Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia testamentowego, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, które przewiduje kolejność dziedziczenia ze względu na stopień pokrewieństwa ze spadkobiercą.

 

Kiedy spadek dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

       Reguły prawa spadkowego przewidują różne konfiguracje, dot. okoliczności dziedziczenia spadku przez rodzeństwo. Mogą oni dziedziczyć razem z małżonkiem, rodzicami lub tylko wyłącznie z innym rodzeństwem. Istotne są tutaj przepisy kodeksu cywilnego, które stanowią, iż w razie braku zstępnych spadkodawcy (tj. dzieci, wnuków itd.,) na skutek różnych zdarzeń (nie koniecznie należy okoliczność braku zstępnych rozumieć wyłącznie jako ich nieistnienie ale także np. gdy dzieci odrzuciły spadek), do spadku powołani są małżonek i rodzice. Udział, który przypada małżonkowi wynosi 1/2 spadku, natomiast rodziców co do zasady po 1/4 spadku. Jeżeli któryś z rodziców nie dożył otwarcia spadku, udział który by mu przypadał przypada rodzeństwu w częściach równych. Zatem w takiej sytuacji może dojść do jednoczesnego dziedziczenia przez małżonka, rodzica i rodzeństwo. W sytuacji gdy oboje rodzice nie dożyli otwarcia spadku, małżonek dziedziczy razem z rodzeństwem. Może także się zdarzyć, że z różnych powodów nie ma małżonka powołanego do dziedziczenia, a jeden z rodziców już nie żyje, wtedy rodzeństwo dziedziczy wraz z rodzicami. Natomiast w sytuacji braku małżonka i rodziców, cały spadek przypada rodzeństwu w częściach równych. 

 

Co się dzieje w sytuacji, jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku?

       Zgodnie z art. 932 § 5 k.c. jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Henryk Mościbrodz 2018-09-18 00:07:27

    Czy należy się spadek dla adoptowanej osoby po zmarłym bracie/siostrze? Zmarł - 15 sierpnia 2018 rok - rodzony brat. Pozostało troje rodzeństwa naturalnego (trzech braci i siostra) oraz jedną siostra przyrodnia i brat przyrodni. Brat przyrodni nie żyje, pozostawił po sobie dwoje dzieci (córkę i syna). Siostra przyrodnia żyje i ma dwoje dzieci (syna i córkę). Wszystkie dzieci rodzeństwa przyrodniego są pełnoletnie. Siostra rodzona została adoptowana. W rodzinie adopcyjnej otrzymała drugie - dodatkowe - imię, i nazwisko rodziców adopcyjnych. Czy ta siostra ma prawo do spadku po zmarłym rodzonym bracie? Na spadku ciąży zadłużenie kredytowe po zmarłym bracie w niewiadomej wysokości, i część rodzeństwa zapowiada odrzeczeniu spadku przed sądem/notariuszem. Przedmiotem spadku jest mieszkanie w budynku wielorodzinnym - bloku - o statusie odrębnej własności.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika