Warunki techniczne pojazdu samochodowego

Pytanie:

"Jechałem samochodem, w którym była pęknięta przednia szyba. Czy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu i ukarać mandatem, a jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna takiego działania?"

Odpowiedź prawnika: Warunki techniczne pojazdu samochodowego

Podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zawiera art. 132 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z tym przepisem Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

  • stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

  1. zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

  2. zagraża porządkowi ruchu,

  3. narusza wymagania ochrony środowiska.

  • stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,

  • stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,

  • uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),

  • stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną,

  • nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,

  • uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Pęknięta przednia szyba w pojeździe powoduje, że pojazd ten nie spełnia warunków technicznych, w szczególności nie zapewnia dostatecznego pola widzenia kierowcy określonego w art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skoro więc pojazd nie spełnia warunków technicznych, poruszanie się nim po drogach publicznych powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, co stanowi podstawę zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Z kolei art. 97 Kodeksu wykroczeń przewiduje odpowiedzialność za czyn stanowiący wykroczenie przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych. Sankcją takiego zachowania jest kara grzywny w wysokości do 3 000 złotych albo kara nagany. Jednakże w postępowaniu mandatowym policja może na sprawcę czynu stanowiącego wykroczenie nałożyć karę grzywny w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy karę grzywny w wysokości do 1 000 zł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika