Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 12)

Zmiany w płatnościach bezpośrednich oraz obszarowych

24.1.2019

Celem zmian jest przedłużenie na 2019 r. rozwiązań zastosowanych w 2018 r., polegających na umożliwieniu rolnikom złożenia – zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – oświadczenia, w którym (...)

Jaki będzie budżet 2019 roku?

19.1.2019

Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2019. Budżet na 2019 r. pozwala na realizację polityki społecznej, rozwojowej i inwestycyjnej rządu zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dochody budżetu państwa w 2019 r. mają wynieść 387,7 mld zł, z czego blisko (...)

Przepisy o hodowli zwierząt gospodarskich

16.1.2019

W rządowym projekcie ustawy kompleksowo uregulowano kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Przewidziano w niej rozwiązania, które zapewnią prawidłowe stosowanie rozporządzenia unijnego 2016/1012 w sprawie hodowli zwierząt.

Przeciwdziałanie podwyżkom cen prądu

30.12.2018

Nowelizacja przepisów obniża akcyzę na energię elektryczną i zmienia stawki opłaty przejściowej, co ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 r. Zakłada także ustalenie od początku 2019 r. cen energii na poziomie taryf i umów obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Różnicę (...)

Sprawniejszy dozór techniczny

29.12.2018

Wzajemne uznawanie zaświadczeń, e-protokół z przeprowadzanych czynności dozoru technicznego, szybszy przepływ informacji o uszkodzeniu urządzenia lub wypadku związanym z jego obsługą – to tylko niektóre zmiany, które wprowadzi nowelizacja ustawy o dozorze technicznym.

Dostępność cyfrowa administracji

26.12.2018

Najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność. Dziś połowa witryn internetowych administracji publicznej jest niedostępna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

29.11.2018

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się (...)

Delimitacja ONW według nowych zasad UE

27.11.2018

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowane zostały wyniki prac nad nową delimitacją ONW i przedyskutowano sposób jej wdrożenia w Polsce. Nowym, obowiązkowym dla państw członkowskich elementem wyznaczenia ONW z ograniczeniami naturalnymi jest konieczność wyłączenia (...)

Umowa w sprawie Brexitu

25.11.2018

Podczas nadzwyczajnego szczytu UE przywódcy państw i rządów 27 krajów członkowskich UE, wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, zatwierdzili umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE oraz poparli deklarację polityczną o przyszłych stosunkach między Unią Europejską (...)

Ratyfikacja Konwencji Rady Europy o koprodukcji filmowej

25.11.2018

Parlament wyraził zgodę na ratyfikację konwencji, której zmiana okazała się konieczna ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, pogłębiające się różnice w systemach finansowania produkcji w krajach europejskich oraz ekonomiczne i finansowe zmiany, (...)

Produkty kosmetyczne muszą być bezpieczne

23.11.2018

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych ma poprawić nadzór nad produktami kosmetycznymi i zwiększyć bezpieczeństwo stosowania kosmetyków m.in. poprzez utworzenie systemu informowania o działaniach niepożądanych.

Kiedy umowa międzynarodowa straci moc?

20.11.2018

Celem zaproponowanej przez Prezydenta nowelizacji jest wprowadzenie do ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych pojęcia „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej”, które obecnie w ustawie nie występuje.

Będą ustawy o architektach i o inżynierach budownictwa

20.11.2018

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace nad nowymi regulacjami dla zawodów architekta i inżyniera budownictwa. Podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa będą również uregulowane w odrębnych ustawach. To nadanie (...)

Cyberbezpieczeństwo wdrożone

5.11.2018

W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Określają one np. wymogi organizacyjne dot. cyberbezpieczeństwa, wykaz usług kluczowych oraz wykaz certyfikatów uprawniających do przeprowadzania audytów. Wprowadzają także (...)

Jakie zmiany wprowadzono w przepisach dotyczących środków publicznych?

4.11.2018

W ostatnim okresie wprowadzono zmiany w ustawie o finansach publicznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Np. przewidziano pobór przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłat z tytułu nałożonego obowiązku poboru i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od (...)

Bedzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

31.10.2018

Nowo powołany podmiot ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej. Czwarta rewolucja przemysłowa (4.0) zakłada wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych do przekształcenia zakładów wytwórczych w inteligentne (...)

Jakie zmiany Prawa energetycznego przygotowano?

30.10.2018

Projekt ustawy ma na celu przyczynienie się do dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz skutecznego wykonywania uprawnień przez regulatora, a także do świadomego zarządzania popytem oraz rozliczania odbiorców końcowych według rzeczywistego zużycia.

Święto na ostatnią chwilę...?

27.10.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na (...)

Zmiany dotyczące rynków dla rolników

25.10.2018

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych, aby wyeliminować nieuczciwe praktyki, takie jak np. przepakowywanie owoców oraz warzyw z zagranicy i sprzedawanie ich jako polskie. Inna nowelizacja (...)

Od 2019 roku kary za nieprzestrzeganie nowych obowiązków w SENT

23.10.2018

Nowe przepisy mają zapewnić bardziej skuteczne funkcjonowanie i lepsze monitorowanie przewozu towarów wrażliwych (m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne oraz opałowe, oleje smarowne, wyroby zawierające alkohol etylowy, susz tytoniowy, produkty lecznicze) poprzez wykorzystanie danych geolokalizacyjnych (...)

Co przewiduje ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

21.10.2018

Propozycja tzw. ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

Lepsza kontrola przewozu drogowego

13.10.2018

Lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce, eliminacja nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami i większa ochrona rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza UE - to cele nowelizacji dostosowującej polskie prawo do przepisów (...)

Zmiany w dozorze technicznym

8.10.2018

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przy eksploatowaniu urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu i zmniejszenie obciążenia administracyjne podmiotów gospodarczych. 

Awaryjny sprzedawca gazu ziemnego

6.10.2018

Nowelizacja rozporządzenia systemowego gazowego wprowadza instytucję sprzedawcy awaryjnego. Celem wprowadzonej zmiany jest zapewnienie gazu ziemnego odbiorcy końcowemu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. 

Projektowane stawki płatności bezpośrednich za 2018 r.

4.10.2018

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2018 r. wyniesie 14,8 mld złotych.

Nowe obowiązki w SENT

3.10.2018

1 października 2018 r. weszły w życie zmiany ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów w zakresie przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środków transportu przewożących towary objęte systemem monitorowania przewozu. Do 31 grudnia (...)

Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej

25.9.2018

Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, które sprawi, że docelowo Polacy nie będą już musieli przy logowaniu do portali administracji (...)

Inspekcja podmiotów wykonujących rybołówstwo

17.9.2018

W proponowanych przepisach ujednolicono sposób przeprowadzania inspekcji podmiotów wykonujących rybołówstwo komercyjne i rekreacyjne przez ustanowienie jednego organu powołanego do kontroli przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz o organizacji (...)

Rusza krajowy system cyberbezpieczeństwa

4.9.2018

Stworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC) to cel ustawy, która 28 sierpnia br. weszła w życie. Po raz pierwszy powstaje system z jasnym przydziałem zadań i odpowiedzialności, który umożliwi sprawne działania na rzecz wykrywania, zapobiegania i minimalizowania skutków (...)

Produkcja audiowizualna będzie wspierana finansowo?

24.8.2018

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Producenci audiowizualni, koproducenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługi na rzecz produkcji utworów audiowizualnych będą mogli uzyskać zwrot części (...)

Zmiany w radiofonii i telewizji

24.8.2018

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych dostosowuje polskie prawo do zasad wspólnego rynku. Ustawa doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Zadania nadawców publicznych, wynikające z misji (...)

Tworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa na finiszu

23.8.2018

Dzięki nowej ustawie powstanie w Polsce krajowy system cyberbezpieczeństwa. W jego skład wejdą m.in. instytucje administracji rządowej i samorządowej oraz najwięksi przedsiębiorcy z kluczowych sektorów gospodarki. Finalizowane są obecnie prace nad ośmioma rozporządzeniami (...)

Jaki będzie budżet państwa w 2019 roku?

23.8.2018

Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na rok 2019, przedłożony przez ministra finansów. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego (...)

„Plan dla wsi” i inne nowości dla rolników

19.8.2018

Rząd reklamuje ostatnio swój „Plan dla wsi”. Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie i zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich, a także zwiększenie elastyczności w wyborze stosowanych przez hodowców (...)

Jak eliminowany będzie z rynku podrabiany węgiel?

16.8.2018

Nowe rozwiązania mają pomóc w wyeliminowaniu z rynku najgorszej jakości paliw, odpowiadających za powstawanie smogu. Normy będą obowiązywały paliwa spalane w gospodarstwach domowych, kotłowniach przy budynkach mieszkalnych, szkołach oraz szpitalach.

Skorzystaj z Regionalnego Systemu Ostrzegania

8.8.2018

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika