Prawo bankowe: Kredyty i pożyczki - Artykuły (strona: 3)

Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych

29.7.2019

Program Dopłat do Oprocentowania Kredytów Eksportowych – tzw. Program DOKE został uruchomiony na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych. Instytucją administrującą jest Bank Gospodarstwa (...)

System kredytów studenckich

29.1.2019

Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonuje nowy system kredytów studenckich. Zmiany wynikają z wejścia w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów (...)

Zasady umarzania kredytów studenckich

28.1.2019

Zasady umarzania kredytów studenckich określa art. 102 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich. W jakich przypadkach kredyt (...)

Kredyt studencki w roku akademickim 2018/2019

10.9.2018

W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich.

Jak skorzystać z funduszy pożyczkowych i poręczeniowych?

14.1.2018

Nie wszystkie fimy, szczególnie na początku działalności mogą liczyć na kredyt „od ręki”. Banki wymagają historii kredytowej, określonego poziomu obrotów.W przypadku problemów z uzyskaniem dofinansowania, wyjściem mogą być fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Funduszom (...)

Preferencyjne pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

14.6.2017

Podmioty ekonomii społecznej (PES) np. spółdzielnie socjalne, czy organizacje pozarządowe mogą od tego roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki z utworzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej. Budżet funduszu to (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

14.4.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Normy wprowadzane tą ustawą mają przyczynić się do zwiększenia porównywalności (...)

Co tak naprawdę sądy mówią o kredytach w CHF?

4.3.2015

Jak się okazuje, zdrowy rozsądek i krytyczne podejście w sytuacji, gdy media bombardują newsami o końcu trosk „frankowiczów”, okazują się być niezbędne. Zwłaszcza z uwagi na fakt, że propozycje rozwiązania problemu przedstawiane przez stronę rządową oraz wypowiedzi Komisji (...)

Obligacje zamiast kredytów

22.11.2011

W ciągu ostatnich 10 lat obligacje jako źródło pozyskiwania kapitału systematycznie zyskiwały na popularności. Obecnie stanowią one ciekawą alternatywę dla podmiotów szukających zewnętrznego finansowania , które z różnych względów nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu bankowego. (...)

Kredyt konsumencki

1.6.2010

Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje zasady udzielania kredytu konsumentom, czyli osobom fizycznym, które zawierają umowy z przedsiębiorcami w celu bezpośrednio niezwiązanym z działalnością gospodarczą. Drugą stroną umowy są przedsiębiorcy, którzy podlegają tej ustawie tylko (...)

Wykonalność bankowego tytułu egzekucyjnego - opinia prawna

5.2.2009

Jakiś czas temu klient zaciągnął poprzez firmę zajmującą się pośrednictwem kredytowym kredyt ratalny na okres 2 lat w pewnym banku. Kredyt był spłacany w miarę regularnie. Ostatnio jednak u klienta banku pojawił się komornik z tytułem wykonawczym wydanym na podstawie bankowego tytułu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika