Prawo bankowe porady prawne - Strona 4
-
Ochrona zdrowia psychicznego przez przepisy Kodeksu cywilnego
W jaki sposób przepisy Kodeksu cywilnego chronią obywateli przed naruszeniem ich zdrowia psychicznego?
-
Elementy umowy przedwstępnej
Jakie elementy powinna zawierać umowa przedwstępna, o której mowa w Kodeksie cywilnym?
-
Definicja ustawowa gospodarstwa rodzinnego
Jaka jest definicja ustawowa gospodarstwa rodzinnego?
-
Przedawnienie a kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości
Posiadam w banku kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Od 3 lat nie spłacam kredytu ? czy powołanie się z mojej strony na przedawnienie spowoduje że wierzyciel nie będzie (...)
-
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Złożyłem na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kradzieży pieniędzy z mojej karty kredytowej (wykonanie nieuprawnionych transakcji przez internet). Podałem zakres kwot i liczbę transakcji (...)
-
Bankowy arbitraż konsumencki
Konsumenci niezadowoleni z wyniku rozpatrzenia reklamacji przez bank mogą złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego działającego przy Związku Banku Polskich. Na stronie Arbitra można (...)
-
Odpowiedzialność posiadacza karty
Na wyciągu online do karty kredytowej zobaczyłem transakcje na kilka tysięcy złotych, których nie dokonywałem. Karta jest i była cały czas u mnie. Zastrzegłem ją od razu i złożyłem formularze (...)
-
Śmierć posiadacza rachunku bankowego
Co dzieje się z pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku bankowym w sytuacji, gdy jego posiadacz zmarł?
-
Pola eksploatacji licencji, ustanawianej przez dysponenta autorskich praw majątkowych
Jakie pola eksploatacji może zawierać licencja, ustanawiana przez dysponenta autorskich praw majątkowych na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
-
Kary nakładane na notariusza na podstawie ustawy Prawo o notariacie
Jakie kary mogą zostać nałożone na notariusza na podstawie ustawy Prawo o notariacie?
-
Roszczenia kupującego z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy
Po jakim terminie wygasają roszczenia kupującego z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy?
-
Odpowiedzialność za naruszenie zasad nieuczciwej konkurencji
Jakiej odpowiedzialności prawnej podlega osoba, naruszająca zasady nieuczciwej konkurencji?
-
Zasady składania wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej
Jakie są zasady składania wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej?
-
Uprawnienie banku do wnoszenia o wszczęcie postępowania egzekucyjnego
Kiedy, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, bank jest uprawniony do wnoszenia o wszczęcie postępowania egzekucyjnego po wypowiedzeniu umowy kredytowej?
-
Umowa ubezpieczenia, o której mowa w przepisach Kodeksu cywilnego
Na czym polega umowa ubezpieczenia, o której mowa w przepisach Kodeksu cywilnego?
-
Dziedziczenie środków na rachunku bankowym
Dla uzyskania faktycznie wyższej gwarancji BFG niektórzy decydują się na zakładanie lokat wspólnych na wyższą niż 100 tys. euro kwotę nawet wtedy, gdy środki należą tylko do jednego posiadacza. (...)
-
Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów
Czym są praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, o których mowa w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów?
-
Zmiana limitu kwoty gwarantowanej przez BFG
Zauważyłem, że obecnie lokaty gwarantowane są przez BFG do równowartości 100 tys. EURO (wcześnie 50 tys. EUR). Czy dotyczy to wszystkich lokat także zakładanych wcześniej? Czy gwarancja nadal (...)
-
Pomyłka banku na wyciągu do karty kredytowej
Mam wrażenie, że bank nie uwzględnił 2 lub 3 operacji na mojej karcie kredytowej w tym miesiącu. Nie mam pewności, bo nie odnotowuję tego i sprawdzenie zajęłoby mi sporo czasu. W umowie z bankiem (...)
-
Okres przechowywania danych przez bank
Podczas kontroli podatkowej inspektor UKS zażądał wyciągów z rachnuku bankowego za lata 2000-2005, w celu udowodnienia uzyskanych w w/w okresie uzyskanych dochodów i poniesionych wydatków.Czy bank (...)
-
Pomyłka banku a odpowiedzialność klienta
Z bankiem została zawarta umowa o kartę kredytową. Bank nie umieścił na wyciągu transakcji, która powinna się tam znaleźć (pomyłka/błąd w bazie danych na korzyść klienta). Jeśli bank w (...)
-
Forma zawarcia umowy deweloperskiej
W jakiej formie powinna być zawarta umowa deweloperska, o której mowa w ustawie o własności lokali?
-
Akty prawne zawierające przepisy dotyczące ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Z jakich aktów prawnych mogę czerpać wiedzę na temat obowiązujących przepisów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?
-
Informacja o procedurze udzielania kredytu
Myślę ostatnio o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Chciałbym samodzielnie porównać ofertę kilku banków. Moje dochody to głównie dochody z działalności gospodarczej opodatkowane w formie tzw. (...)
-
Poręczenie kredytu
W 2000 roku podżyrowałem \"koledze\" kredyt w wysokości 7.000zł. Kredytobiorca spłacał kredyt przez kilka miesięcy a następnie zniknął i przestał płacić. Przez te lata dostałem kilka pism (...)
-
Waluta na potrzeby działalności gospodarczej
Chciałbym otworzyć sklep internetowy, w którym klienci mogliby by płacić za towary wyłącznie wirtualną walutą sklepu. Waluta ta byłaby do nabycia w drodze licytacji w serwisie Allegro. O podaży (...)
-
Niewypłacalność a roszczenia wobec banku
Załóżmy, że ktoś otrzyma kolejno w kilku bankach pożyczki z których miesięczne raty do płacenia łącznie przewyższają wysokość jego miesięcznych dochodów. Czy takie niedopatrzenie ze strony (...)
-
Biuro rachunkowe bez certyfikatu
Prowadzę biuro rachunkowe (KPiR , vat, pracownicy). Obecnie żona chce otworzyć biuro rachunkowe , ale nie ma certyfikatu. Aby miała 3-letnią praktykę na księgach rachunkowych (wykształcenie ma (...)
-
Konstrukcja prawna usługi bankowej escrow
Zawieram transakcję podwyższonego ryzyka z kontrahentem. Chciałbym się przed tym zabezpieczyć i rozliczyć sprawę w ratach w czasie, który pozwoli na zorientowanie się, czy przedmiot transakcji (...)
-
Próba wyłudzenia przez bank
Dostałem od Banku pismo, że zalegam prawie 3000PLN tytułem opłat za prowadzenie rachunku od roku 2004, który wydawało mi się że już dawno zamknąłem. Sprawdziłem w dokumentach i okazało się, (...)
-
Rachunek bankowy wspólny
Z tego co się orientuję to założenie wspólnej lokaty bankowej pozwala niejako na podniesienie gwarancji udzielanej przez BFG (poprzez fakt, że limit liczony jest dla jednej osoby i wszystkich jej (...)
-
Tajemnica bankowa a zniesienie współwłasności
Obecnie toczy się sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości, w której to jednocześnie następuje wzajemne rozliczenie się współwłaścicieli. Jeden ze współwłaścicieli od wielu lat (...)
-
Definicja nierezydenta
Kim jest "nierezydent" w rozumieniu ustawy prawo dewizowe?
-
Zwrot kosztów pogrzebu przez bank
Zmarły mąż pozostawił lokatę bankową na kwotę 15 tys.zł. Okazało się, że nie upoważnił do tych pieniędzy nikogo. Po wizycie w banku okazało się, że można skorzystać z tych pieniędzy (...)
-
Reklamacja a rozstrzygniecie sądu
Firma świadczy usługi wynajmu pojazdu. Klient który dokonał u nas wynajmu i opłacił transakcje karta kredytowa zareklamował usługę i zażądał zwrotu części zapłaty. Reklamacje skierował (...)
-
Bankowy tytuł egzekucyjny a przedawnienie
Było postanowienie sądu rejonowego, które nadało bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności w 2003 r. Wobec braku skuteczności wyegzekwowania należności bank umorzył sprawę , a (...)
-
Przechowywanie nagrań przez bank
W ramach prowadzonego przez prokuraturę postępowania przygotowawczego chcę złożyć wniosek dowodowy o zbadanie sporządzanych przez bank nagrań telefonicznych zleceń zawarcia transakcji walutowych (...)
-
Egzekucja z rachunku a bank zagraniczny
W Polsce jeden ze znanych mi banków działa na zasadzie oddziału. Nie jest zarejestrowany w Polsce jako odrębny podmiot polskiego prawa handlowego tylko jest oddziałem instytucji finansowej zarejestrowanej (...)
-
Informacje o rachunku a akceptant kart płatniczych
Wniosłem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i podałem numer konta dłużnika. Prawdopodobnie konto jest już nieaktualne, a dłużnik zapewne posiada gdzieś jakieś inne. W Polsce chyba nie ma (...)
-
Zajęcie konta bankowego a emerytura
Na konto bankowe wpływają wyłącznie środki w wysokości 1700 zł z tytułu emerytury. Komornik chce zająć konto bankowe. Zgodnie z art. 54 Prawa bankowego teoretycznie środki zgromadzone są wolne (...)