Umowny podział majątku z zastrzeżeniem

Pytanie:

"Żona chce wnieść pozew o rozwód. Mówi, że nie będzie rościć żadnych roszczeń fnansowych. Czy możliwe jest sporządzenie umowy mówiącej o dokonaniu (faktycznym) podziału majątku ruchomego z zastrzeżeniem, że umowa będzie obowiązywać od momentu ogłoszenie rozwodu? W ten sposób żona miałaby pewność, że rozwód nastąpi, ja natomiast zyskałbym dokument potwierdzający de facto jej wolę (brak roszczeń finansowych). A może umowa podziału majątku ruchomego może zostać zdeponowana u notariusza do czasu ogłoszenia rozwodu? "

Odpowiedź prawnika: Umowny podział majątku z zastrzeżeniem

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Orzeczenie rozwodu nie zależy więc od tego, czy zawrą Państwo umowę o podziale majątku, ale od tego czy sąd uzna, że rozkład pożycia między Panem a Pana żoną jest trwały i zupełny, a ponadto czy nie istnieją negatywne przesłanki, które uniemożliwiają zawarcie rozwodu. Pomimo bowiem zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Tak więc przez porozumienie się o podziale majątku Pańska żona bynajmniej nie zyskuje pewności, że rozwód zostanie orzeczony. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Jeżeli zatem są Państwo zgodni co do podziału majątku, to wystarczy złożyć wniosek o podział majątku na rozprawie rozwodowej. Wówczas skutek będzie powstawał z momentem orzeczenia rozwodu - jest to najprostszy sposób załatwienia Pańskiej sprawy. Wątpliwe, czy zawieranie umowy o podziale majątku pod warunkiem zawieszającym (takim warunkiem jest rozwód jako zdarzenie przyszłe i niepewne) będzie dopuszczalne ze względu na właściwość czynności prawnej - i notariusz może się niezgodzić na sporządzenie takiej umowy. Ewentualny podział majątku małżonkowie mogą przeprowadzić przez umowę wyłączającą wspólność majątkową. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i po jej zawarciu powstaje między małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej. Jeżeli umowa wyłączająca wspólność ustawową zostaje zawarta w czasie trwania tej wspólności, to do majątków odrębnych każdego z małżonków wejdą przedmioty majątkowe nabyte przez nich przed powstaniem wspólności majątkowej, inne przedmioty majątkowe stanowiące majątek odrębny każdego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej, udział przypadający małżonkowi w majątku, który był dotychczas objęty wspólnością majątkową i przedmioty majątkowe nabyte przez każdego z małżonków po zawarciu umowy. Majątek, który był objęty wspólnością majątkową, może zostać podzielony pomiędzy małżonkami i wówczas w skład majątków odrębnych każdego z małżonków wejdą - na miejsce udziałów w majątku wspólnym - przedmioty majątkowe otrzymane w wyniku jego podziału. Zawieranie takiej umowy w momencie, gdy można wszystko załatwić na rozprawie rozwodowej (zwłaszcza, że Państwo zgadzacie się co do podziału majątku) jest jednak niecelowe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika