Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 11)

Wsparcie finansowe armatorów śródlądowych

22.9.2019

Ustawa o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym ma zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów w zakresie pomocy publicznej w stosunku do regulacji Unii Europejskiej, polegających m.in. na: rozszerzeniu listy (...)

Sieć piątej generacji coraz bliżej

21.9.2019

Prezydent podpisał megaustawę, czyli przepisy, które ułatwią Polakom dostęp do szybkiego Internetu. W Warszawie rozpoczęły się testy sieci 5G. Celem ustawy jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. 

Marnowanie żywności ma być ukrócone

21.9.2019

Prezydent RP podpisał ustawę dnia 19 lipca 2019 r. o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym (...)

Porty morskie mają być rozbudowane

21.9.2019

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych ma na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów (...)

Kara za RODO

21.9.2019

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Prezes UODO) nałożył na spółkę Morele.net karę w wysokości ponad 2,8 mln zł.

Usprawnione wsparcie bezpośrednie

19.9.2019

Nowelizacja niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli zakłada usprawnienie procesu wydatkowania środków finansowych (...)

Lepszy nadzór nad jakością żywności?

17.9.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw. Nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych będzie przejrzysty i skonsolidowany.

Przeciwdziałanie niedoborowi wody

17.9.2019

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”. Aby ograniczyć ryzyko powodziowe oraz złagodzić skutki suszy, opracowany zostanie „Program przeciwdziałania (...)

Wyrok Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

15.9.2019

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej zmianę systemu ustanawiającego wyłączenie w odniesieniu do korzystania z gazociągu OPAL. Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej (...)

Biegli rewidenci i firmy audytorskie pod lepszym nadzorem

15.9.2019

Nowelizacja przepisów zakłada wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich. Przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego.

Środki na przywracanie przewozów autobusowych

5.9.2019

1 sierpnia 2019 r. zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019, na podstawie którego rozdysponowano pomiędzy poszczególne województwa tegoroczną pulę środków na przywracanie lokalnych (...)

Jak uzyskać rekompensaty dla energochłonnych?

28.8.2019

Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu.

Koniec z marnowaniem żywności przez sprzedawców

28.8.2019

Nowa ustawa określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności.

Wyjątkowy budżet na 2020 rok?

27.8.2019

Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2020, przedłożony przez ministra finansów. W przyjętym projekcie nie zaplanowano deficytu budżetu państwa. To pierwsza taka sytuacja od 1990 r.

Pomoc dla poszkodowanych rolników

27.8.2019

Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych (...)

Dłuższe uprawnienia aplikantów

25.8.2019

Wydłużenie uprawnień dla aplikantek, które urodziły dziecko, przewidziano w nowelizacji Prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

Będą rekompensaty dla branż energochłonnych

12.8.2019

Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. 

Pakiet Przyjazne Prawo

8.8.2019

Prawo do błędu przez pierwszy rok działalności; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji dla firm zarejestrowanych w CEIDG; szereg ułatwień dla rzemieślników – to tylko niektóre przepisy Pakietu Przyjazne Prawo (PPP), które już niedługo wejdą w życie. (...)

Projekt Strategii Cyberbezpieczeństwa

8.8.2019

Co zrobić, aby Polska była cyberbezpieczna? Określa to przygotowana pod kierownictwem Ministerstwa Cyfryzacji strategia, która trafiła do konsultacji.

Wsparcie dla polskiej wsi

5.8.2019

Celem programu „Agroenergia” jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko działalności rolniczej.  

Przesył gazu musi być zapewniony

31.7.2019

Celem nowelizacji ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne jest zapewnienie ciągłości wykonywania obowiązków przedsiębiorstw energetycznych w zakresie przesyłania gazu.

Według NIK fundusze unijne przynoszą efekty

30.7.2019

Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie realizację programów operacyjnych. Wnioski? Minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego zapewnił skuteczną koordynację realizacji celów inwestowania funduszy unijnych i związanych z nimi wskaźników. Instytucje zarządzające (...)

Program „Przemysł 4.0”

30.7.2019

30 mln złotych na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacje pozarządowe. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej (Digital Innovation Hubs), które w sposób ustandaryzowany będą wspierać przedsiębiorców (...)

Otwieranie danych geodezyjnych

26.7.2019

Proces budowlany może znacząco przyspieszyć. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował propozycje usprawniające realizację prac geodezyjnych i kartograficznych. Zmniejszą się obciążenia biurokratyczne występujące w procesie prowadzenia tych prac. Zmiany umożliwią lepszą organizację (...)

Dokumenty publiczne lepiej chronione

25.7.2019

Walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów - to główne cele ustawy o dokumentach publicznych, która weszła w życie 12 lipca 2019 r. Dzięki ustawie będzie możliwa budowa systemu bezpieczeństwa (...)

Prawo wodne do poprawki

22.7.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, trafił do Sejmu. Zaproponowano rozwiązania, które umożliwią dokładniejsze badanie stanu wód morskich według (...)

Korzystne dla Polski porozumienie w sprawie budżetu UE na rok 2020

12.7.2019

10 lipca kraje członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie projektu budżetu UE na 2020 r. Kluczowe dla Polski obszary, takie jak polityka spójności i program rozwoju obszarów wiejskich czy na rzecz młodzieży i sportu, nie zostały objęte oszczędnościami przez Radę UE. Porozumienie (...)

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Krok w budowie europejskiego cyberbezpieczeństwa

27.6.2019

Wzmocnienie roli Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz utworzenie ram dla wspólnych europejskich programów certyfikacji cyberbezpieczeństwa oprogramowania, urządzeń i usług – to główne cele nowego unijnego prawa.

Powszechny spis rolny w 2020 r.

25.6.2019

Rządowy projekt ustawy zapewnia podstawy prawne do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Spis ma być przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce (...)

Reforma polskich instytucji rozwojowych na ukończeniu

20.6.2019

Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o systemie instytucji rozwoju to element realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument zakłada reformę i wzmocnienie efektywności polskich instytucji rozwojowych, których zadaniem są działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności (...)

Jaki będzie budżet UE na 2020 r.?

6.6.2019

5 czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2020 r. Będzie to siódmy i zarazem ostatni budżet w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2014–2020.

Co z niedoręczoną przesyłką?

4.6.2019

Nowelizacja wprowadza w Prawie pocztowym właściwe odesłania do ustawy o rzeczach znalezionych, która kompleksowo reguluje zasady postępowania z rzeczami, których właściciela nie można ustalić lub których nie można dostarczyć do właściciela.

Walki ze smogiem ciąg dalszy...

31.5.2019

Rząd zaproponował rozwiązania, których celem jest wzmocnienie systemu nadzoru i kontroli nad wprowadzanymi do obrotu kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, tj. takich, które są powszechnie używane przez gospodarstwa domowe, a (...)

Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

28.5.2019

Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pojawiają się wśród zadań wskazanych (...)

Koniec ustalania profilu pomocy

24.5.2019

Dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia powiatowe urzędy pracy nie będą już musiały ustalać profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Teraz urząd pracy będzie mógł zastosować wobec bezrobotnego dowolne formy pomocy przewidziane w ustawie, bez ograniczeń wynikających (...)

15 lat w Unii Europejskiej

30.4.2019

1 maja minie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dołączenie naszego kraju do Wspólnoty, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także ekonomiczny. Do Polski szerokim strumieniem popłynęły unijne pieniądze, które w połączeniu z pracowitością i przedsiębiorczością (...)

Więcej zadań PARP

25.4.2019

Nowelizacja przepisów wzmacnia uprawnienia agencji w zakresie lepszej weryfikacji podmiotów korzystających z pomocy finansowej, by skutecznie chronić przed działaniami służącymi wyłudzaniu środków pomocowych. Wprowadza nową formę wsparcia w postaci nagród, szczególnie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika