Zajęcie dotacji dla przedszkola

Pytanie:

Wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony dla obsługi dotacji został zajęty. Dotacja przekazywana na ten rachunek jest dotacją podmiotową przekazywaną z budżetu gminy. Bank żąda zaświadczenia, że dotacja pochodzi z budżetu państwa. Dotacja ta jest dotacją podmiotową, której podstawą przyznania są określone ustawy, jest elementem prawa administracyjnego, będącego ze swej natury częścią składową prawa publicznego i dotyczy zagadnień funkcjonowania finansów publicznych państwa w zakresie działalności oświatowej, natomiast miasto G. jest organem wypłacającym dotację ze środków własnych. Czy dotacja na rzecz przedszkola niepublicznego podlega zajęciu?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.5.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zajęcie dotacji dla przedszkola

Zgodnie z art. 831 kodeksu postępowania cywilnego egzekucji nie podlegają m. in. sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Natomiast zgodnie z ustawą o systemie oświaty zakładanie i prowadzenie przedszkoli należy do zadań własnych gminy. Dotacje przeznaczane dla przedszkoli pochodzą od gminy, a nie od Skarbu Państwa. W budżecie gminy muszą być bowiem przewidziane dotacje na zadania oświatowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

POLFRANCE

8.10.2020 przez: artkub

komornik a ugoda

6.4.2018 przez: -