Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 11)

Prawo wodne do poprawki

22.7.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, trafił do Sejmu. Zaproponowano rozwiązania, które umożliwią dokładniejsze badanie stanu wód morskich według (...)

Korzystne dla Polski porozumienie w sprawie budżetu UE na rok 2020

12.7.2019

10 lipca kraje członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie projektu budżetu UE na 2020 r. Kluczowe dla Polski obszary, takie jak polityka spójności i program rozwoju obszarów wiejskich czy na rzecz młodzieży i sportu, nie zostały objęte oszczędnościami przez Radę UE. Porozumienie (...)

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Krok w budowie europejskiego cyberbezpieczeństwa

27.6.2019

Wzmocnienie roli Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz utworzenie ram dla wspólnych europejskich programów certyfikacji cyberbezpieczeństwa oprogramowania, urządzeń i usług – to główne cele nowego unijnego prawa.

Powszechny spis rolny w 2020 r.

25.6.2019

Rządowy projekt ustawy zapewnia podstawy prawne do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Spis ma być przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce (...)

Reforma polskich instytucji rozwojowych na ukończeniu

20.6.2019

Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o systemie instytucji rozwoju to element realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument zakłada reformę i wzmocnienie efektywności polskich instytucji rozwojowych, których zadaniem są działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności (...)

Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?

6.6.2019

5 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2020 r. Będzie to siódmy i zarazem ostatni budżet w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014–2020.

Co z niedoręczoną przesyłką?

4.6.2019

Nowelizacja wprowadza w Prawie pocztowym właściwe odesłania do ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można ustalić lub których nie można dostarczyć do właściciela.

Walki ze smogiem ciąg dalszy...

31.5.2019

Rząd zaproponował rozwiązania, których celem jest wzmocnienie systemu nadzoru i kontroli nad wprowadzanymi do obrotu kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, tj. takich, które są powszechnie używane przez gospodarstwa domowe, a (...)

Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

28.5.2019

Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pojawiają się wśród zadań wskazanych (...)

Koniec ustalania profilu pomocy

24.5.2019

Dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia powiatowe urzędy pracy nie będą już musiały ustalać profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Teraz urząd pracy będzie mógł zastosować wobec bezrobotnego dowolne formy pomocy przewidziane w ustawie, bez ograniczeń wynikających (...)

15 lat w Unii Europejskiej

30.4.2019

1 maja minie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dołączenie naszego kraju do Wspólnoty, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także ekonomiczny. Do Polski szerokim strumieniem popłynęły unijne pieniądze, które w połączeniu z pracowitością i przedsiębiorczością (...)

Więcej zadań PARP

25.4.2019

Nowelizacja przepisów wzmacnia uprawnienia agencji w zakresie lepszej weryfikacji podmiotów korzystających z pomocy finansowej, by skutecznie chronić przed działaniami służącymi wyłudzaniu środków pomocowych. Wprowadza nową formę wsparcia w postaci nagród, szczególnie (...)

Większa dostępność cyfrowa stron i aplikacji podmiotów publicznych

24.4.2019

Nowe przepisy wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. Dyrektywa ta prowadzi do zwiększenia dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych organów sektora publicznego w oparciu o wspólne wymogi dostępności.

Ziemniaki z flagą, pora na inne produkty żywnościowe

21.4.2019

Zapotrzebowanie konsumentów na informacje o pochodzeniu żywności nieustannie rośnie. Polscy konsumenci powinni być świadomi przy dokonywaniu swoich wyborów. Ważne jest też to, aby wybierając asortyment swoich zakupów, kierowali się również dobrze rozumianym interesem (...)

Nowa dyrektywa o otwartych danych

11.4.2019

4 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Nowy instrument zastąpi poprzednią tzw. dyrektywę re-use.

Co dalej z ograniczeniami handlu w niedziele?

10.4.2019

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone.

UE określi wspólne standardy bezpieczeństwa 5G

30.3.2019

26 marca br. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Tym samym potwierdzono, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa technologii 5G jest zadaniem dla całej wspólnoty europejskiej. Kraje UE powinny wypracować wspólne podejście mające zapewnić (...)

Kwalifikacje dla gleboznawcy do ustalenia

30.3.2019

Resort rolnictwa przygotował propozycję ustawowego określenia kwalifikacji dla osób, które mają prowadzić gleboznawczą klasyfikację gruntów. Dziś upoważnienia takim osobom wydają starostowie - bez ustawowych kryteriów wyboru. O ich określenie RPO ubiega się (...)

Bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę

29.3.2019

Odnawianie dokumentów bezpieczeństwa m.in. umożliwi armatorom nowelizacja przepisów. Ma na celu podniesienie polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej, a także (...)

Konsultacje nowelizacji ustawy o OZE

4.3.2019

Trwa proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. 

Większa pomoc de minimis w rolnictwie

26.2.2019

Z 15000 euro do 20000 euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Zmiana ustawy o grach hazardowych

22.2.2019

Zmiany ustawy o grach hazardowych rozszerzają katalog celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej o wydatki wspierające rozwój turystyki społecznej.

Zmiana ustawy o Radzie Ministrów

20.2.2019

Nowelizacja umożliwia prezesowi Rady Ministrów przyznawanie osobom fizycznym w szczególnie uzasadnionych wypadkach (wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), po zasięgnięciu opinii właściwego ministra, nagród specjalnych (...)

Rynek obrotu kotłami do uszczelnienia

18.2.2019

Wyeliminowanie możliwości wprowadzania na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce – to główny cel proponowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmian w prawie. Właśnie trwają uzgodnienia międzyresortowe (...)

Ułatwienia w płatnościach bezpośrednich

13.2.2019

W nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przedłużono na 2019 r. rozwiązanie zastosowane w 2018 r., polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju (...)

Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią

7.2.2019

1 lutego 2019 r. weszła w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (tzw. Umowa EPA). Celem Umowy EPA jest utworzenie strefy wolnego handlu między UE i Japonią. Zapewnia ona podmiotom gospodarczym nowe możliwości w dziedzinie handlu i inwestycji, przede wszystkim (...)

Wspieranie działalności naukowej w nowej formule

4.2.2019

Rządowy projekt zakłada utworzenie Funduszu Polskiej Nauki. Środki funduszu sfinansują nowatorską formułę współpracy naukowej, czyli wirtualny instytut badawczy. Na czym on polega? WIB zorganizuje pracę specjalistycznych zespołów badawczych, których celem będzie wypracowanie (...)

Co przewiduje ustawa budżetowa na rok 2019?

2.2.2019

Ustawa budżetowa na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. określa roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów państwa. Dochody budżetu zaplanowano w wysokości 388 mld 294 mln 520 tys. zł, a wydatki – 416 mld 794 mln zł, czyli (...)

Umowy międzynarodowe utracą moc...

30.1.2019

nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych, która wprowadza do ustawy pojęcie „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej”. Pozwoli to na właściwe informowanie o wygaśnięciu umów międzynarodowych, jeśli jego przyczyna jest inna niż wypowiedzenie przez Rzeczpospolitą (...)

Wsparcie polskich filmów

28.1.2019

Ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej zakłada, że Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Poszczególnym produkcjom będzie przyznawane wsparcie finansowe w wysokości 30% polskich (...)

GMO dłużej w paszach...

27.1.2019

Wydłużono o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

Kogo skontroluje Urząd Ochrony Danych Osobowych w 2019 roku?

24.1.2019

Zgodnie z zatwierdzonym przez Prezesa UODO rocznym planem kontroli sektorowych, w 2019 roku UODO zweryfikuje przetwarzanie danych osobowych w takich m.in. obszarach, jak: telemarketing, profilowanie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym czy system identyfikacji i monitoringu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika