Wzmocnienie zdolności recepcyjnych i detencyjnych służb migracyjnych Gruzji - wizyta studyjna gruzińskich ekspertów

W dniach 24–29 listopada 2008 r. przebywała w Polsce z wizytą studyjną sześcioosobowa delegacja z Gruzji. Wizyta odbywa się w ramach projektu Wzmocnienie zdolności recepcyjnych i detencyjnych służb migracyjnych Gruzji. W skład delegacji wchodzili dyrektorzy departamentów i naczelnicy wydziałów gruzińskich ministerstw właściwych w sprawach migracji oraz gruzińskiej straży granicznej.

Projekt, którego partnerami są Departament Polityki Migracyjnej MSWiA, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urząd ds. Cudzoziemców oraz Straż Graniczna, ma na celu wzmocnienie zdolności gruzińskich służb migracyjnych w reagowaniu na łączone przepływy migracyjne w dwóch podstawowych aspektach: recepcyjnym i detencyjnym. Złożony charakter takich przepływów sprawia, że system zarządzania migracjami państwa tranzytowego i docelowego musi być przygotowany do sprawnej, fachowej i spójnej obsługi poszczególnych ich komponentów.

Cel projektu osiągnięty zostanie poprzez transfer doświadczeń i dobrych praktyk RP i UE w zakresie recepcji i detencji cudzoziemców - promocja standardów prawa międzynarodowego w odniesieniu do różnych grup cudzoziemców.

W ramach projektu służby migracyjne wschodniego sąsiedztwa RP zostaną wyposażone w wiedzę na temat polskiego systemu zarządzania migracjami, a uczestnicy projektu zostaną zapoznani z polskimi doświadczeniami w dziedzinie reagowania na łączone przepływy migracyjne. Poszczególne komponenty wizyty studyjnej prezentować będą wybrane elementy kompleksowego podejścia do łączonych przepływów migracyjnych, które stosowane jest przez polskie służby migracyjne:

  • proces recepcji migrantów na granicy RP;

  • proces identyfikacji migrantów w celu określenia do której kategorii migracyjnej należą (zwłaszcza osoby poszukujące ochrony międzynarodowej na terytorium RP);

  • postępowanie uchodźcze i inne formy udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP;

  • podejście do grup szczególnie wrażliwych (kobiety, małoletni);

  • system detencji w odniesieniu do migrantów nieregularnych z naciskiem na standardy praw człowieka w tym zakresie.

Wizyty w ośrodkach recepcyjnych i detencyjnych posłużą pogłębieniu wiedzy zdobytej podczas części seminaryjnych wizyty.

Polska jako państwo członkowskie UE, odpowiedzialne za ochronę najdłuższego odcinka zewnętrznej granicy Unii na wschodzie w naturalny sposób zainteresowana jest sytuacją migracyjną krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw. Region ten stanowi kierunek priorytetowy dla działań podejmowanych w dziedzinie migracji, jest również jednym z głównych obszarów, do których kierowana jest w ostatnich latach polska pomoc zagraniczna. Współpraca migracyjna i rozwojowa z państwami WNP, w tym również z Gruzją, wpisuje się więc w szeroko rozumianą polską politykę wschodnią, a także stanowi element polityki Unii Europejskiej, dla której region ten jest jednym z kierunków priorytetowych w relacjach z państwami trzecimi. Niniejszy projekt wpisuje się więc w realizację polityki unijnej wobec Gruzji, której priorytetem jest wzmacnianie systemu zarządzania legalnymi i nielegalnymi przepływami migracyjnymi.

 Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika