24.7.2008

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli

25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. 

W dniach 25-27 lipca w sposób szczególny pamiętamy o formacji, która od 89 lat strzeże ładu i porządku w codziennym życiu społeczeństwa. Każdy dzień pracy policjantów to tysiące interwencji. Obok tych najbardziej spektakularnych - akcji oddziałów „AT" czy Centralnego Biura Śledczego, podejmowanych jest wiele „zwyczajnych" działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa obywateli.

Porady prawne

Zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, do podstawowych zadań tej formacji należy „ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra".

Sąsiedzkie awantury, wypadki drogowe, zakłócanie „miru domowego" - to jedynie przykładowe sytuacje, w których niezbędna jest pomoc Policji. Tylko w 2007 r. w całym kraju policjanci przeprowadzili ponad 718 tysięcy interwencji domowych. Policja dba o bezpieczeństwo powszechne na wiele sposobów - łapiąc złodzieja w autobusie, udaremniając przemyt towarami akcyzowymi, zwalczając handel narkotykami, czy też rozbijając gangi obracające milionami złotych.

Bezpieczeństwo wymaga odpowiedzialności, podejmowania ryzyka, budowania właściwych postaw i poszanowania prawa oraz tworzenia wspólnej „przestrzeni wolności". Dlatego też trudno przecenić znaczenie kampanii prewencyjnych prowadzonych przez Policję, zarówno samodzielnie, jak i z coraz większą grupą instytucji oraz partnerów społecznych. To właśnie podniesienie poziomu zaufania do Policji i tworzenie lokalnych „koalicji na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego" jest obecnie jednym z głównych zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.

Dobrym przykładem takich działań jest Rządowy Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej".

Policja błyskawicznie reaguje na potrzeby społeczne. W ostatnim czasie w odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków z udziałem jednośladów zainicjowana została kampania prewencyjna „Dojedź motocyklem do końca wakacji", w ramach której propagowane są pozytywne wzorce bezpiecznych zachowań na drodze.

Praca funkcjonariuszy jest bardzo różnorodna. Dobry Policjant to człowiek wielu talentów: prawnik, psycholog, street - fighter - znający sporty walki, cały czas doskonalący swoje umiejętności. W ciągu roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie kształcą po ok. 10-15 tys. osób. Podczas szkoleń funkcjonariusze zdobywają umiejętności niezbędne podczas twardej walki z terrorem kryminalnym.

Poniżej przypominamy najbardziej znane akcje Policji w 2007 i 2008 r.

Happy end na „szlaku hańby"

W marcu 2007 r. Policjanci z rzeszowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. W XIX wieku „szlak hańby" wiódł ze Europy Środkowej i Wschodniej do Ameryki Południowej, dziś często krajem docelowym jest Polska. W akcji z udziałem antyterrorystów zatrzymanych zostało 13 osób. Policjanci uwolnili 15 pokrzywdzonych kobiet, które złożyły zeznania w tej sprawie. Z policyjnych ustaleń wynika, że gang werbował kobiety w Polsce i za granicą. Część z nich pochodzi zza wschodniej granicy. Są to Ukrainki i Białorusinki. Liderzy grupy i ich ludzie wyjeżdżali na Ukrainę, gdzie współpracowali z tamtejszym środowiskiem przestępczym w sprawie pozyskiwania kobiet do płatnego nierządu. Dlatego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w realizacji tej sprawy współpracowali z milicją z Ukrainy, z funkcjonariuszami nowopowstałej komórki zajmującej się zwalczaniem handlu ludźmi i prostytucją. Policjanci postawili podejrzanym zarzuty czerpania korzyści z nierządu, 34-latkowi ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. 14 marca przewieziony został do Rzeszowa drugi lider grupy, który został zatrzymany w Warszawie pod zarzutem obrotu narkotykami. Zatrzymany usłyszał kolejne zarzuty: założenia i kierowania grupą przestępczą oraz czerpania korzyści z nierządu w agencjach towarzyskich na Podkarpaciu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wspólny front dla bezpieczeństwa podróżujących

Wspólny front dla bezpieczeństwa podróżujących

W dn. 26 czerwca 2008 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Narkomanii ruszyła INFORMACYJNA KAMPANIA PROFILAKTYCZNA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH OBYWATELI POLSKICH, której organizatorami są: Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Komenda (...)

Czy pracodawcy mogą badać pracowników alkomatem?

Czy pracodawcy mogą badać pracowników alkomatem?

Nowelizacja Kodeksu pracy nie dała pracodawcom uprawnienia do badań alkomatem. W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (...)

Po co nam zespół do przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu?

Po co nam zespół do przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu?

Premier podpisał zarządzenie powołujące Zespół ds. m.in. Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie powołujące Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i innych Ustrojów Totalitarnych (...)

Kodeks postępowania zgodnego z RODO

Kodeks postępowania zgodnego z RODO

Pierwszy w Polsce kodeks postępowania zgodnego z RODO zatwierdzony Prezes UODO zatwierdził „Kodeks postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych” opracowany przez Federację Związków Pracodawców Ochrony (...)

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach to 446 wypadków, 589 rannych i 62 osoby zabite. Z policyjnych statystyk wynika, że andrzejkowy nastrój przeniósł się na polskie drogi. W ciągu trzech dni weekendu policjanci zatrzymali ponad 1500 nietrzeźwych kierowców.  Jak (...)

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, odnotowuje się przypadki zgonów osób (szczególnie bezdomnych i samotnych), których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci codziennie kontrolują dworce, opuszczone budynki czy ogródki (...)

"Simone" uderza w pedofilów

Przeszukanych blisko 120 mieszkań, firm i domów na terenie prawie całego kraju, 138 osób zatrzymanych, zabezpieczone komputery, płyty CD i DVD to efekt wczorajszej operacji policyjnej o kryptonimie "Simone" skierowanej przeciwko pedofilom w sieci. Oprócz materiałów (...)

Cmentarni złodzieje

Cmentarni złodzieje

Policjanci z Drezdenka zatrzymali kolejne osoby okradające groby zmarłych. Jeden ze złodziei, 17 - latek z Drezdenka, został dzisiaj aresztowany na miesiąc czasu. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Po zatrzymaniach z 20 kwietna, policjanci z Komisariatu Policji w Drezdenku, (powiat strzelecko (...)

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy (...)

Kolejni piłkarze podejrzani o korupcję

Kolejni piłkarze podejrzani o korupcję

Policjanci zatrzymali kolejne trzy osoby podejrzane o korupcję związaną z ustawianiem wyników spotkań piłkarskich. Nad sprawą korupcji w środowisku piłkarskim dolnośląscy policjanci pracują od 2005 roku. W tym czasie wśród zatrzymanych pojawiały się kolejne znane w środowisku nazwiska. (...)

Podsumowanie ferii zimowych 2009

Podsumowanie ferii zimowych 2009

We wszystkich województwach w kraju dobiegły końca ferie zimowe. W ich trakcie na drogach naszego kraju miało miejsce mniej wypadków, niż w okresie ubiegłorocznych ferii. Także mniej osób zostało rannych i zginęło w wypadkach drogowych. Policjanci czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem na (...)

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Policjanci z CBŚ zlikwidowali plantację konopi indyjskich i udaremnili wprowadzenie na rynek narkotykowy kilkuset tysięcy działek marihuany. Uprawa zorganizowana była pod ziemią. W specjalnie przystosowanym, betonowym silosie z zamaskowanymi wejściami rosło kilkaset krzaków marihuany. (...)

"Simone" uderzyła po raz trzeci

Łódzcy policjanci monitorując sieć internetową namierzyli użytkowników posiadających i rozpowszechniających pliki z pornografią dziecięcą. Wczoraj na terenie całego kraju zatrzymanych zostało 56 osób. Kryminalni zabezpieczyli m.in. komputery, wymienne dyski twarde, płyty CD i DVD, telefony (...)

Kolejna osoba podejrzana o korupcję w sporcie

Kolejna osoba podejrzana o korupcję w sporcie

Dolnośląscy policjanci zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o korupcję w sporcie, związaną z ustawianiem wyników spotkań piłkarskich. Sprawą korupcji w polskiej piłce nożnej policjanci zajmują się od maja 2005 roku. Do chwili obecnej zatrzymano blisko 200 podejrzanych.11 lutego 2009 roku (...)

Uważajmy nad wodą – apelują policjanci

Uważajmy nad wodą – apelują policjanci

Okres wakacji to dla wielu z nas czas spędzony na wypoczynku nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, część z nas nie pamięta jak bezpiecznie zachowywać się na kąpieliskach. Od początku lipca funkcjonariusze odnotowali 59 przypadków utonięć w całej Polsce. Tych tragedii (...)

Policjanci na snowboardzie dbają o bezpieczeństwo na stokach

Policjanci na snowboardzie dbają o bezpieczeństwo na stokach

Tej zimy już po raz kolejny na stoki w Dziwiszowie, Karpaczu i Szklarskiej Porębie wyjadą policyjne patrole narciarskie. Ewenementem w skali kraju jest patrol policyjny na snowboardzie. Policjanci, jak co roku dbać będą o bezpieczeństwo narciarzy. Zanim funkcjonariusze wyjechali na stoki ich umiejętności (...)

Nielegalnie kopiowali książki

Nielegalnie kopiowali książki

Policjanci ujawnili punkt kserograficzny, w którym prawdopodobnie dochodziło do nielegalnego powielania książek i opracowań naukowych chronionych prawami autorskimi. Straty oszacowano na ponad 45 tys. zł. Policjanci wyjaśniają wszystkie wątki sprawy. Funkcjonariusze sekcji do walki z przestępczością (...)

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem i nielegalnym handlem olejem opałowym. Jedna osoba została zatrzymana przez policjantów w Szczecinie, a druga dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza (...)

„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta

„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta

Od czasu do czasu policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Podczas pełnienia takiej służby 20 listopada br. funkcjonariusze zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem było eliminowanie z (...)

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Ponad dziewięć tysięcy sztuk perfum różnej pojemności i wartości szacunkowej ponad 53 tys. złotych zabezpieczyli stołeczni policjanci w pojazdach zaparkowanych przed centrum handlowym w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczony asortyment był oznaczony zastrzeżonymi znakami towarowymi. Za (...)

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach to 446 wypadków, 589 rannych i 62 osoby zabite. Z policyjnych statystyk wynika, że andrzejkowy nastrój przeniósł się na polskie drogi. W ciągu trzech dni weekendu policjanci zatrzymali ponad 1500 nietrzeźwych kierowców.  Jak (...)

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Policjanci ratują przed zamarznięciami

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, odnotowuje się przypadki zgonów osób (szczególnie bezdomnych i samotnych), których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci codziennie kontrolują dworce, opuszczone budynki czy ogródki (...)

"Simone" uderza w pedofilów

Przeszukanych blisko 120 mieszkań, firm i domów na terenie prawie całego kraju, 138 osób zatrzymanych, zabezpieczone komputery, płyty CD i DVD to efekt wczorajszej operacji policyjnej o kryptonimie "Simone" skierowanej przeciwko pedofilom w sieci. Oprócz materiałów (...)

Cmentarni złodzieje

Cmentarni złodzieje

Policjanci z Drezdenka zatrzymali kolejne osoby okradające groby zmarłych. Jeden ze złodziei, 17 - latek z Drezdenka, został dzisiaj aresztowany na miesiąc czasu. Grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Po zatrzymaniach z 20 kwietna, policjanci z Komisariatu Policji w Drezdenku, (powiat strzelecko (...)

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy (...)

Kolejni piłkarze podejrzani o korupcję

Kolejni piłkarze podejrzani o korupcję

Policjanci zatrzymali kolejne trzy osoby podejrzane o korupcję związaną z ustawianiem wyników spotkań piłkarskich. Nad sprawą korupcji w środowisku piłkarskim dolnośląscy policjanci pracują od 2005 roku. W tym czasie wśród zatrzymanych pojawiały się kolejne znane w środowisku nazwiska. (...)

Podsumowanie ferii zimowych 2009

Podsumowanie ferii zimowych 2009

We wszystkich województwach w kraju dobiegły końca ferie zimowe. W ich trakcie na drogach naszego kraju miało miejsce mniej wypadków, niż w okresie ubiegłorocznych ferii. Także mniej osób zostało rannych i zginęło w wypadkach drogowych. Policjanci czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem na (...)

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Zlikwidowali podziemną plantację marihuany

Policjanci z CBŚ zlikwidowali plantację konopi indyjskich i udaremnili wprowadzenie na rynek narkotykowy kilkuset tysięcy działek marihuany. Uprawa zorganizowana była pod ziemią. W specjalnie przystosowanym, betonowym silosie z zamaskowanymi wejściami rosło kilkaset krzaków marihuany. (...)

"Simone" uderzyła po raz trzeci

Łódzcy policjanci monitorując sieć internetową namierzyli użytkowników posiadających i rozpowszechniających pliki z pornografią dziecięcą. Wczoraj na terenie całego kraju zatrzymanych zostało 56 osób. Kryminalni zabezpieczyli m.in. komputery, wymienne dyski twarde, płyty CD i DVD, telefony (...)

Kolejna osoba podejrzana o korupcję w sporcie

Kolejna osoba podejrzana o korupcję w sporcie

Dolnośląscy policjanci zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o korupcję w sporcie, związaną z ustawianiem wyników spotkań piłkarskich. Sprawą korupcji w polskiej piłce nożnej policjanci zajmują się od maja 2005 roku. Do chwili obecnej zatrzymano blisko 200 podejrzanych.11 lutego 2009 roku (...)

Uważajmy nad wodą – apelują policjanci

Uważajmy nad wodą – apelują policjanci

Okres wakacji to dla wielu z nas czas spędzony na wypoczynku nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, część z nas nie pamięta jak bezpiecznie zachowywać się na kąpieliskach. Od początku lipca funkcjonariusze odnotowali 59 przypadków utonięć w całej Polsce. Tych tragedii (...)

Policjanci na snowboardzie dbają o bezpieczeństwo na stokach

Policjanci na snowboardzie dbają o bezpieczeństwo na stokach

Tej zimy już po raz kolejny na stoki w Dziwiszowie, Karpaczu i Szklarskiej Porębie wyjadą policyjne patrole narciarskie. Ewenementem w skali kraju jest patrol policyjny na snowboardzie. Policjanci, jak co roku dbać będą o bezpieczeństwo narciarzy. Zanim funkcjonariusze wyjechali na stoki ich umiejętności (...)

Nielegalnie kopiowali książki

Nielegalnie kopiowali książki

Policjanci ujawnili punkt kserograficzny, w którym prawdopodobnie dochodziło do nielegalnego powielania książek i opracowań naukowych chronionych prawami autorskimi. Straty oszacowano na ponad 45 tys. zł. Policjanci wyjaśniają wszystkie wątki sprawy. Funkcjonariusze sekcji do walki z przestępczością (...)

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Odbarwiali olej opałowy - afery paliwowej c.d.

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem i nielegalnym handlem olejem opałowym. Jedna osoba została zatrzymana przez policjantów w Szczecinie, a druga dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Zorganizowana grupa przestępcza (...)

„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta

„SMOG” wyeliminuje z dróg stare auta

Od czasu do czasu policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Podczas pełnienia takiej służby 20 listopada br. funkcjonariusze zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem było eliminowanie z (...)

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Policja zabezpieczyła dziewięć tysięcy sztuk podrabianych perfum

Ponad dziewięć tysięcy sztuk perfum różnej pojemności i wartości szacunkowej ponad 53 tys. złotych zabezpieczyli stołeczni policjanci w pojazdach zaparkowanych przed centrum handlowym w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczony asortyment był oznaczony zastrzeżonymi znakami towarowymi. Za (...)

Jedenaście miesięcy na drogach

Jedenaście miesięcy na drogach

  Policjanci podsumowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym za jedenaście miesięcy tego roku. Odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do roku ubiegłego (w tym samym czasie). Zmniejszyła się też liczba kolizji. Funkcjonariusze ujawnili więcej nietrzeźwych kierujących. (...)

EURO 2012, czyli bezpieczny stadion

EURO 2012, czyli bezpieczny stadion

Pod takim hasłem w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyła się trzydniowa konferencja poświęcona wymianom doświadczeń w zakresie zabezpieczenia imprez masowych - przede wszystkim meczów piłki nożnej. Organizacja spotkania była możliwa dzięki współpracy polskiej i niemieckiej (...)

Nieodpowiedzialni rodzice narażali swoje dzieci

Nieodpowiedzialni rodzice narażali swoje dzieci

21-letnia kobieta z wynikiem prawie dwóch promili i 27-letni mężczyzna z jednym promilem alkoholu w organizmie trafili wczoraj do policyjnego aresztu. Oboje w takim stanie opiekowali się 4-miesięcznym synkiem. Do komendy w Gnieźnie trafiła z kolei 3-latka, którą przyprowadzili przechodnie. (...)

Oszukiwały i kradły

Oszukiwały i kradły

Policjanci z Targówka zatrzymali dwie złodziejki, posługujące się metodą na tzw. "administratora". 19-letnia Łucja Ł. i 26-letnia Ewelina A. próbowały okraść kolejną ofiarę. Dzień wcześniej ich łupem padły oszczędności emeryta w wysokości 5 tys. złotych. Policjanci (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Uprawnienia policjantów

Uprawnienia policjantów

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik wyszedł. Po 20 minutach przyjechała Policja. Drzwi otworzyła żona mówiąc, że już jest wszystko (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

Przeszukanie pomieszczeń

Przeszukanie pomieszczeń

W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego przeszukania - fakt, że podejrzewa o kradzież jakiś rzeczy jest podstawą do przeszukania domu? (...)

Odznaka policyjna

Odznaka policyjna

Czy Każdy może posiadać, sprzedawać, kupować odznakę policyjną? Przedmiot potocznie określany jako „odznaka policyjna” w myśl przepisów prawa stanowi znak identyfikacji indywidualnej policjanta. Mundur policyjny składa się z kompletnych ubiorów: służbowego, wyjściowego, (...)

Kopia raportu z przeszukania

Kopia raportu z przeszukania

W piątek 25 maja zapukała do moich drzwi Policja z nakazem przeszukania mieszkania w poszukiwaniu "nielegalnej działalności/produkcji". Niczego nie znaleziono; ktoś najprawdopodobniej wprowadził Policje w błąd. Po przeszukaniu policjanci pytali mnie czy przesłać mi kopię raportu z przeszukania. (...)

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Jak mogę bronić się przed zabraniem przez policję, jak mogę dowieść swojej niewinności? Dlaczego policjanci wierzą osobie wzywającej policję, jeśli nie mają żadnych dowodów ani świadków? Jak udowodnić, że to tylko pomówienia i zła wola mojej żony oraz fałszywe oskarżenia? Policjanci (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi: 1) 5 dni (...)

Nieetyczne zachowanie się policjanta

Nieetyczne zachowanie się policjanta

Zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy o Policji - policjant odpowiada za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Czy na podstawie zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w (...)

Kłopotliwy sąsiad

Kłopotliwy sąsiad

Mam sąsiada, który wypłoszył mi lokatorów z wynajmowanego mieszkania. Nie chcę aby następny lokator również zerwał umowę. Z tego powodu zamierzam - przy każdej kłopotliwej sytuacji-wzywać Straż miejską lub Policję. Jakiej pomocy mogę oczekiwać z ich strony i czy mogę domagać się (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zgodnie z ustawą o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:    1)   osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami (...)

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca 2008 roku przebywam na urlopie wychowawczym udzielonym mi w związku z urodzeniem dziecka. Jednocześnie (...)

stosunek mianowania funcjonariusza Policji

stosunek mianowania funcjonariusza Policji

Czym różni się stosunek mianowania funkcjonariusza Policji od stosunku mianowania w Kodeksie Pracy? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że "stosunek służbowy policjanta powstaje w drodze mianowania, które nie jest „mianowaniem” w rozumieniu Kodeksu (...)

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Ostatnio często poruszam się pieszo po moim mieście w godzinach nocnych lub po prostu po zmroku. Zdarza się, że jestem zatrzymywany przez patrole policji i wypytywany o to lub owo. Niestety nie zawsze w sposób normalny i kulturalny. Uświadomiłem sobie, że w ogóle nie znam swoich praw w takiej (...)

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Poszedłem ze znajomymi na dyskotekę i mojego kolegę zaczepił agresywnie zachowujący się człowiek. Agresor pierwszy rozpoczął kontakt fizyczny, wywiązała się szarpanina podczas której chciałem go uspokoić, ale on zaczął wymachiwać rękami przed moją twarzą, więc tylko się zasłaniałem. (...)

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Mieszkam w domu jednorodzinnym i na mojej posesji prowadzę działalność gospodarcza. Posesja jest ze wszystkich stron ogrodzona i pilnuje jej pies owczarek. Mam trzy wejścia na moją posesję. Na dwóch bocznych są tabliczki informujące o obecności psa i zamykane są od wewnętrznej strony posesji, (...)

Uprawnienia policjantów

Uprawnienia policjantów

U mnie w domu odbyła się awantura ze wspólnikiem z firmy. Było bardzo głośno, a ponieważ były to godziny nocne po 24.00, sąsiadka wezwała policję do awantury w domu. W międzyczasie wspólnik wyszedł. Po 20 minutach przyjechała Policja. Drzwi otworzyła żona mówiąc, że już jest wszystko (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie alkomatem. Badanie wykazało 0,52mg/l w wydychanym powietrzu. Po badaniu żądałem badania krwi, ale (...)

Przeszukanie pomieszczeń

Przeszukanie pomieszczeń

W jaki sposób można wnieść zażalenie i do kogo na postępowanie policji podczas przeszukania domu? Co to znaczy "uzasadnione przyczyny do przeszukania"? Czy policja powinna przedstawić powód tego przeszukania - fakt, że podejrzewa o kradzież jakiś rzeczy jest podstawą do przeszukania domu? (...)

Odznaka policyjna

Odznaka policyjna

Czy Każdy może posiadać, sprzedawać, kupować odznakę policyjną? Przedmiot potocznie określany jako „odznaka policyjna” w myśl przepisów prawa stanowi znak identyfikacji indywidualnej policjanta. Mundur policyjny składa się z kompletnych ubiorów: służbowego, wyjściowego, (...)

Kopia raportu z przeszukania

Kopia raportu z przeszukania

W piątek 25 maja zapukała do moich drzwi Policja z nakazem przeszukania mieszkania w poszukiwaniu "nielegalnej działalności/produkcji". Niczego nie znaleziono; ktoś najprawdopodobniej wprowadził Policje w błąd. Po przeszukaniu policjanci pytali mnie czy przesłać mi kopię raportu z przeszukania. (...)

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Niezgodne z prawem zatrzymanie

Jak mogę bronić się przed zabraniem przez policję, jak mogę dowieść swojej niewinności? Dlaczego policjanci wierzą osobie wzywającej policję, jeśli nie mają żadnych dowodów ani świadków? Jak udowodnić, że to tylko pomówienia i zła wola mojej żony oraz fałszywe oskarżenia? Policjanci (...)

Dodatkowy urlop policjanta

Dodatkowy urlop policjanta

Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r w sprawie urlopów policjantów, wymiar corocznego płatnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy osiągnęli określony staż służby, wynosi: 1) 5 dni (...)

Nieetyczne zachowanie się policjanta

Nieetyczne zachowanie się policjanta

Zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy o Policji - policjant odpowiada za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Czy na podstawie zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w (...)

Kłopotliwy sąsiad

Kłopotliwy sąsiad

Mam sąsiada, który wypłoszył mi lokatorów z wynajmowanego mieszkania. Nie chcę aby następny lokator również zerwał umowę. Z tego powodu zamierzam - przy każdej kłopotliwej sytuacji-wzywać Straż miejską lub Policję. Jakiej pomocy mogę oczekiwać z ich strony i czy mogę domagać się (...)

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Kto podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu? Zgodnie z ustawą o o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: Art. 66. 1. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:    1)   osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami (...)

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca 2008 roku przebywam na urlopie wychowawczym udzielonym mi w związku z urodzeniem dziecka. Jednocześnie (...)

stosunek mianowania funcjonariusza Policji

stosunek mianowania funcjonariusza Policji

Czym różni się stosunek mianowania funkcjonariusza Policji od stosunku mianowania w Kodeksie Pracy? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że "stosunek służbowy policjanta powstaje w drodze mianowania, które nie jest „mianowaniem” w rozumieniu Kodeksu (...)

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Uprawnienia zatrzymanego przez policję

Ostatnio często poruszam się pieszo po moim mieście w godzinach nocnych lub po prostu po zmroku. Zdarza się, że jestem zatrzymywany przez patrole policji i wypytywany o to lub owo. Niestety nie zawsze w sposób normalny i kulturalny. Uświadomiłem sobie, że w ogóle nie znam swoich praw w takiej (...)

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Pokrycie kosztów badania wariograficznego

Poszedłem ze znajomymi na dyskotekę i mojego kolegę zaczepił agresywnie zachowujący się człowiek. Agresor pierwszy rozpoczął kontakt fizyczny, wywiązała się szarpanina podczas której chciałem go uspokoić, ale on zaczął wymachiwać rękami przed moją twarzą, więc tylko się zasłaniałem. (...)

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Mieszkam w domu jednorodzinnym i na mojej posesji prowadzę działalność gospodarcza. Posesja jest ze wszystkich stron ogrodzona i pilnuje jej pies owczarek. Mam trzy wejścia na moją posesję. Na dwóch bocznych są tabliczki informujące o obecności psa i zamykane są od wewnętrznej strony posesji, (...)

Kontrola przedsiębiorcy przez Policję

Kontrola przedsiębiorcy przez Policję

Mam dość uzasadnione podejrzenia, że policjanci z sekcji PG przychodzą do biura księgowego prowadzącego dla mnie jako przedsiębiorcy księgowość i właścicielka biura przekazuje im informacje księgowe na mój temat, o czym mnie nie informuje (prawdopodobnie jest tajnym współpracownikiem (...)