poz. 291). Stanowi on, iż rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełni określone warunki.

Porady prawne

Z brzmienia tego przepisu wynika, że w KRUS można "pozostać", natomiast nie przewiduje on w ogóle możliwości "powrotu" (przepis mówi podlegając, a nie podlegał). Skoro teraz objęty jest Pan innym ubezpieczeniem, to nie może podlegać Pan ubezpieczeniu rolniczemu z mocy ustawy - a to oznacza, że nie spełnia Pan pierwszego warunku z art. 5a.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne