Prawo bankowe - Porady prawne (strona: 3)
Udostępnianie dokumentów bankowych
Bank zwrócił się do poręczyciela kredytu o spłatę długu kredytobiorcy. Ten zapoznał się z dokumentacją kredytową i zrobił stosowne notatki. Następnie poręczyciel chciał skserować dokumenty (...)
Przywłaszczenie środków na rachunku
Czy przywłaszczenie środków z konta przez osobę upoważnioną (nie będącą spadkobiercą) podczas agonii jest przestępstwem?
Pełnomocnictwo do rachunku bankowego
Czy osoba upoważniona do korzystania z konta bankowego posiada takie same prawo do korzystania z niego, jak właściciel? Czy prawo to jest ograniczone odrębnymi przepisami?
Doręczenie bankowego tytułu egzekucyjnego
Na jaką podstawę prawną mogę się powołać składając zażalenie na postanowienie nadania klauzuli wykonalności z dnia 22 lipca , jeśli bank nie doręczył mi wypowiedzenia umowy kredytu, wyznaczone (...)
Realizacja zapisu bankowego
Czy bank może zrealizować zapis na wypadek śmierci, jeżeli nie odbyło się jeszcze postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Zasada zakazu anatocyzmu w prawie bankowym
Czy bank może naliczać odsetki karne od kwoty głównej powiększonej o odsetki karne, czyli odsetki od odsetek? Sprawa dotyczy linii debetowej. Jakie przepisy regulują nadmierne odsetki?
Główny Księgowy a wysyłanie poleceń przelewu drogą elektroniczną ?
Czy Główny Księgowy może realizować przelewy Spółki z jej rachunku internetowego na podstawie telefonicznych bądź ustnych poleceń Prezesa?
Oznaczenie spółki z o. o. nazwą "bank"
Czy obowiązujące przepisy zezwalają na używanie w nazwie spółki z o. o. lub w jej logo nazwy "Bank", jeżeli nie prowadzi ona działalności bankowej i nie posiada zezwolenia na jej prowadzenie? Czy (...)
Wypowiedzenie rocznego kredytu odnawialnego
Jeżeli na dzień 31 sierpnia firmie kończy się roczna umowa kredytowa (kredyt w rachunku bieżącym odnawialny corocznie), a bank zwleka z wydaniem decyzji nt. odnowienia bądź nie kredytu - ani nie (...)
Przechowywanie ksiag bankowych
Jak długo bank ma obowiązek archiwizować dane prowadzonych rachunków?
Naruszenie tajemnicy bankowej przez bank
Proszę o informacje do kogo można się zwrócić ze skargą na Bank, względnie jego pracowników w związku z podejrzeniem celowego wprowadzania w błąd przez nieujawnienie bądź zatajenie stanu kont?
Tajemnica bankowa w banku spółdzielczym
Zgodnie z prawem spółdzielczym jednym z organów spółdzielni może być zebranie grupy członkowskiej. Podczas zebrania jednej z grup zgodnie ze statutem i wedle porządku obrad odwołano przedstawiciela (...)
Ustanowienie współwłasności mieszkania
Chciałbym ustanowić współwłasność na lokal (mieszkanie). Nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Chciałbym aby u notariusza ta osoba, w tym przypadku mój rodzic mógł być współwłaścicielem (...)
Rachunki bankowe wchodzące do spadku
Zmarła żona mojego konkubenta posiadała różne konta bankowe z lokatami w różnych bankach, do których nie miał on upoważnienia. Mieli wspólność majątkową, w tym wspólny dom i samochód. (...)
Przedawnienie - rachunek bankowy
Po jakim czasie bank może odmówić wypłaty środków zgromadzonych na rachunku bankowym, tj. kiedy przedawnia się roszczenie o wypłatę tych środków? Od kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia (...)
Ważność bankowego tytułu egzekucyjnego
Jeśli bank posiada bankowy tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności z dnia 18.09.2002 r. i jeśli w dniu 2.11.2004 r. została wszczęta egzekucja komornicza, która 31.12.2004 r. została umorzona (...)
Zajęcie ruchomości przez komornika
Czy komornik może zająć dłużnikowi samochód, który dłużnik ten wciąż spłaca ratalnie? Czy będzie to skuteczne zajęcie do wartości już spłaconej? Czy może go spieniężyć celem zaspokojenia (...)
Prawo do dysponowania rachunkiem bankowym
Czy po śmierci matki pieniądze, które były na koncie, do którego mam upoważnienie mogę wyjąć z konta? Czy muszę się nimi dzielić z innymi spadkobiercami, którzy nie byli upoważnieni do konta? (...)
Potrącenie wierzytelności zajętej przez bank
Komornik dokonał zajęcia rachunku bankowego, na który wpływają środki finansowe firmy. Firma posiada kredyt w tym banku i bank z wpływów na zajęty przez komornika rachunek dokonał potrącenia (...)
Kontrola rachunków bankowych przez ZUS i US
Czy instytucje takie jak ZUS czy Urząd Skarbowy mogą kontrolować rachunki bankowe osoby fizycznej? Jeżeli tak to na jakiej podstawie i jakie są możliwe powody tego rodzaju kontroli?
Obowiązki informacyjne banku
Czy istnieją przepisy, które regulują obowiązek informowania dłużnika o aktualnej wysokości zadłużenia, np. po każdej zmianie salda, tj. po wpłacie? Czy bank jest zobowiązany do przedstawieniu (...)
Debet na koncie bankowym a kara umowna
Płacąc kartą płatniczą, nieświadomie przekroczyłam dostępne saldo o 1,20; później zapłaciłam jeszcze ok. 5 zł też ponad limit. Bank naliczył mi za to karę po 25 zł za każdą kwotę, czyli (...)
Kredyt w banku zagranicznym
Czy wedlug nowej ustawy prawo dewizowe Polacy, jak również polskie firmy mogą zaciągać kredyty od banków zagranicznych poprzez ich agentów działających w Polsce ? Czy obecnie bank zagraniczny (...)
Weksel z adnotacją anulowany
Bank posiada mój weksel. Pożyczkę spłaciłem i dostałem z banku pismo, iż mogę się zgłosić do banku po odbiór weksla lub zostanie on komisyjnie zniszczony. Niestety siedziba banku jest na drugim (...)
Potrącenie z rachunku bankowego dłużnika
Czy bank może dokonać potrącenia z rachunku bankowego swojego dłużnika wymagalnej należności, pomimo zajęcia rachunku bankowego przez komornika? Wierzytelność banku była wymagalna przed zajęciem (...)
Wniosek o umorzenie odsetek a egzekucja
Razem z mamą i siostrą podpisałyśmy w roku 1999 umowę kredytu na cele mieszkaniowe z odroczonym terminem spłaty, zabezpieczony hipoteką. Kredyt został nam wypowiedziany (z naszej winy). Sprawa (...)
Czas realizacji spraw w banku
Jakie przepisy regulują terminy postępowań w banku? Czynności urzędów reguluje prawo administracyjne. W ustawie Prawo bankowe nie ma nic na temat wywiązywania się banków ze zobowiązań wobec (...)
Umorzenie zobowiązania z kredytu przez bank
Czy bank może umorzyć część zobowiązania, np. z tytułu umowy kredytowej, tzn. zrezygnować z dochodzenia części kredytu? Czy prawo bankowe zezwala na to? Czy dokument wygenerowany elektronicznie (...)
Przedawnienie roszczeń z rachunku bankowego
Kiedy następuje przedawnienie roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego?
Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej
Jeżeli zostałem umieszczony przez bank w BIK to czy po spłacie swoich zobowiązań bank może mnie wykreślić z Biura Informacji Kredytowej? Jakie przepisy to regulują?
Zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową
Czy wspólnota mieszkaniowa może zaciągnąć kredyt w banku (na remont dachu)? Jeśli tak, to jakich zabezpieczeń może zażądać bank i kto odpowiada za spłatę kredytu?
Cesja wierzytelności przez bank
Mój bank, w którym mam niespłacony kredyt, dokonał cesji na rzecz firmy windykacyjnej, która teraz dochodzi ode mnie roszczenia. Czy Bank mógł dokonać umowy cesji? Czy w tym przypadku nie obowiązuje (...)
Zawarcie umowy poza lokalem banku
Czy pracownik banku ma prawo podpisywania umowy ROR w domu klienta bez świadków?
Udokumentowanie dokonanego przelewu
Jak to jest z wydawaniem potwierdzeń dokonania przelewu przez banki internetowe? Generowane są one elektronicznie do wydrukowania, a na dole potwierdzenia znajduje się stwierdzenie: "Wygenerowane elektronicznie (...)
Wypowiedzenie bankowi umowy o kartę kredytową
Wypowiedziałem bankowi, zgodnie z jego regulaminem, korzystanie z karty kredytowej z miesięcznym wypowiedzeniem. Oddałem kartę i bank dał mi 30 dni na spłacenie salda karty. Czy bank ma prawo za (...)
Wystąpienie banku ze skargą pauliańską
Czy skargę pauliańską wierzyciel (bank) może wnieść (i na ile ona w praktyce jest skuteczna) przeciwko poręczycielowi kredytu bankowego?
Wypowiedzenie umowy kredytu a zdolność kredytowa
Czy bank może wypowiedzieć kredyt na podstawie utraty zdolności kredytowej mimo, że raty były spłacane terminowo? Taka sytuacja wystąpiła w banku w którym mamy zaciągnięty kredyt.
Rachunek powierniczy
Jak powinna wyglądać umowa rachunku powierniczego w przypadku zakupu nieruchomości?
Współczynnik wypłacalności banku
Jakie są normy ostrożnościowe wynikające z prawa bankowego w aspekcie tematu: "bank jako instytucja zaufania publicznego". Chodzi mi o współczynnik wypłacalności.
Zakres obowiązywania tajemnicy bankowej
Czy pracownik banku, który przychodzi do domu kredytobiorcy zalegającego ze spłatą rat kredytu, ma prawo informować matkę kredytobiorcy (która nic nie wiedziała o kredycie) o stanie zadłużenia (...)
Masz inne pytanie do prawnika?