Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 15)

Inspekcja Transportu Drogowego przejmie pobór opłat na autostradach

18.1.2018

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych dotyczy przeniesienia zadań związanych z poborem opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Nowe rozwiązania mają zapewnić (...)

Służba Ochrony Państwa

17.1.2018

Służba Ochrony Państwa zastąpi likwidowane Biuro Ochrony Rządu. SOP będzie służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób i obiektów w państwie. To jednolita, umundurowana, uzbrojona formacja, wykonująca zadania z zakresu ochrony osób i obiektów (...)

Usługi wodno-kanalizacyjne uregulowane

13.1.2018

Nowe regulacje rynku usług dotyczących zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zmierzają do prawnego zabezpieczenia interesu odbiorców usług przez ustanowienie niezależnego i specjalistycznego organu regulacyjnego, który sprawować będzie dodatkowy (...)

Strategia „5G dla Polski” - co Ty na to?

9.1.2018

Trwają Konsultacje Strategii „5G dla Polski”. 5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także wyjątkowo szybkich prędkości przesyłu danych, umożliwiających (...)

Zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego

8.1.2018

Osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej, muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.

Ochrona abonentów przed naciągaczami

8.1.2018

Koniec z nadużyciami za pomocą tzw. smsów premium. Główny cel przygotowanej nowelizacji to kompleksowa ochrona konsumentów, ale i wyposażenie regulatora rynku telekomunikacyjnego w dodatkowe, skuteczne narzędzia. Przewidziano też np. wprowadzenie nowego systemu powiadamiania (...)

Szansa na polskie leki...

8.1.2018

Dodatkowe pół miliarda złotych zostanie zainwestowane w stworzenie Instytutu Biotechnologii Medycznej, dzięki któremu Polska ma szansę stać się wiodącym rynkiem farmakologiczno-medycznym na świecie. Celem programu jest skuteczne promowanie i wspieranie rozwoju innowacyjnych (...)

Będzie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych?

3.1.2018

Rada Ministrów zaproponowała regulacje, których celem będzie stymulowanie rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zastosowanie w transporcie paliw alternatywnych, czyli głównie gazu ziemnego: skroplonego (LNG) i sprężonego (CNG) oraz energii elektrycznej.

Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

30.12.2017

Głównym celem Sieci badawczej „Łukasiewicz” jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej.

Poprawa regulacji dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego

29.12.2017

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń dotyczy ustanowienia nowych regulacji wynikających z konieczności implementowania do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy PE i Rady (UE) 2016/97 z 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń. Rozwiązania te mają na celu poprawę (...)

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE

28.12.2017

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku zakłada: umocnioną siłę przetargową rolników wobec supermarketów, lepsze przygotowanie na wymagania produkcyjne i ryzyko rynkowe oraz większą elastyczność dla (...)

Ustawa o imprezach turystycznych ma lepiej chronić podróżnych

14.12.2017

Nowe przepisy mają wdrożyć unijne regulacje oraz poprawić funkcjonujące już rozwiązania prawne, w szczególności w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie usług turystycznych.

Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze

6.12.2017

 Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i (...)

Budżet UE na rok 2018 korzystny dla Polski

30.11.2017

18 listopada zakończyły się w Brukseli negocjacje w sprawie budżetu UE na 2018 rok. Środki z budżetu na 2018 r. sfinansują m.in. politykę spójności, WPR, ochronę granic zewnętrznych i bezpieczeństwa w UE. Do Polski z budżetu UE wpłynie ponad 50 mld PLN, przy składce ok. (...)

Zakaz handlu w niedziele

29.11.2017

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach przyszłego roku będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu obowiązywał będzie (...)

Propozycje zmian w ochronie ziemi

29.11.2017

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. Nowe rozwiązania zostały (...)

Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych

27.11.2017

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi, (...)

Druga ustawa o innowacyjności gotowa

24.11.2017

Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa wprowadza możliwość ustanawiania przez ministra właściwego do spraw gospodarki programów w obszarze innowacyjności (...)

Małolaty nie skorzystają z solarium

13.11.2017

Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium oraz całkowity zakaz promocji (...)

Większy nadzór nad działalnością ubezpieczycieli

12.11.2017

Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ma na celu wykonanie obowiązków ciążących na Rzeczypospolitej Polskiej przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z 26 listopada 2014 (...)

Wzmocnienie roli dialogu społecznego?

30.10.2017

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje zwiększenie samodzielności organizacyjnej Rady. Zaproponowano zmiany zwiększające katalog kompetencji Rady oraz strony pracowników i pracodawców, wzmacniające organizacyjnie Radę oraz doprecyzowujące (...)

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych?

25.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma służyć m.in. dostosowaniu polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Życie publiczne ma być jawne

25.10.2017

Minister Mariusz Kamiński i minister Maciej Wąsik zaprezentowali w projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego celem jest wzmocnienie przejrzystości zarządzania państwem oraz jego majątkiem. Ustawa ma przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania państwem, a także będzie (...)

Co zakłada ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

24.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (czyli tzw. ustawy okołobudżetowej). Ponadto rząd zdecydował o wprowadzeniu korekty do przepisów dotyczących budżetu na rok 2017. Z danych (...)

Ustawa o rynku mocy - już wkrótce

20.10.2017

Głównym celem proponowanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych. Rynek mocy ma stworzyć efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. Nowe przepisy mają (...)

Koniec gabinetów politycznych na szczeblu samorządowym

19.10.2017

Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych przewidują likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Więcej cenzury internetu?

2.10.2017

Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zasady, które dotyczą wzmocnienia aktywnego zapobiegania przez platformy internetowe obecności w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, przemocy i terroryzmu, oraz usprawnienia ich wykrywania i usuwania. 

Gdzie z Polski wyciekło prawie 540 mld zł w latach 2005-15?

30.9.2017

W oficjalnej odpowiedzi z 13 września 2017 r. na interpelację posłów (nr 14857) przedstawiciel Ministerstwa Finansów stwierdził, że z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez (...)

Prospołeczny i prorozwojowy budżet na 2018 rok?

27.9.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2018. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd pozostaje wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych. Deficyt (...)

Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

26.9.2017

Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. ustawy inwestycyjnej. Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane. Ustawa wprowadza nowy instrument planistyczny – obszary zorganizowanego inwestowania (OZI). W zakresie ustawy Prawo budowlane przewidziano podział projektu (...)

Komisja Europejska proponuje pakiet cyberbezpieczeństwa

24.9.2017

Komisja Europejska opublikowała dokumenty, zwane pakietem cyberbezpieczeństwa, zawierające szereg działań, które mają zapewnić solidne podstawy cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej. Obejmują one wniosek w sprawie agencji bezpieczeństwa cybernetycznego UE, która będzie (...)

Rusza stosowanie CETA

21.9.2017

21 września 2017 r. rozpoczyna się prowizoryczne stosowanie umowy o wolnym handlu, zawartej przez Unię Europejską z Kanadą (tzw. umowa CETA)Warunkiem zastosowania preferencji taryfowych dla przywożonych towarów jest m.in. ich bezpośredni przywóz z kraju eksportu do kraju importu (...)

Czym zajmie się Komisja Nadzoru Audytowego?

20.9.2017

Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) będzie realizować nowe zadania w zakresie nadzoru nad firmami audytorskimi. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej KNA przejęła niektóre zadania realizowane do tej pory przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów (PIBR). Komisja będzie bezpośrednio (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika