5.7.2013

Zespół
e-prawnik.pl

Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego

Polacy, jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, mogą uzyskać na terenie Unii Europejskiej oraz państw EFTA, co do zasady, bezpłatną pomoc lekarską. System ten obejmuje publiczną opiekę zdrowotną, wobec której każde państwo ma swoje odrębne przepisy. W niektórych krajach leczenie jest bezpłatne, w innych chory ponosi część kosztów, a w jeszcze innych trzeba wnieść pełną opłatę za opiekę zdrowotną i dopiero potem ubiegać się o jej zwrot. W każdym wypadku od pacjenta będzie się wymagać zachowania pełnej dokumentacji odbytego leczenia. Jednakże dla skorzystania z powyższych przywilejów koniecznie jest zaopatrzenie się przed wyjazdem do konkretnego kraju w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

PAMIĘTAJ TAKŻE O INNYCH UBEZPIECZENIACH - EKUZ TO NIE WSZYSTKO!

Czym jest EKUZ?

Jest dokumentem potwierdzający prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Polski oraz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej za granicą. Jeżeli, z jakichkolwiek względów (np. zagubienie lub kradzież karty), w czasie pobytu w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej ubezpieczony nie będzie posiadał EKUZ a jego stan zdrowia będzie wymagał udzielenia świadczeń niezbędnych ze wskazań medycznych, może wystąpić do NFZ o wystawienie mu Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednakże brak EKUZ lub Certyfikatu Tymczasowego nie pozbawia ubezpieczonego możliwości skorzystania z opieki zdrowotnej za granicą, w takiej sytuacji konieczne jest nawiązanie kontaktu z polskim NFZ. Prawdopodobnie będzie musiał sam pokryć koszty leczenia, a następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych wydatków. Jeżeli uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów nie jest możliwe w trakcie pobytu za granicą, ubezpieczony winien zwrócić się o refundację do swojego wojewódzkiego oddziału NFZ.

DOKUMENTY DO POBRANIA - pod tym linkiem znajdziecie Państwo dokumenty niezbędne do wydania EKUZ!

W jakich krajach można uzyskać pomoc zdrowotną na podstawie EKUZ?

Przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które są podstawą funkcjonowania EKUZ obowiązują we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej (obecnie jest to 28 krajów europejskich - od 1 lipca 2013 roku do UE dołączyła Chorwacja) oraz w krajach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.

Jaki jest zakres opieki zdrowotnej, którą można za granicą uzyskać na podstawie EKUZ?

Istotą koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie opieki zdrowotnej jest możliwość jej uzyskania przez ubezpieczonego z zagranicy w tym samym zakresie co obywatel danego państwa. Tym samym jeżeli przepisy danego kraju przewidują bezpłatne leczenie w konkretnym zakresie – ubezpieczony legitymujący się EKUZ może liczyć na taką samą opiekę. Generalnie należy stwierdzić, że na podstawie EKUZ przysługują nam świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia i służące uniknięciu konieczności powrotu do kraju w celu podjęcia leczenia. Tym samym należy podkreślić, że opieka w oparciu o EKUZ nie służy planowanym leczeniu w innym kraju, ale jedynie podczas czasowego pobytu. Za taki uważa się wizytę u znajomych i krewnych czy też wyjazd turystyczny. Wobec tego udając się do konkretnego kraju członkowskiego należy zapoznać się z jego systemem opieki zdrowotnej gdyż posiadacz EKUZ będzie podlegał przepisom dotyczącym finansowania świadczeń zdrowotnych, które obowiązują ubezpieczonych mieszkańców państwa członkowskiego, w którym czasowo przebywa.

Kto jest uprawniony do EKUZ?

Do otrzymania EKUZ uprawniony jest każdy polski ubezpieczony, tzn. osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia. EKUZ może być również wydana każdemu z członków rodziny ubezpieczonego, który zgłoszony jest do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, np. małżonkowi czy też, pod pewnymi warunkami, dzieciom albo wstępnym

W jaki sposób uzyskać EKUZ?

