Stefan Niesiołowski ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego

22.9.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał (pozwanego) Stefana Niesiołowskiego do:

  • publicznego  przeproszenia ( powoda) Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedzianą na antenie telewizji TVN 24 sugestię, jakoby J. Kaczyński  inspirował wydanie książki Sławomira Cenckiewicza  i Piotra Gontarczyka ( "SB a Lech Wałęsa - przyczynek do biografii") szkalującej osobę Lecha Wałęsy. Przeprosiny mają być wyemitowane jednokrotnie - po programie "Piaskiem po oczach" w którym Niesiołowski wypowiedział powyższą sugestię.
  • napisania listu z przeprosinami do J. Kaczyńskiego.

Sąd zasądził od pozwanego 10 000 złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej oraz na rzecz powoda kwotę 2000 złotych a także obciążył Niesiołowskiego kosztami zastępstwa procesowego i kosztami procesu.

W uzasadnieniu Sąd Okręgowy uznał, że wbrew sugestiom Niesiołowskiego, Jarosław Kaczyński nie namawiał IPN-u do wydawania publikacji, które miały szkalować Lecha Wałęsę. Zdaniem Sądu wyjaśnienia powoda są przekonujące, natomiast pozwany nawet nie próbował udowodnić , że to co głosi ma cokolwiek wspólnego z prawdą. Równocześnie Sąd uznał, że zawarte w żądaniu pozwu "wielokrotne powtarzanie przeprosin" byłoby już represją wobec Stefana Niesiołowskiego - dlatego to żądanie oddalił.

Sąd uznał, że art. 23 Kodeksu cywilnego ma skutecznie chronić dobre imię obywateli. Sąd przyznał, że wprawdzie politycy powinni być " mniej wrażliwi" na wypowiadane wobec nich opinie, niemniej nie oznacza to, że dopuszczalne jest mówienie i formułowanie ocen nieprawdziwych, co może skutkować wypaczaniem obrazu i wizerunku polityka.

Przypomnijmy. Jarosław Kaczyński pozwał Stefana Niesiołowskiego za publiczną sugestię - jakoby Kaczyński inspirował publikowanie przez IPN książki szkalującej dobre imię b. prezydenta Lecha Wałęsy.

Do problemu wolności słowa w polityce redakcja WWW.e-prawnik wróci w oddzielnej publikacji.

Warszawa, 21.09.2009 r. e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Doksycyklina skóra trądzik borelioza rumień leki sprzedam

Wczoraj 15:59:21 przez: prazykwantel-sprzedam

Vermox Mebendazole sprzedam leki przeciwpasozytnicze

Wczoraj 15:54:22 przez: prazykwantel-sprzedam