Prawo bankowe - Zmiany w prawie

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 r.

7.5.2024

Wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla kredytobiorców. Rozwiązanie to pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich. W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zwiększony zostanie m.in. kwotę dochodu, która uprawnia do uzyskania wsparcia (...)

Kredyt mieszkaniowy #naStart w drodze

29.4.2024

Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Wyższa pomoc będzie kierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Projekt odpowiedniej ustawy (...)

Walka z praniem pieniędzy

29.4.2024

Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Organy państwowe, dziennikarze, organizacje społeczeństwa obywatelskiego uzyskają dostęp do nowych rejestrów i źródeł informacji. (...)

Zmiany w Kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim

15.3.2024

5 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe przepisy usuną ograniczenia dotyczące udzielania kredytów dla rolników. Projekt ustawy umożliwi dalsze korzystanie z programów publicznych, np. z ARMiR.

Wakacje kredytowe będą przedłużone na 2024 rok

5.3.2024

Rząd zapewnia, że pomoże osobom, które posiadają kredyt hipoteczny w złotówkach i przedłuży tzw. wakacje kredytowe na 2024 rok. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych (...)

SN o umowie kredytu indeksowanego do waluty

29.2.2024

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną w maju 2022 r. przez Rzecznika Finansowego na rzecz klientki banku. Sąd uchylił w całości prawomocny wyrok, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

Ważny wyrok TSUE dla „frankowiczów”

24.1.2024

18 stycznia 2024 r., Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiedział na pytania prejudycjalne przedstawione przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie w postanowieniu z dnia 5 lipca 2022 r. Zaprezentował w wyroku sygn. C-531/22 korzystne stanowisko (...)

Jakie wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania w 2024 roku?

28.12.2023

Rząd zabezpieczył w projekcie budżetu na 2024 r. środki na pomoc Polakom w kupnie pierwszego mieszkania lub domu. W związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na 2023 i 2024 rok na dopłaty do bezpiecznego kredytu 2%, bezpieczny kredyt 2% w obecnej formule, ma zostać zastąpiony inną, (...)

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału a nieważność umowy kredytowej

26.12.2023

7 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) po raz kolejny prokonsumencko wypowiedział się w sporze pomiędzy bankami a konsumentami – którzy wzięli kredyt hipoteczny indeksowany kursem CHF. TSUE ocenił, że konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego (...)

Uchylony nakaz zapłaty w sprawie kredytu hipotecznego

8.12.2023

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił nakaz zapłaty, dotyczący umowy kredytowej zabezpieczonej hipoteką na nieruchomości wobec stwierdzenia naruszenia przez sąd orzekający w sprawie m.in. zasad i wartości wywodzonych z Konstytucji RP. Sprawa (...)

Ustawa realizująca Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego

3.9.2023

29 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Ustawa realizuje Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego, która jest częścią Strategii na rzecz (...)

Frankowi kredytobiorcy banku nie stracą domu...

6.7.2023

Sąd Najwyższy na wniosek Rzecznika Finansowego uchylił zaskarżone orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia (sygnatura akt II NsNc 134/23). Sprawa dotyczyła wyroku zaocznego wydanego w sprawie „frankowiczów”. Na skutek decyzji sądu okręgowego klienci banku mogli (...)

Ważne wyroki TSUE dla banków i frankowiczów

16.6.2023

TSUE orzekł w sprawie konsumentów mających kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego. Jeżeli umowa kredytowa zostaje unieważniona ze względu na zamieszczone w niej klauzule niedozwolone, to bank nie może żądać od konsumentów wynagrodzenia za korzystanie (...)

Pierwsze Mieszkanie czeka na podpis Prezydenta

28.5.2023

Parlament zakończył prace nad programem Pierwsze Mieszkanie. Po podpisie prezydenta zostanie on uruchomiony z początkiem lipca tego roku. Już teraz warto sięgnąć po sprawdzone informacje w tej sprawie. Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest bezpieczny (...)

Nowe otwarcie w mieszkalnictwie

18.4.2023

Program Pierwsze Mieszkanie to tańszy i łatwiej dostępny kredyt na zakup nieruchomości oraz specjalnie premiowane konto oszczędnościowe. W uchwalonej ustawie znalazły się także przepisy ograniczające możliwość cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich w celach zarobkowych.

Bezpieczny kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe coraz bliżej

18.3.2023

Prace nad wdrożeniem programu Pierwsze Mieszkanie idą zgodnie z harmonogramem. Został on 14 marca 2023 r. przyjęty przez rząd. Program składa się z dwóch filarów – bezpiecznego kredytu 2% i Konta Mieszkaniowego. Osoby do 45 roku życia już niedługo zyskają znaczącą pomoc (...)

Nieważność umowy zawartej w celu przestępczym

27.2.2023

Wyrokiem z 10 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości (...)

Uwaga na oferty „korzystnych” zakupów pomp ciepła

27.2.2023

Do Rzecznika Finansowego trafiają coraz liczniejsze skargi od klientów, którzy skłonieni reklamami i oferowanymi korzystnymi warunkami zakupu pomp ciepła oraz pomocą w uzyskaniu dotacji z programu „Czyste Powietrze”, zdecydowali się zaciągnąć tzw. (...)

Program „Pierwsze Mieszkanie” - jest projekt

14.2.2023

Zgodnie z zapowiedzią ministra Waldemara Budy już za kilka miesięcy dostępne będą instrumenty finansowe dla osób, które są gotowe kupić pierwsze M i tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat. Projekt ustawy w tej sprawie został na początku lutego skierowany (...)

Nowelizacja ustawy o obligacjach, funduszach inwestycyjnych i BFG

12.2.2023

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (...)

Ulga podatkowa dla tzw. frankowiczów przedłużona na kolejne 2 lata

3.1.2023

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Podatek nie będzie pobierany zarówno od umorzonej części wierzytelności, (...)

Ustawa antylichwiarska już obowiązuje

30.12.2022

18 grudnia 2022 r., w życie weszły przepisy ustawy antylichwiarskiej. Zakupy na raty, „chwilówki” albo pożyczki od osób fizycznych nie mogą już zawierać ukrytych, rażąco wysokich opłat czy oprocentowania. Ustawa wprowadza jasne, niższe limity wszystkich kosztów (...)

Program Pierwsze Mieszkanie

21.12.2022

Zakup pierwszego mieszkania to problem dla wielu osób, w tym młodych. Przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało system wsparcia dla osób, które chcą (...)

Ustawa antylichwiarska ostatecznie przyjęta przez Sejm

7.11.2022

Sejm – po rozpatrzeniu poprawek Senatu – zakończył prace nad przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą o przeciwdziałaniu lichwie. Nowe prawo, które będzie strzegło Polaków przed zagrożeniem lichwiarskimi pożyczkami, czeka już tylko na podpis Prezydenta (...)

Nowe prawo w walce z lichwą

13.10.2022

Obowiązkiem państwa jest ustrzec Polaków przed zagrożeniem lichwiarskimi pożyczkami. Temu służą kompleksowe reformy, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Stopy procentowe w górę

7.9.2022

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 8 września 2022 r.

Ustawa zmieniająca sposób obliczania SRW

24.8.2022

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Wskaźnik celu inflacyjnego RPP zostanie zastąpiony średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Reguła wydatkowa w nowej formule (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika