Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach to 446 wypadków, 589 rannych i 62 osoby zabite. Z policyjnych statystyk wynika, że andrzejkowy nastrój przeniósł się na polskie drogi. W ciągu trzech dni weekendu policjanci zatrzymali ponad 1500 nietrzeźwych kierowców. 

Jak wynika z policyjnych spostrzeżeń apele o bezpiecznej i bezalkoholowej jeździe nie trafiają do wszystkich. Świadczy o tym miniony weekend w trakcie, którego obchodzone były Andrzejki. Podczas tych trzech dni (28-30 listopada) wydarzyło się 446 wypadków, w których rannych zostało 589 osób, natomiast 62 osoby zginęły na drodze. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń na drodze były: nadmierna prędkość, niedozwolone wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa i jazda po pijaku.

Najgorszy dzień pod względem największej liczby osób zabitych to niedziela. Właśnie wtedy w 137 wypadkach śmierć poniosły 22 osoby. Tego dnia także policjanci zatrzymali najwięcej nietrzeźwych kierowców, bo aż 654. W ciągu trzech dni ta liczby wyniosła 1529. Wszystko wskazuje na to, że nastrój beztroskiej andrzejkowej imprezy przeniósł się na polskie drogi.

Policjanci cały czas apelują i podkreślają, że jezdnia to miejsce dla trzeźwych i rozsądnych.  

 

piątek

sobota

niedziela

razem

wypadki143166137466
ranni176219194589
zabici21192262
nietrzeźwi kierowcy3874886541529

Podajemy kilka przykładów nieodpowiedzialnego zachowania kierowców.

Warmińsko-mazurskie. Policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania w okolicach największych dyskotek w regionie. I nie mylili się przypuszczając, że niektórzy wychodząc z domu na imprezę, zostawiają rozum i zdrowy rozsądek. Zarzuty za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków tylko w miniony piątek i sobotę usłyszało ponad 50 osób. Takie działania konsekwentnie będą powtarzane.

Pierwsi imprezowicze trafiali do policyjnych aresztów już w piątek. Policjanci zatrzymali wówczas 15 nietrzeźwych kierujących. Natomiast o godzinie 23.15 w Działdowie na ulicy Ogrodowej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym fordem, który był pod działaniem narkotyków.

Podczas legitymowania okazało się, że 24-letni Marcin Ś. w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmie kierującego wykazało wynik zerowy. Z uwagi na powiększone źrenice, policjanci poddali go badaniu narkotesterem. Wynik był pozytywny, jednak nie dla samego kierowcy. Marcinowi Ś. została także pobrana krew do badań.

Teraz młody mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat. 24-latek nie uniknie także odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów.

Jednak, jak spodziewali się policjanci, najwięcej pijanych kierowców można było spodziewać się właśnie w sobotę, w Andrzejki. Jak podczas każdego weekendu, policjanci przeprowadzili działania w okolicach dyskotek. Policyjne kontrole były ukierunkowane na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców, zatrzymywanie osób posiadających, lub handlujących narkotykami.

I tak w Ostródzie i w okolicach Gierzwałdu policjanci skontrolowali prawie 90 osób i samochodów. W efekcie zatrzymanych zostało 8 nietrzeźwych kierowców. Siedmiu z nich wpadło w ręce funkcjonariuszy pod dyskoteką w Gierzwałdzie.

Okolicznym nietrzeźwym rekordzistą okazał się 22-letni Tomasz G., który wsiadł za kierownice opla mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. W trakcie przeprowadzonej kontroli okazało się również, że mieszkaniec gminy Grunwald nie dość, że wsiadł za kierownicę pijany, to na dodatek bez uprawnień.

Ze wszystkich zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, po sprawdzeniu okazało się, że czterech z nich w ogóle nie posiadało prawa jazdy.

Właśnie pod Gierzwałdem policjanci zatrzymali także 22-letniego Pawła L., który miał przy sobie torebkę z marihuaną. Do jego zatrzymania doszło około godziny 23.00. Policjanci po krótkim pościgu zatrzymali kierowcę vw polo, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Już po chwili było wiadomo, co skłoniło 28-letniego Krzysztofa L. do ucieczki. Był to spożyty w tym dniu alkohol oraz brak uprawnień do kierowania. Badanie alkomatem wykazało prawie 1,7 promila alkoholu w jego organizmie. Zatrzymany został także pasażer tego auta. Podczas kontroli, policjanci u 22-letniego Paweł L. znaleźli torebkę z suszem roślinnym. Była to niewielka ilość marihuany. Więcej nielegalnych środków policjanci znaleźli podczas przeszukania mieszkania Pawła L. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Podczas przeprowadzonych działań, oprócz zatrzymania podejrzanych o popełnienie przestępstw, policjanci pracujący z wideorejestratorami ukarali mandatami kilku sprawców wykroczeń w ruchu drogowym.

Podczas działań na terenie powiatu nowomiejskiego policjanci wspomagani przez strażników miejskich skontrolowali 80 pojazdów. Sprawdzono stan trzeźwości 58 kierujących, a 6 kierowców zostało poddanych badaniu na narkotesterze. W kontrolowanych pojazdach aż 6 osób, pomimo ustawowego obowiązku, nie korzystało w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa.

W efekcie zatrzymano jednego nietrzeźwego kierowcę. Samochód, którym kierował mężczyzna został zatrzymany do kontroli dziś nad ranem w miejscowości Gwiździny. Błażej K., 19- letni mieszkaniec Lidzbarka kierował oplem astrą mając 1,9 promila alkoholu w organizmie. Nie miał też prawa jazdy. Mężczyzna usłyszy zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Jak ustalili policjanci, na prowadzenie auta nietrzeźwemu kierowcy pozwoliła 19- letnia mieszkanka gminy Lidzbark, żona właściciela pojazdu. Kobieta była trzeźwa i miała prawo jazdy. Katarzyna S. odpowie za wykroczenia dopuszczenia do kierowania pojazdem przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu. Kodeks Wykroczeń za ten czyn przewiduje karę grzywny.

W powiecie szczycieńskim policjanci skontrolowali 56 aut i ich kierowców. Wyeliminowali z ruchu drogowego dwóch nietrzeźwych, którzy wsiedli za kółko.

Łącznie w sobotę na drogach Warmii i Mazur policjanci zatrzymali 39 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze tak, jak do tej pory, konsekwentnie w weekendy będą tam, gdzie pijanych, zagrażających innym może być najwięcej. Warto więc pomyśleć, zanim dyskoteka, miła zabawa w gronie znajomych, zakończy się samotną wizytą w policyjnym areszcie i zarzutami. 

Źródło: www.policja.pl, KGP, 1 grudnia 2008 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dorota 2018-11-10 01:49:18

    Witam. Kilka dni temu podpisałam umowę zamiany mieszkania komunalnego na inne mieszkanie komunalne. Niestety znalazłam usterki,które bardzo przewyższają moje możliwości finansowe. W umowie jest klauzula ze wszelkie usterki naprawiam na własny koszt. Mogę cofnąć taką umowę? Dodam że jeszcze się nie zameldowałam. Dodatkowo osoba z którą się zamieniłam na mieszkania zataił te usterki. To jest miedzy innymi wymiana calej instalacji wodnej,niesprawne ogrzewanie,brak możliwości zrobienia cieplej wody bo musialabym sie przekluwac przez garaż należący do miasta


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika