Ubezpieczenie samochodu osobowego

Pytanie:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wzięła w leasing w 2005 roku samochód osobowy z homologacją na ciężarowy o wartości powyżej 20.000,00 euro. Zakup odbył się w maju 2005 roku. Samochód zarejestrowano jako samochód ciężarowy. Czy ubezpieczenie AC powyżej 20.000,00 euro będzie kosztem uzyskania przychodu? Czy ten samochód należy traktować w obecnym stanie prawnym jako osobowy, czy ciężarowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

20.8.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie samochodu osobowego

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Porady prawne

Przepis ten ma zastosowanie także w sytuacji, gdy koszty ubezpieczenia są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu przez korzystającego. Co warto podkreślić, ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku samochodów innych niż osobowe, zatem kluczowe jest ustalenie, czy dany samochód jest samochodem osobowym w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli jest samochodem osobowym - będzie miało zastosowanie powyższe ograniczenie w zaliczeniu kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

Jak stanowi art. 5a pkt 19 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o samochodzie osobowym - oznacza to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:

a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,

b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,

c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,

d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,

e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

Samochody osobowe Pewne ograniczenia w zaliczaniu składek na ubezpieczenie samochodu firmowego do kosztów podatkowych dotyczą samochodów osobowych. Przepisy podatkowe nie pozwalają na zaliczenie do kosztów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego? Co to jest leasing? Leasing to umowa zawarta (...)

Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych

Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Po co nowa ustawa?  Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki  samochód (...)

Zwrot nadpłaty akcyzy od sprowadzanych samochodów

Zwrot nadpłaty akcyzy od sprowadzanych samochodów

Rządowy projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, który teraz jest w Sejmie, przewiduje możliwość zwrotu części podatku akcyzowego nabywcy wewnątrzwspólnotowemu albo (...)

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało (...)

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. Dodatkowym warunkiem było posiadanie przez ten samochód homologacji producenta lub importera dla (...)

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

Nabywając samochód do firmy nie zawsze mamy obowiązek zaliczania go do środków trwałych. Ponadto w pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo używa prywatne samochody właścicieli lub pracowników (ten drugi przypadek zostanie omówiony w artykule, który ukaże się (...)

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych a PIT

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych a PIT

Działając na podstawie art. 14a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, zwanej dalej „Ordynacją podatkową”, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe, Minister Finansów w dniu 11 września 2020 (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Prawie każdy przedsiębiorca chciałby, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego samochodu, wiedzieć, czy będzie miał prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które będzie nabywał do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych (...)

Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok

Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok

Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków (...)

Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.

Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została już opublikowana. Sprawdź, co m.in. przewiduje. Ustawa upraszcza przepisy w obszarze podatków (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

Jakie są założenia ogólne systemu rozliczenia podatku od marży?Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania (...)

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Stan faktyczny Spółka Jawna jest właścicielem pojazdu wysokiej klasy, który brał udział w kolizji. Spółka jest wg policji poszkodowanym. Samochodem jechał właściciel spółki. Samochód jest poważnie uszkodzony (prawdopodobna kasacja). Ocena PZU w trakcie. Jakiej klasy i jaką wartość (...)

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

  Definicja samochodu osobowego i ciężarowego  Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która powoduje, że mniejsza niż dotychczas liczba samochodów jest uważana za samochody ciężarowe dla celów podatku dochodowego. Jest to oczywiście (...)

Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

Poznaj najważniejsze zmiany dotyczące deklaracji akcyzowych, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.  Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 694) do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (...)

Samochód trzeba ubezpieczyć - rodzaje ubezpieczeń dla samochodu firmowego

Samochód trzeba ubezpieczyć - rodzaje ubezpieczeń dla samochodu firmowego

  Ubezpieczenie obowiązkowe Zgodnie z ustawą z dnia 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 r., Nr 124, poz. 1152 ze zm.), obowiązkowym ubezpieczeniem w przypadku samochodów jest (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Potwierdzenie zapłaty akcyzy dostępne online

Potwierdzenie zapłaty akcyzy dostępne online

Możliwe jest już uzyskanie bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej elektronicznego potwierdzenia zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo. Dokument taki, po wydrukowaniu, stanowić będzie podstawę do rejestracji pojazdu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (...)

Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych

Koniec kart pojazdu i nalepek kontrolnych

Od 4 września 2022 r. nie są już wydawane karty pojazdu i nalepki kontrolne Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie jest konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Taką możliwość (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

W marcu 2004 r. nabyłem samochód Ford C-Max w wersji ciężarowej do celów prowadzonej działalności gospodarczej i zgodnie z przepisami odliczyłem sobie podatek VAT od ceny zakupu w pełnej wysokości. Samochód ten podlega amortyzacji w okresie 5 lat. Obecnie w związku ze zmianą przepisów samochód (...)

Ubezpieczenie jako koszt uzyskania przychodu

Ubezpieczenie jako koszt uzyskania przychodu

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych jako osoba fizyczna. W tym celu wykorzystuję samochód, który wpisany jest do ewidencji środków trwałych. Wykupiłem polisę ubezpieczeniową w formie pakietu. Obejmuje on również ubezpieczenie NW i ochronę prawną. Czy (...)

Samochód osobowy w leasingu operacyjnym

Samochód osobowy w leasingu operacyjnym

Prowadzę PKPiR. W 2007 roku w wziąłem w leasing operacyjny samochód osobowy (wartość - 110.000 zł). Rata leasingu to ok. 2.900 zł miesięcznie. W związku z powyższym mam pytanie, czy cała rata będzie KUP, czy tutaj obowiązuje limit 20 tys. euro? Jeśli podatnik wykorzystuje w działalności (...)

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Rodzina jechała w nocy samochodem transit. Widoczność była ograniczona ciemnością i mżawką. W momencie wymijania się z samochodem osobowym, doszło do wypadku. Gdy obydwa pojazdy były mniej więcej na jednej linii, w tym momencie na pasie transita, tuż przed maską samochodu pojawiła się (...)

Uszkodzenie samochodu przez kamień

Uszkodzenie samochodu przez kamień

W czasie jazdy samochodem służbowym będącym w leasingu z koła wymijającego ten samochód osobowy samochodu ciężarowego wyrzucony został kamień, który uderzył w szybę przednią powodując jej pęknięcie. Po wyprzedzeniu samochodu ciężarowego kierowca dał znać kierowcy samochodu ciężarowego (...)

Ewidencja przebiegu pojazdu ciężarowego

Ewidencja przebiegu pojazdu ciężarowego

Polska spółka z o.o. wynajmuje samochód ciężarowy od firmy niemieckiej. Jest to samochód na niemieckich numerach rejestracyjnych. Samochód ten jeździ po Polsce i za granicą. Polska spółka dokonuje zakupów w Polsce związanych z używaniem tego samochodu m. in.: paliwo, naprawy, parkowanie. (...)

Wydatki na samochód jako koszt uzyskania przychodu

Wydatki na samochód jako koszt uzyskania przychodu

Firma \"x\" - jednoosobowa działalność gospodarcza otrzymała od firmy \"y\" propozycję zawarcia umowy o świadczenie usług informatycznych i reklamowych jednocześnie. Usługi reklamowe będą polegały na tym, iż firma \"y\" wynajmuje od firmy \"x\" powierzchnię reklamową na samochodzie, przy (...)

Druga akcyza

Druga akcyza

Auto zostało sprowadzone z Niemiec i sprzedane przed pierwszą rejestracją w Polsce. Jak obliczyć "drugą akcyzę" do zapłaty po sprzedaży pojazdu, zakładając, że auto jest o pojemności do 2,0 litra i akcyza jest 3,1%? Zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, podatnikami akcyzy od (...)

Odwołanie - ubezpieczenie osobowe

Odwołanie - ubezpieczenie osobowe

Jaki jest tryb odwoławczy od odmownej decyzji PZU Życie dotyczącej odmowy wypłaty świadczenia za pobyt w szpitalu w ramach ubezpieczenia grupowego? PZU podaje jako jedyna drogę sądową, a nie do jednostki nadrzędnej. Ubezpieczyciel prawidłowo wskazał drogę odwoławczą. Ubezpieczenie osobowe (...)

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Odstąpienie od umowy sprzedaży na odległość

Chcę kupić samochód używany (klasa wyższa, wartość pojazdu prawie 80.000 zł). Znalazłem zaufaną firmę, która na zamówienie wyszukuje za granicą samochody (siedziba firmy około 300 km od mojego miejsca zamieszkania.) Nigdy w tej siedzibie nie byłem. Całość odbywa się w ten sposób, (...)

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Podstawa obliczania akcyzy i VAT przy imporcie

Nawiązując do mojego pytania z 18.04.2009 w sprawie sposobu ustalania wartości celnej sprowadzanego z USA samochodu osobowego, chciałbym uzyskać informację, czy art. 29 Rozporządzenia Rady EWG nr 2913/92 z dnia 12.10.1992 r., stanowiący, że wartość celną ustanawia się w oparciu o wartość (...)

Samochód o wartości większej niż 20000 euro

Samochód o wartości większej niż 20000 euro

W jednoosobowej firmie zakupiony został na kredyt samochód osobowy o wartości przewyższającej 20000 euro. Samochód wprowadzono do środków trwałych. Amortyzacja i ubezpieczenie auta odpowiadające wartości przewyższającej 20000 euro nie będzie kosztem dla firmy. Czy wydatki: odsetki od kredytu (...)

Ewidencjonowanie używania samochodu osobowego

Ewidencjonowanie używania samochodu osobowego

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Praktycznie można uwzględnić wszelkie poniesione (...)

OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

OC biur rachunkowych - odpowiedzialność

Prowadzę biuro rachunkowe , jestem ubezpieczony obowiązkowym OC od prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych (PZU). Mam pytanie odnośnie błędu biura dotyczącego nienależnie odliczanego u klienta podatku VAT od paliwa samochodu osobowego. Czy ubezpieczyciel pokrywa tylko mandat karny nałożony (...)

Ryczałt samochodowy

Ryczałt samochodowy

Pracownik ma podpisaną umowę na ryczałt samochodowy z limitem km 500. Zakład pracy ma siedzibę w Warszawie, miejscem pracy Pracownika są Ząbki, natomiast miejscem zamieszkania jest Warszawa. Jak należy w tym przypadku wyliczyć limit, o którym mowa w par. 3 rozporządzenia? Czy ten pracownik (...)

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Zastaw rejestrowy na udziale w samochodzie

Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). Posiadam 50% samochodu osobowego. Czy mogę zastawić te 50% samochodu osobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób ewentualnie pobierający zastaw będzie mógł się z tego zastawu zaspokoić? Chcę ustanowić zastaw rejestrowy (taki na druku ORD-Z). (...)