W celu uzyskania EKUZ należy wypełnić wniosek o wydanie Karty. Wypełniony wniosek należy złożyć (osobiście, drogą pocztową lub faksem) w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. 

ADRESY WOJEWÓDZKICH ODDZIAŁÓW NFZ!

Wnioskodawca, dla którego OW NFZ nie może potwierdzić faktu posiadania prawa do świadczeń na koszt NFZ, w celu uzyskania EKUZ powinien okazać przy składaniu wniosku następujące dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne w NFZ:

Dla osób ubezpieczonych, odpowiednio do sytuacji, np.:

  • aktualne zaświadczenie wypełnione przez płatnika składki,
  • aktualne zaświadczenie z KRUS o podleganiu i opłaceniu składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne,
  • aktualne zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek (tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą),
  • aktualnie podstemplowana legitymacja ubezpieczeniowa z ważną pieczątką zakładu pracy lub zawierająca potwierdzenie właściwej jednostki ZUS o aktualnych uprawnieniach zainteresowanego do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego,
  • legitymacja emeryta/rencisty,
  • aktualne zaświadczenie o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego,
  • aktualne zaświadczenie wystawione przez urząd pracy w przypadku bezrobotnych niepodlegających ubezpieczeniu z innego tytułu,
  • aktualne zaświadczenie z uczelni o zgłoszeniu do ubezpieczenia studenta niepodlegającego ubezpieczeniu z innego tytułu.

W przypadku emerytów/rencistów wojskowych dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne jest legitymacja.

Dla członków rodziny, odpowiednio do sytuacji, np.:

  • dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń osoby ubezpieczonej,
  • zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny (druk ZUS ZCNA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 r. lub ZUS ZCZA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.),
  • w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia, dokument potwierdzający kontynuację nauki lub niepełnosprawność,
  • w przypadku członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia w KRUS, aktualne zaświadczenie o okresach podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. - co dalej?

Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. - co dalej?

24 stycznia UE podpisała Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Umowa została także podpisana przez Wielka Brytanię. 29 stycznia Parlament Europejski zagłosował w sprawie wyrażenia zgody na jej zawarcie. Po udzieleniu zgody przez PE Rada przyjmie decyzję pozwalającą UE (...)

Tarcza 4.0 w Sejmie

Tarcza 4.0 w Sejmie

Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów Czasowa, zwiększona ochrona polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza UE; osłona finansowa dla samorządów; ułatwienia (...)

Brexit a świadczenia emerytalne

Brexit a świadczenia emerytalne

Brexit już wkrótce W referendum przeprowadzonym w dniu 23 czerwca 2016 roku większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W dniu 10 kwietnia Rada Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu okresu przewidzianego w art. 50 do (...)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej

Wspólne przepisy UE mają na celu ochronę praw pracowników i ubezpieczonych w zakresie zabezpieczenia społecznego za granicą (kraje UE-28, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie przewidują zastąpienia (...)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej - zasady

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej - zasady

  Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE W Unii Europejskiej każdy może swobodnie podróżować, studiować, mieszkać i pracować. Jednak każde państwo ma swoje prawo i często krajowe przepisy znacznie różnią się od tych stanowionych u sąsiada. Od ponad (...)

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich (...)

Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

Na czym polega koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego? Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie (...)

EKUZ - Karta na nagłe wypadki

EKUZ - Karta na nagłe wypadki

Już ponad 190 mln ludzi posługuje się europejską kartą ubezpieczenia zdrowotnego. Umożliwia ona uzyskanie pomocy medycznej w nagłych wypadkach na terenie UE oraz w Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Ostatnio Komisja Europejska przygotowała aplikacje na smartfony zawierające m.in. (...)

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Najważniejsze informacje o programie  Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o świadczenie (...)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w umowach międzynarodowych

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w umowach międzynarodowych

  Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego Osoby, które mieszkają i wykonują pracę w jednym państwie korzystają z ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego na podstawie wewnętrznych przepisów tego państwa. Przepisy te regulują prawa i obowiązki tych osób (...)

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - jak go otworzyć?

Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej a prawo do świadczeń opieki zdrowotnej i prawo do emerytury lub renty

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej a prawo do świadczeń opieki zdrowotnej i prawo do emerytury lub renty

31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Dowiedz się nt. konsekwencji uporządkowanego/umownego Brexitu z punktu widzenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - ubezpieczenia zdrowotnego, karty EKUZ, innych dokumentówpotwierdzające (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem

Więcej tanich mieszkań na wynajem

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych, wsparcie (...)

Wakacje kredytowe i przepisy antyprzejęciowe w Tarczy Antykryzysowej 4.0

Wakacje kredytowe i przepisy antyprzejęciowe w Tarczy Antykryzysowej 4.0

Sejm przyjął przepisy chroniące kredytobiorców i polskie spółki. Osoba, która straciła główne źródło dochodu, będzie mogła zawiesić spłatę kredytu na trzy miesiące. Polskie spółki ważne dla bezpieczeństwa, zdrowia lub porządku publicznego (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem?

Więcej tanich mieszkań na wynajem?

Impuls dla gospodarki Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wyjazd za granicę a zasiłek rodzinny

Wyjazd za granicę a zasiłek rodzinny

W dniu 11.09.2006 r do Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynął wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego na dwójkę dzieci. Po rozpatrzeniu wniosku w dniu 18.09.06 OPS wydał decyzję przyznającą zasiłek rodzinny do sierpnia tego roku (po 64,00 na dziecko). W dniu 18 lipca 2007 r mąż wnioskodawczyni (...)

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Słyszałem, że w umowach ubezpieczyciele zwalniają się z odpowiedzialności za kradzież samochodu, jeśli użytkownik pozostawił w samochodzie dokumenty. Nie widzę związku pomiędzy pozostawieniem dokumentów, a przyczynieniem się do powstania szkody (a co dopiero w 100%) w takim samym stopniu (...)

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Kto jest uprawniony do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego i jaki jest tryb załatwiania związanych z tym formalności ? Zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego regulują przepisy ustawy z dnia z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z art. 1 ust. 2 świadczenia rodzinne (...)

Jak założyć w Polsce kasyno? Czy obywatel Niemiec może to zrobić?

Jak założyć w Polsce kasyno? Czy obywatel Niemiec może to zrobić?

Czy obywatel Niemiec może otworzyć własny biznes w Polsce? Konkretnie chodzi o kasyno. Prośba o jak najwięcej informacji na ten temat. Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz wskazanie odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o przepisy ustawy 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności (...)

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Pracownik zatrudniony w Polsce na umowę o pracę zostaje przez firmę oddelegowany na okres 12 miesięcy do pracy w Centrali w Czechach (w Pradze). Jak powinnam rozliczać jego wynagrodzenie (ujęcie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatku)? Jakie dokumenty i gdzie powinny zostać (...)

Założenie działalności w Polsce przez obywatela UE

Założenie działalności w Polsce przez obywatela UE

Osoba z Kartą Pobytu Obywatela EU chce założyć działalność gospodarczą w Polsce. Jakie wymagania musi spełnić w zależności od formy tej działalności? Jakie wymagania musi spełnić osoba z EU, która chce w Polsce założyć działalność gospodarczą? Osoba ta jest obywatelem niemieckim, (...)

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Nauczyciel dyplomowany w szkole, w której jestem dyrektorem, złożył na mnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 kk i art. 284 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Tym samym przysporzył mi wiele nieprzyjemności. W trakcie prowadzonego postępowania karnego wstąpił do organizacji (...)

