Emerytury rolnicze po nowemu

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik przedstawili zmiany w zasadach wypłacania rolniczych emerytur.

Sprawiedliwość dziejowa dla rolniczych emerytów

– "To jest sprawiedliwość dziejowa dla rolniczych emerytów" – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, przedstawiając nowe zapisy dotyczące rolniczych emerytur.

Szef resortu rolnictwa tak określił nowe rozwiązania, które wejdą w życie 15 czerwca br. W myśl nowych zasad rolnik, aby otrzymać emeryturę w pełnej wysokości, nie będzie już musiał pozbywać się własnego gospodarstwa.

– "Teraz rolnik, tak jak od dawna przedstawiciele innych zawodów, może otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości i dalej pracować w gospodarstwie" – podkreślił wicepremier.


Emerytury rolnicze po nowemu

Szczegóły wprowadzanych zmian przedstawiła prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik.

– "Głównym zadaniem KRUS jest obsługa ponad 1 miliona ubezpieczonych, a nowe regulacje dotyczyć będą w najbliższym czasie około 30 tysięcy osób" – powiedziała prezes i dodała, że pierwsze świadczenie na nowych zasadach będzie wypłacane już w terminie 28 czerwca br.

Prezes KRUS poinformowała ponadto, że nowe rozwiązania pozwalają na dodanie do wysokości emerytury również okresów odbywania służby wojskowej w wysokości 1 proc. podstawowego świadczenia za każdy rok służby.

Najważniejsze zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników

Najważniejsze zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, które wejdą w życie 15 czerwca br., obejmują: 

  • prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego;
  • prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy również dla osób całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, które posiadają co  najmniej  25 lat ubezpieczenia  emerytalno-rentowego;
  • doliczenie okresów odbywania służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1999 r. do wysokości emerytury rolniczej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które nie mają ustalonego prawa do emerytury z ZUS;
  • skrócenie okresu umowy dzierżawy przy wypłacie okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy – możliwość jej zawarcia  na okres, na jaki zostało przyznane prawo do renty;
  • rozszerzenie katalogu osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników o osoby objęte ubezpieczeniem społecznym w ZUS m.in. z tytułu pobierania świadczenia integracyjnego lub pobierania stypendium czy pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub odbywania służby zastępczej;
  • rehabilitacja w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS od przyszłego roku także dla rolników – emerytów; 
  • turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika