Zakup samochodu a wspólność majątkowa

Pytanie:

"Nabywca kupuje samochód od osoby, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym i centralnej ewidencji pojazdów jako właściciel. Często jest tak, że z mocy ustawy samochód należy do majątku wspólnego małżonków, o czym pewnie wielu kupujących (i sprzedających) nawet nie wie. Może to prowadzić do problemów w przyszłości, gdyby sprzedawca rozmyślił się i kwestionował umowę. Czy sprzedaż samochodu w tym przypadku wymaga zgody obu małżonków? Jeśli tak, gdzie zaczyna się ochrona nabywcy; czy musi on badać, że sprzedający ma małżonka i jaka jest między nimi więź majątkowa? Czy też jest on chroniony przez domniemanie prawdziwości danych zawartych w dokumentach urzędowych?"

Odpowiedź prawnika: Zakup samochodu a wspólność majątkowa

Zgodnie z przepisami prawa oraz ogólnymi jego zasadami, to właściciel ma prawo rozporządzać rzeczą, która do niego należy. Nikt bowiem nie może przenieść więcej praw, niż sam posiada, co już było przez nas Panu wskazywane. Zwrócić należy jednak uwagę, iż przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowią co prawda, że:

 

Art. 73. 1. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

 

Rejestracja następuje więc na wniosek właściciela, jednakże organ nie ma obowiązku sprawdzania, czy osoba dokonująca rejestracji pozostaje w majątkowej wspólności małżeńskiej, dlatego nie można wykluczyć, że dane w dowodzie rejestracyjnym nie będą się przekładały na rzeczywisty status prawny. Nie można więc przyjąć zasugerowanego przez Pana domniemania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika