Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 13)

Będą ustawy o architektach i o inżynierach budownictwa

20.11.2018

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace nad nowymi regulacjami dla zawodów architekta i inżyniera budownictwa. Podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa będą również uregulowane w odrębnych ustawach. To nadanie (...)

Cyberbezpieczeństwo wdrożone

5.11.2018

W ostatnim okresie wydano szereg rozporządzeń wykonawczych do ustawy o cyberbezpieczeństwie. Określają one np. wymogi organizacyjne dot. cyberbezpieczeństwa, wykaz usług kluczowych oraz wykaz certyfikatów uprawniających do przeprowadzania audytów. Wprowadzają także (...)

Jakie zmiany wprowadzono w przepisach dotyczących środków publicznych?

4.11.2018

W ostatnim okresie wprowadzono zmiany w ustawie o finansach publicznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Np. przewidziano pobór przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłat z tytułu nałożonego obowiązku poboru i dochodzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od (...)

Bedzie Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

31.10.2018

Nowo powołany podmiot ma się koncentrować na dostosowaniu polskiej gospodarki do wyzwań wynikających z czwartej rewolucji przemysłowej. Czwarta rewolucja przemysłowa (4.0) zakłada wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych do przekształcenia zakładów wytwórczych w inteligentne (...)

Jakie zmiany Prawa energetycznego przygotowano?

30.10.2018

Projekt ustawy ma na celu przyczynienie się do dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz skutecznego wykonywania uprawnień przez regulatora, a także do świadomego zarządzania popytem oraz rozliczania odbiorców końcowych według rzeczywistego zużycia.

Święto na ostatnią chwilę...?

27.10.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na (...)

Zmiany dotyczące rynków dla rolników

25.10.2018

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych, aby wyeliminować nieuczciwe praktyki, takie jak np. przepakowywanie owoców oraz warzyw z zagranicy i sprzedawanie ich jako polskie. Inna nowelizacja (...)

Od 2019 roku kary za nieprzestrzeganie nowych obowiązków w SENT

23.10.2018

Nowe przepisy mają zapewnić bardziej skuteczne funkcjonowanie i lepsze monitorowanie przewozu towarów wrażliwych (m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne oraz opałowe, oleje smarowne, wyroby zawierające alkohol etylowy, susz tytoniowy, produkty lecznicze) poprzez wykorzystanie danych geolokalizacyjnych (...)

Co przewiduje ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

21.10.2018

Propozycja tzw. ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

Lepsza kontrola przewozu drogowego

13.10.2018

Lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce, eliminacja nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami i większa ochrona rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza UE - to cele nowelizacji dostosowującej polskie prawo do przepisów (...)

Zmiany w dozorze technicznym

8.10.2018

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przy eksploatowaniu urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu i zmniejszenie obciążenia administracyjne podmiotów gospodarczych. 

Awaryjny sprzedawca gazu ziemnego

6.10.2018

Nowelizacja rozporządzenia systemowego gazowego wprowadza instytucję sprzedawcy awaryjnego. Celem wprowadzonej zmiany jest zapewnienie gazu ziemnego odbiorcy końcowemu w sytuacji, gdy wybrany przez niego sprzedawca przestanie dostarczać mu to paliwo. 

Projektowane stawki płatności bezpośrednich za 2018 r.

4.10.2018

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2018 r. wyniesie 14,8 mld złotych.

Nowe obowiązki w SENT

3.10.2018

1 października 2018 r. weszły w życie zmiany ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów w zakresie przekazywania aktualnych danych geolokalizacyjnych środków transportu przewożących towary objęte systemem monitorowania przewozu. Do 31 grudnia (...)

Ruszył węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej

25.9.2018

Jeden login, który pozwoli na dostęp do usług online udostępnianych w publicznych platformach usług. Rozpoczęła się jego budowa. Wystartował tzw. węzeł krajowy, czyli rozwiązanie, które sprawi, że docelowo Polacy nie będą już musieli przy logowaniu do portali administracji (...)

Inspekcja podmiotów wykonujących rybołówstwo

17.9.2018

W proponowanych przepisach ujednolicono sposób przeprowadzania inspekcji podmiotów wykonujących rybołówstwo komercyjne i rekreacyjne przez ustanowienie jednego organu powołanego do kontroli przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim oraz o organizacji (...)

Rusza krajowy system cyberbezpieczeństwa

4.9.2018

Stworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC) to cel ustawy, która 28 sierpnia br. weszła w życie. Po raz pierwszy powstaje system z jasnym przydziałem zadań i odpowiedzialności, który umożliwi sprawne działania na rzecz wykrywania, zapobiegania i minimalizowania skutków (...)

Produkcja audiowizualna będzie wspierana finansowo?

24.8.2018

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Producenci audiowizualni, koproducenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługi na rzecz produkcji utworów audiowizualnych będą mogli uzyskać zwrot części (...)

Zmiany w radiofonii i telewizji

24.8.2018

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych dostosowuje polskie prawo do zasad wspólnego rynku. Ustawa doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Zadania nadawców publicznych, wynikające z misji (...)

Tworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa na finiszu

23.8.2018

Dzięki nowej ustawie powstanie w Polsce krajowy system cyberbezpieczeństwa. W jego skład wejdą m.in. instytucje administracji rządowej i samorządowej oraz najwięksi przedsiębiorcy z kluczowych sektorów gospodarki. Finalizowane są obecnie prace nad ośmioma rozporządzeniami (...)

Jaki będzie budżet państwa w 2019 roku?

23.8.2018

Rada Ministrów przyjęła wstępny projekt ustawy budżetowej na rok 2019, przedłożony przez ministra finansów. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego (...)

„Plan dla wsi” i inne nowości dla rolników

19.8.2018

Rząd reklamuje ostatnio swój „Plan dla wsi”. Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie i zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich, a także zwiększenie elastyczności w wyborze stosowanych przez hodowców (...)

Jak eliminowany będzie z rynku podrabiany węgiel?

16.8.2018

Nowe rozwiązania mają pomóc w wyeliminowaniu z rynku najgorszej jakości paliw, odpowiadających za powstawanie smogu. Normy będą obowiązywały paliwa spalane w gospodarstwach domowych, kotłowniach przy budynkach mieszkalnych, szkołach oraz szpitalach.

Skorzystaj z Regionalnego Systemu Ostrzegania

8.8.2018

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób (...)

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa

5.8.2018

Powstanie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (KSC), który będzie wykrywał, zapobiegał i minimalizował skutki ataków naruszających bezpieczeństwo informatyczne kraju – to cel nowej ustawy.

Mija termin zawiadomienia o wyznaczeniu IOD

30.7.2018

31 lipca 2018 r. upływa termin zawiadomienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o wyznaczeniu inspektora ochrony danych (IOD) przez podmioty, które przed 25 maja 2018 r. nie powołały ABI, a zgodnie z art. 37 ust. 1 RODO mają obowiązek wyznaczenia IOD.

Największa na świecie strefa wolnego handlu

23.7.2018

17 lipca podczas szczytu UE-Japonia podpisana została umowa o partnerstwie gospodarczym i strategicznym (Economic Partnership Agreement) między UE a trzecią gospodarką świata.

Większe kontrole rynków rolnych?

19.7.2018

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych.

Wkrótce ustawa o cyberbezpieczeństwie

9.7.2018

Celem krajowego systemu cyberbezpieczeństwa będzie zapewnienie niezakłóconego świadczenia usług kluczowych z punktu widzenia państwa i gospodarki oraz usług cyfrowych.

Kontrola przewozu produktów leczniczych

3.7.2018

14 czerwca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw. W jej ramach monitorowaniem przewozu zostały objęte produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, (...)

Rejestracja jachtów prosta, szybka, tania i przez Internet

20.6.2018

Ustawa o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m dotyczy stworzenia jednolitego rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (obejmującego jednostki śródlądowe i morskie, żaglowe i motorowe, w tym przeznaczone do połowu (...)

Geoportal w rękach Głównego Geodety Kraju

17.6.2018

Nowelizacja dotyczy przeniesienia spraw infrastruktury przestrzennej z działu informatyzacja do działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.

Zmiany w systemie monitorowania przewozu SENT

14.6.2018

Podstawowym celem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw jest objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów tzw. wrażliwych (paliwa silnikowe i ich pochodne, w tym biodiesel; dodatki do paliw; oleje (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika