Odpowiedź prawnika: Wynajem mieszkania a opłaty za media
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu
umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W literaturze podatkowej wskazuje się, że niewątpliwie na skutek pobierania od najemcy kosztów (czynszu do spółdzielni, mediów) wynajmujący otrzymuje od najemcy pieniądze, które będą stanowiły u wynajmującego przychód.
W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych otrzymanie tego przychodu byłoby zrównoważone zaliczeniem tych kwot również do kosztów uzyskania przychodów – nie wystąpił by wówczas dochód podlegający opodatkowaniu. Niestety w przypadku opodatkowania ryczałtem nie ma możliwości potrącenia kosztów, dlatego kwoty otrzymane przez wynajmującego tytułem czynszu do spółdzielni, czy mediów będą u niego dochodem podlegającym opodatkowaniu (tak: A. Bartosiewicz, A. Kubacki, Leksykon ryczałtu, Wrocław 2004, s. 109). Organy podatkowe prezentują jednak na ogół bardziej liberalne stanowisko uznając, iż nawet w przypadku opodatkowania najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodem jest tylko czynsz najmu, a nie np. opłaty za media. Jeśli jednak jest to możliwe, aby uniknąć ewentualnego sporu, lepiej byłoby obciążyć bezpośrednio najemcę koniecznością regulowania opłat za media.