Emerytura dla nauczyciela a likwidacja szkoły

Emerytura dla nauczyciela a likwidacja szkoły

Nauczyciel 1 września 2004 r. będzie posiadał okresy zatrudnienia: - 20 lat i 7 m-cy jako nauczyciel, - 1 rok i 3 m-ce pracy w administracji, - 5 lat studia dzienne, - 3 lata i 4 m-ce praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 lat. 1 września 2004 roku zanosi się na likwidację szkoły. (...)

Karta E-101

Karta E-101

Pytanie dotyczy kraju UE - Holandii. Firma zagraniczna nie mająca siedziby na terenie Polski, zatrudniająca Polaków na terenie Polski, chce, żeby ci właśnie pracownicy mogli wykonywać pracę w siedzibie firmy (w kraju siedziby poza granicami Polski) i żeby na terenie tego kraju mogli korzystać (...)

Obowiązek zwrotu zawyżonych alimentów

Obowiązek zwrotu zawyżonych alimentów

W grudniu zeszłego roku skierowałam do sądu sprawę o alimenty na syna. W marcu tego roku odbyła się sprawa, podczas której zapadł wyrok przyznający mi alimenty w wysokości 1000 zł miesięcznie od miesiąca złożenia pozwu, czyli od grudnia zeszłego roku. Jako, że ojciec mojego syna płacił (...)

Prawo do emerytury nauczycielskiej

Prawo do emerytury nauczycielskiej

Przepracowałam 25 lat na stanowisku nauczyciela (w tym 5 lat urlopu wychowawczego). W latach 1972-1977 (po ukończeniu 16 lat) pracowałam w gospodarstwie rolnym rodziców. Gospodarstwa tego nie przejęłam. Czy w 2006 roku będę mogła przejść na emeryturę z art.88 pkt 1 Karty Nauczyciela? Czy (...)

Wpłaty pracodawcy na PFRON

Wpłaty pracodawcy na PFRON

Nasza firma powstała 01.03.2006 zatrudnia 68 osób. Nie jesteśmy zakładem pracy chronionej. Czy jesteśmy zobowiązani do sporządzania deklaracji lub informacji do PFRON, jeżeli tak, to jakie są zasady i od ilu osób? Jak rozumiemy powyższe pytanie dotyczy sposobu dokonywania przez pracodawców (...)

Ustalenie danych osobowych strony umowy

Ustalenie danych osobowych strony umowy

Jakiś czas temu zamówiłem sobie Internet u pewnej firmy w O. Przyszedłem tam do firmy, złożyłem zamówienie i po 2 dniach przyszło 2 panów którzy załączyli mi internet. Ci panowie mieli przy sobie umowę o założenie Internetu na 12 miesięcy. Na umowie miałem się tylko podpisać imieniem (...)

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Witam, proszę o opinię prawną w następującej sprawie. W raz z żoną prowadzimy skromny interes (sprzedaż odzieży). 3 miesiące temu zatrudniliśmy dziewczynę na umowę o pracę na czas określony (miał to być okres próbny). Niestety jako pracownik w naszym sklepie ta dziewczyna niezbyt się (...)

Świadczenia po byłym mężu

Świadczenia po byłym mężu

Moja mama wyszła za mojego ojca, gdy miała 16 lat (ojciec 30 lat) wobec tego zgodę na zawarcie związku małżeńskiego musiał wydać Sąd. Po około dwudziestu latach pożycia małżeńskiego rodzice się rozwiedli bez orzekania o winie. Po pewnym czasie mój ojciec ożenił się ponownie, a niedawno (...)

Zaświadczenie o okresie urlopu macierzyńskiego

Zaświadczenie o okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 01.02.2007 r. do 31.05.2008 r. przebywała na L-4 od 12.10.2007 r. do 04.03.2008 r. (ciąża). W dniu 5 marca mąż pracownicy dostarczył zaświadczenie od lekarza, dotyczące zasiłku macierzyńskiego od dnia 5.03.2008 r. Zasiłek (...)