5.3.2008

Zespół
e-prawnik.pl

Rozwód a podział mieszkania - opinia prawna

Stan faktyczny

Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Interesuje mnie sposób podziału naszego mieszkania po rozwodzie, bo zamieszkiwania razem nie wchodzi w rachubę. Czy sprawę podziału majątku mogę założyć już teraz? Czy muszę czekać na rozwód? Przed zawarciem związku małżeńskiego byłam właścicielką spółdzielczego mieszkania 1-pokojowego, a gdy wyszłam za mąż i byłam w ciąży teściowie, chcąc poprawić naszą sytuację mieszkaniową, dołożyli nam kwotę 10.000,- zł i zamieniliśmy mieszkanie na większe, 2-pokojowe, które już notarialnie zostało zapisane na nas oboje - mnie i męża. Jak będzie wyglądał podział majątku biorąc pod uwagę fakt mojego tak dużego wkładu mieszkaniowego?

Opinia prawna

Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

Wspólność ustawowa majątku małżonków ustaje w następujących wypadkach:

  • z mocy prawa z chwilą ustania małżeństwa - na skutek śmierci jednego z małżonków, jak też na skutek orzeczenia sądu (rozwód, unieważnienie małżeństwa),

  • z mocy prawa na skutek ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 kro),

  • w wyniku umowy zawartej między małżonkami w formie aktu notarialnego,

  • z ważnych powodów przez sąd na żądanie jednego z małżonków (art. 52 kro),

  • z mocy prawa na skutek orzeczenia przez sąd separacji (art. 61[5] kro).

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42 kro). Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego (art. 35 kro).

Jak wynika z przestawionego stanu faktycznego nie wchodzi w grę ustanie wspólności majątkowej na skutek:

  • śmierci jednego z małżonków,

  • orzeczenia sądu o unieważnieniu małżeństwa,

  • ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków,

  • orzeczenia przez sąd separacji (skoro zostało wszczęte postępowanie rozwodowe).

Przez cały czas trwania małżeństwa istnieje możliwość umownego zniesienia ustawowej wspólności w formie aktu notarialnego (art. 47 § 1 kro). W tym jednak wypadku konieczna jest zgoda obojga małżonków na zniesienie wspólności majątkowej. Umowne zniesienie ustawowej wspólności jest wykluczone w przypadku orzeczenia separacji (bowiem w czasie trwania separacji z mocy prawa obowiązuje system rozdzielności majątku).

Zgodnie z art. 52 § 1 kro każdy z małżonków może żądać zniesienia wspólności ustawowej przez sąd, ale tylko z ważnych powodów. Do takich powodów nie można zaliczyć z pewnością niezgodności charakterów, ozbieżnego trybu życia. Jak wskazuje Sąd Najwyższy "w postępowaniu wszczętym powództwem wytoczonym na podstawie art. 52 kro relacje osobiste istniejące między małżonkami, czy szerzej: aspekty rodzinno-prawne istniejących między nimi stosunków, nie mogą w sposób znaczący przesądzać o istnieniu ważnych powodów zniesienia wspólności majątkowej, gdyż mogłoby to prowadzić do nieuzasadnionego utożsamiania ważnych powodów w rozumieniu art. 52 § 1 kro z przyczynami rozwodu lub separacji, do orzeczenia której wystarczy zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (art. 61[1]§ 1 kro) i którą ustawodawca wprowadził jako środek pomocy w razie rozkładu pożycia małżonków" (wyrok z dnia 13 stycznia 2000, sygn. akt II CKN 1070/98).

Powodem może być np. separacja faktyczna, która uniemożliwia wspólne dorabianie się, uchylanie się jednego z małżonków od pracy, trwonienie dorobku już uzyskanego, co zagraża - ogólnie rzecz ujmując - interesom drugiego małżonka i interesom całej rodziny. Jeśli tego typu ważne powody zachodzą w tym stanie faktycznym, istnieje możliwość wystąpienia do sądu o zniesienie wspólności ustawowej w odrębnym postępowaniu, jeszcze przed uzyskaniem wyroku rozwodowego.

Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 215 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Tylko z ważnych powodów sąd – na żądanie jednego z małżonków – może znieść wspólność tego prawa.

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie występuje, pozostaje wówczas ustanie wspólności majątku na skutek rozwodu. W postępowaniu rozwodowym na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 58 § 3 kro). W praktyce jednak z uwagi na przewlekłość tego typu spraw sąd rzadko decyduje się na podział majątku w postępowaniu rozwodowym. W takiej sytuacji podział następuje po zakończeniu postępowania rozwodowego w odrębnym postępowaniu.

W każdym przypadku jednak sąd musi w wyroku rozwodowym podjąć decyzję co do sposobu korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkania rozwiedzionych małżonków (art. 58 § 2 kro) – oczywiście tylko wówczas, gdy w chwili orzekania o rozwodzie małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie.

W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie (np. urządza libacje alkoholowe, znęca się nad rodziną – z pewnością nie wystarczy tu jedynie niezgodność charakterów) , sąd w wyroku rozwodowym może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe. Przy czym takie rozstrzygnięcie jest możliwe tylko wówczas, gdy oboje małżonkowie wystąpią z takim wnioskiem.

Pomimo tego, że drugie mieszkanie zostało nabyte w znacznej części za pieniądze żony to jednak wchodzi ono w skład majątku wspólnego, gdyż 10 000 zł pochodziło z darowizny dla obu małżonków. W drodze umowy żona zdecydowała się przenieść pieniądze, które stanowiły jej majątek odrębny, na rzecz wspólnego majątku małżeńskiego. Stąd też przy podziale majątku wspólnego należy również uwzględnić to mieszkanie.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia miedzy małżonkami w kwestii mieszkania, Sąd może:

  • przyznać mieszkanie jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka,

  • sprzedać mieszkanie a uzyskaną sumę podzielić między małżonków,

  • dokonać podziału mieszkania – w praktyce jednak rzadko można podzielić mieszkanie na dwa mniejsze.

Znajdują tu zastosowanie przepisy o zniesieniu współwłasności w częściach ułamkowych (art. 210 i n. kc w zw. z art. 46 kro).

W praktyce występuje najczęściej przyznanie mieszkania jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka. Jego zasady zostały ukształtowane w orzecznictwie sądowym, w szczególności zaś w wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w zakresie podziału mieszkań spółdzielczych (uchwała Pełnego Składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 30 listopada 1974 r., sygn. akt III CZP 1/74, OSNCP 1975/3, poz. 75). Przyznanie mieszkania powinno nastąpić z reguły na rzecz tego z małżonków, przy którym pozostają wspólne dzieci, co wynika z dyrektyw zawartych w art. 58 § 3 kro. Drugi małżonek co do zasady otrzymuje wówczas spłatę pieniężną odpowiadającą – przy własnościowym mieszkaniu – połowie jego wartości rynkowej. Oboje małżonkowie mają bowiem co do zasady równe udziały w majątku wspólnym, a co za tym idzie w majątku powstałym po zniesieniu wspólności ustawowej (art. 43 § 1 kro). Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 43 § 2 i 3 kro). Jeśli to przede wszystkim żona przyczyniła się do powstania wspólnego majątku to powinna ona z takim żądaniem wystąpić. Wówczas, jeśli mieszkanie stanowiło zasadniczą część tego majątku to kwota, jaką musiałaby spłacić mężowi byłaby ustalana przy uwzględnieniu tego nierównego (z korzyścią dla niej) podziału majątku.

Ponadto każdy z małżonków może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swego majątku odrębnego na majątek wspólny (w wypadku żony byłaby to m.in. kwota, którą przeznaczyła na zakup drugiego mieszkania). Taka sytuacja wystąpiłaby zwłaszcza wówczas, gdyby sąd z jakichś powodów nie przyznał jej mieszkania. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego; jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny (art. 45 § 1 kro).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

Możliwość dokonania podziału majątku w trakcie sprawy rozwodowej Podział majątku w trakcie rozwodu może nastąpić jedynie wyjątkowo. Zgodnie z art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, (...)

Skutki rozwodu

Skutki rozwodu

  Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie „wychodzą” ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają własną, zmienia się ich stan cywilny, dane osobowe, powstają między (...)

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)

W jaki sposób sąd dokonuje podziału majątku wspólnego (byłych) małżonków?

W jaki sposób sąd dokonuje podziału majątku wspólnego (byłych) małżonków?

  Jaki sposób podziału majątku powinien wybrać sąd? Sposób, w jaki dochodzi do podziału majątku wspólnego, jest chyba jednym z najbardziej kluczowych zagadnień tego podziału. Podział majątku wspólnego może nastąpić przez: podział w naturze (fizyczny (...)

Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

Kiedy można ubiegać się o rozwód? Zgodnie z polskimi przepisami, podstawowym i koniecznym warunkiem dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Jeśli ta przesłanka nie została spełniona, sąd nie ma obowiązku (...)

Zmienione opłaty za czynności radców prawnych

Zmienione opłaty za czynności radców prawnych

15 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Podstawę zasądzenia (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Po zmianie systemu pojawił się problem – większość mieszkań zakładowych przejęły - na podstawie ustawy z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe - gminy do swojego zasobu, co w konsekwencji stanowiło przyczynek (...)

Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?

Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?

Możliwość dokonania podziału, czyli ustanie wspólności majątkowej  Powszechnie uważa się, że podział majątku wspólnego może zostać dokonany dopiero po rozwodzie lub separacji. To błędne przekonanie wynika z powszechności wspólności majątkowej jako podstawowego (...)

Jak w postępowaniu działowym sąd ustala udziały w majątku wspólnym i jak rozliczane są wydatki i nakłady małżonków?

Jak w postępowaniu działowym sąd ustala udziały w majątku wspólnym i jak rozliczane są wydatki i nakłady małżonków?

  Sądowe ustalenie udziałów w majątku wspólnym Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (art. 43 § 1 kro). Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów (...)

Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?

Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?

W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Czy majątek, który stanowi współwłasność małżonków w częściach ułamkowych, podlega podziałowi? Nie (...)

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód – uwagi ogólne W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego z małżonków. Nie oznacza to jednak nierozerwalności (...)

Prawa i obowiązki różnych podmiotów po dokonaniu podziału majątku wspólnego małżonków

Prawa i obowiązki różnych podmiotów po dokonaniu podziału majątku wspólnego małżonków

  Podział majątku wspólnego ma na celu definitywne rozliczenie majątkowe małżonków (byłych małżonków), po ustaniu między nimi wspólności majątkowej. Uczestnicy postępowania działowego będą jednak często zmuszeni do dokonania dodatkowych czynności, które (...)

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Kiedy możesz wziąć pożyczkę bez zgody męża? - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest majątek wspólny małżonków? Przez zawarcie małżeństwa między małżonkami powstaje majątkowy ustrój wspólności ustawowej. W myśl zasad rządzących tym ustrojem, w zakresie stosunków majątkowych istnieją trzy odrębne majątki: majątek (...)

O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym?

O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym?

  O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym? Główną przesłanką dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. O rozwodzie orzeka właściwy sąd okręgowy. W wyniku wydania przez sąd wyroku stwierdzającego rozwód, małżeństwo przestaje (...)

Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków

Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków

  Na jakiej podstawie dzielony jest majątek wspólny małżonków? Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego małżonków może dojść: na podstawie umowy - przy czym nie została zastrzeżona forma szczególna (forma dla określonych (...)

Nierówne udziały przy podziale majątku małżonków

Nierówne udziały przy podziale majątku małżonków

Zasada równych udziałów Co do zasady, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym, zgromadzonym podczas trwania małżeństwa, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się (...)

Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego

Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego

Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego  W tego rodzaju sprawach obowiązują następujące opłaty sądowe:  Wysokość opłaty stałej Czego dotyczy opłata 100 zł  od wniosku o: zezwolenie na zawarcie związku (...)

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

  Część osób niebędących w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych będzie wkrótce miała prawo ogłosić upadłość. Z końcem marca 2009 r. wprowadzony zostanie nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości (...)

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Przychody ze zbycia nieruchomości Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wspólne korzystanie z mieszkania po rozwodzie

Wspólne korzystanie z mieszkania po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Co należy rozumieć przez zajmowanie? Nie mieszkam we wspólnym mieszkaniu stron (spółdzielcze własnościowe), bo jest nieprzystosowane (nie ma wydzielonych pomieszczeń - 2 pokoje, z czego jeden przechodni). (...)

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie

Jesteśmy z żoną w trakcie rozwodu i doszliśmy do porozumienia, jeśli chodzi o polubowny rozwód bez orzekania o winie. Pozostała nam jeszcze kwestia podziału majątku - chcielibyśmy ponieść jak najniższe koszty związane z podziałem majątku. Mamy małżeńską wspólnotę majątkową. Jesteśmy (...)

Mieszkanie po rozwodzie

Mieszkanie po rozwodzie

Jak sąd może się ustosunkować na rozprawie rozwodowej do mieszkania, które wzięli na kredyt rodzice? Mieszkanie widnieje na moja mamę i kredyt też jest wzięty na nią. Obecnie zamieszkuje tam moja żona, ale 30 grudnia jest rozprawa (prawdopodobnie z orzeczeniem mojej winy). Co sąd może zarządzić (...)

Rozwód i podział majątku wspólnego

Rozwód i podział majątku wspólnego

Jesteśmy małżeństwem od dwudziestu paru lat. Mąż zdradził mnie po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Mąż zakochał się, jak twierdził, i chciał układać sobie życie na nowo z żoną naszego wspólnego kolegi. Kiedy to zakończyło się niepowodzeniem wrócił do domu. Udało mi się wybaczyć (...)

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Pomiędzy mną a żoną trwa sprawa o rozwód. Żona wyprowadziła się ze wspólnie najmowanego przez nas mieszkania kilka miesięcy temu. W mieszkaniu pozostawiła wiele swoich osobistych rzeczy, pozostają ruchomości zakupione podczas trwania naszego małżeństwa. Ja mam zamiar także opuścić (...)

Prawo do korzystania ze wspólnego majątku

Prawo do korzystania ze wspólnego majątku

Nie mieszkam z mężem od dwóch lat. Nie mamy rozwodu ani podziału majątku. Ja z nieletnim synem zmuszona jestem wynajmować mieszkanie, mąż z konkubiną mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu własnościowym. Nie chce dobrowolnego podziału majątku (jest mu wygodnie tak, jak jest - ma w końcu (...)

Podział majątku małżonków

Podział majątku małżonków

Chcę ubiegać się o rozwód z winy żony (żona przyznała się do zdrady). Przez wszystkie lata małżeństwa tylko ja pracowałem i utrzymywałem rodzinę. Żona nie pracuje obecnie i nie ma innych środków utrzymania. Jak może wyglądać podział majątku, czyli wyposażenia mieszkania i innych (...)

Prawo do lokalu po rozwodzie

Prawo do lokalu po rozwodzie

Żona wniosła pozew o rozwód. Mamy mieszkanie którego oboje jesteśmy współwłaścicielami. Jest to mieszkanie w bloku, które zostało wykupione kiedyś przez rodziców żony. Jednak po jakimś czasie (my również posiadaliśmy) swoje mieszkanie własnościowe zamieniliśmy się na te mieszkania. (...)

Sposoby zniesienia współwłasności

Sposoby zniesienia współwłasności

W styczniu złożyłem pozew o rozwód w Sądzie Okręgowym z propozycją podziału wspólnie zamieszkiwanego mieszkania (jest to dom jednorodzinny, którego właścicielami jesteśmy wspólnie z żoną). Niewiele później, w lutym (nie było jeszcze żadnej sprawy rozwodowej) żona wniosła sprawę (...)

Orzeczenie o wspólnym mieszkaniu a podział majątku

Orzeczenie o wspólnym mieszkaniu a podział majątku

Sąd Okręgowy w sprawie o rozwód określając o sposobie korzystania z wspólnego mieszkania jednemu małżonkowi przyznaje duży pokój drugiemu mały. Orzeczenie to powoduje takie konsekwencje jak podział rzeczy (umowa quoad usum). Czy umowa taka quoad usum ma wpływ w sprawie o podział majątku (...)

Lokatorskie prawo do lokalu a podział majątku

Lokatorskie prawo do lokalu a podział majątku

W wielu artykułach i odpowiedziach na stronach serwisu poruszacie Państwo problem uwzględniania przy podziale majątku (rozwód, sprawy spadkowe) lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego oraz przepisów ustawy o spółdzielniach (...)

Prawo spółdzielcze a rozwód i podział majątku

Prawo spółdzielcze a rozwód i podział majątku

Mam rozwód z mężem od 7 lat i nie wiem gdzie aktualnie przebywa, nawet nie wiem czy żyje. Mamy wspólnie mieszkanie własnościowe spółdzielcze i chciałbym sprzedać to mieszkanie, mieszkam na stale w Niemczech i tam był rozwód, mieszkanie nie ma założonej hipoteki. W jaki sposób pozbawić (...)

Rozwód a wspólne mieszkanie

Rozwód a wspólne mieszkanie

W życiu często się zdarza, że małżonkowie postanawiają rozejść się. Jedno opuszcza wspólne mieszkanie i wynajmuje inne. Sprawa rozwodowa w toku, o podział majątku potrwa co najmniej kilka lat... Interesuje mnie następująca kwestia, cz współmałżonek wynajmujący dotychczas mieszkanie, (...)

Podział mieszkania po rozwodzie

Podział mieszkania po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzekając o winie męża przyznał matce z dziećmi 2 pokoje w mieszkaniu własnościowym, mężowi pozostawiając jeden. Mieszkanie zakupione zostało zarówno ze środków należących do małżonki (majątek odrębny) jak i ze środków należących do wspólnoty majątkowej. (...)

Niepełnosprawny rozwodnik a podział majątku wspólnego

Niepełnosprawny rozwodnik a podział majątku wspólnego

Jestem osobą niepełnosprawną, właśnie się rozwiodłem. Ma nastąpić sądowy podział majątku wspólnego. W jego skład wchodzą m.in. dom jednorodzinny oraz mieszkanie. Chciałbym, aby mieszkanie przypadło mnie, a mój udział w domu został odpowiednio spłacony. Jakie są szanse uwzględnienia (...)

Opodatkowanie podziału majątku po rozwodzie

Opodatkowanie podziału majątku po rozwodzie

Od lipca tego roku mam rozwód orzeczony wyrokiem sądowym. We wniosku rozwodowym nie wnosiłam o podział majątku, ponieważ doszliśmy z mężem do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. Ustaliliśmy, że wspólne mieszkanie spółdzielcze własnościowe zakupione w 2004 roku zostawiam mężowi (...)