Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 15)

Pomoc publiczna z funduszy UE na nowych zasadach

4.4.2020

Dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły w środę do Komisji Europejskiej.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy

3.4.2020

Rada Ministrów przyjęła tzw. specustawę funduszową. Gospodarcze zawirowania wywołane pandemią koronawirusa dotknęły także beneficjentów funduszy europejskich. Ograniczone możliwości realizacji dotyczą kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć dofinansowanych przez UE. Ministerstwo (...)

Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

31.3.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze (...)

Rozpakowywanie towarów bez zakazu?

29.3.2020

Sejm przyjął noweliyację przepisów tzw. specustawy przygotowanej do walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Zmiany dotyczą m.in. zasad pracy placówek handlowych w niedziele objęte zakazem handlu. To ważne decyzje, które mają zapewnić, że świeże produkty w sklepach będą (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

28.3.2020

Uelastycznienie przepisów rynku pracy i liczne uproszczenia formalne – to tylko niektóre formy wsparcia dla dużych przedsiębiorstw przewidziane w przyjętym przez Sejm pakiecie „tarczy antykryzysowej” na czas trwającej epidemii. Małe i mikro przedsiębiorstwa (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm

28.3.2020

Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. W piątek Sejm przyjął pakiet rozwiązań skierowanych przede wszystkim (...)

Pakiet dot. tarczy antykryzysowej

25.3.2020

Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Prezydent za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

24.3.2020

Rządowy pakiet rozwiązań mających ograniczyć skutki dla gospodarki z powodu epidemii koronawirusa jest konsultowany. W wielu przypadkach po prostu zamierza się zlikwidować kryteria i z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy, którzy po prostu jej potrzebują. W pakiecie ustaw (...)

Nowe zasady handlu w galeriach

20.3.2020

Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju – w odpowiedzi na głos przedsiębiorców – wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych. Rozporządzenie jasno wskazuje, które branże mogą prowadzić handel w takich obiektach. (...)

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

14.3.2020

W okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich (...)

Prawo komunikacji elektronicznej w prekonsultacjach

9.3.2020

Polska musi wdrożyć do swojego systemu prawa Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (tzw. EKŁE). Wstępny projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej, prawny następca obowiązującego dziś Prawa telekomunikacyjnego, został skierowany do prekonsultacji.

Zmiana decyzji w zakresie gospodarki odpadami

28.2.2020

5 marca 2020 r. mija termin złożenia wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które wynikają z nowelizacji ustawy o odpadach. Wnioski, które zostały złożone w terminie, ale zawierają braki formalne, będą mogły zostać uzupełnione w terminie (...)

PROW poprawi dobrostan zwierząt

27.2.2020

Celem ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz (...)

Unijny zestaw środków dla cyberbezpieczeństwa sieci 5G

27.2.2020

Komisja Europejska zatwierdziła i opublikowała wspólny zestaw środków ograniczających ryzyka w obszarze cyberbezpieczeństwa sieci 5G. 5G Toolbox, bo tak w skrócie nazywany jest ten dokument, będzie podstawą do skoordynowanych, wspólnych działań w krajach Unii (...)

Zmiany w Państwowej Inspekcji Sanitarnej

26.2.2020

Celem ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw jest zmiana struktury organizacyjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zwiększenie roli koordynacyjno-nadzorczej Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wzmocnienie pozycji (...)

Cyfrowa przyszłość Europy

26.2.2020

Komisja Europejska opublikowała komunikat prezentujący priorytety cyfrowe UE na następne 5 lat. Wraz z nim przedstawiono też Białą Księgą nt. sztucznej inteligencji oraz strategię danych.

Zmiana ustawy o odpadach

25.2.2020

Celem ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw jest uregulowanie trybu i formy sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w przypadku awarii systemu teleinformatycznego, w którym prowadzona jest Baza danych o produktach (...)

Urząd dzwoni do obywatela

24.2.2020

Przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych – to nasz cel. Dzięki przyjętym zmianom, które Minister Cyfryzacji zaproponował w ustawie o informatyzacji, będzie szybciej i skuteczniej.

Co przewiduje ustawa okołobudżetowa?

22.2.2020

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 jest tzw. ustawą okołobudżetową, której treść jest ściśle związana z rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2020.

Zmiany w działach administracji rządowej

21.2.2020

Celem ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw jest dostosowanie struktury administracji rządowej do nowych zadań, przede wszystkim w dziedzinie polityki klimatycznej oraz gospodarowania majątkiem państwowym. Nowelizacja zakłada m.in. (...)

Wsparcie projektów młodych mieszkańców regionu Morza Bałtyckiego

21.2.2020

Do 31 marca potrwa nabór wniosków na wsparcie projektów międzynarodowych stworzonych przez młodych lub adresowanych do młodych ludzi w regionie Morza Bałtyckiego. Nabór realizowany jest w ramach pierwszej edycji Instrumentu Wspierania Projektów na lata 2020-2022 (...)

Rzeźnie rolnicze z ułatwieniami

19.2.2020

18 lutego 2020 r. weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić ubój zwierząt w tzw. „rzeźniach rolniczych”, tj. rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych (...)

Zeroemisyjny transport publiczny z dofinansowaniem

17.2.2020

W Ministerstwie Infrastruktury podpisano 10 umów na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakupu 95 autobusów elektrycznych, ładowarek plug-in, stacji ładowania oraz pantografów. Nowe zeroemisyjne pojazdy pojawią się w Gdyni, Zielonej Górze, (...)

Jaki budżet na 2020 r.?

17.2.2020

Sejm RP uchwalił już ustawę budżetową na rok 2020. Budżet nie przewiduje deficytu, dochody i wydatki są równej wysokości - 435,3 mld zł. Jego realizacja zapewni stabilność finansów publicznych i wsparcie wzrostu gospodarczego. Przyjęta ustawa budżetowa gwarantuje (...)

Będą zmiany ustawy o transporcie drogowym

16.2.2020

Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on szereg zmian mających na celu ułatwienia w procesie szkolenia i uzyskiwania kwalifikacji wstępnej oraz zwiększenie (...)

Wyrównywanie różnic między regionami

16.2.2020

Do 28 lutego samorządy powiatowe mogą zgłaszać do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wnioski o dofinansowanie inicjatyw wyrównujących różnice między regionami.

Program budowy 100 obwodnic

13.2.2020

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Program Stop Smog i Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

31.1.2020

Zmiany we wsparciu gmin w zakresie rządowego Programu Stop Smog oraz planowane uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - będą tematami spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się 6 lutego 2020 r. w Ministerstwie Rozwoju.

Co z Brexitem?

27.1.2020

24 stycznia br. podpisano Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kolejnym krokiem proceduralnym jest głosowanie przez  Parlament Europejski ws. wyrażenia zgody na zawarcie Umowy o wystąpieniu. Po jej uzyskaniu, Rada UE przyjmie formalną decyzję na mocy, której UE (...)

Większe wspieranie termomodernizacji i remontów

27.1.2020

Premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE – takie będą m.in. efekty noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, którą Sejm już uchwalił. Nowe przepisy (...)

Kolej w Polsce bardziej konkurencyjna

20.1.2020

14 stycznia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje przepisy krajowe do prawa unijnego w zakresie przewozów kolejowych. Nowelizacja przewiduje, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika