Prawo bankowe porady prawne - Strona 5
-
Kredyt denominowany a dewizowy
Bank udzielił mi kredytu we CHF znam kurs wg. jakiego przeliczono mi ten kredyt znam wartość kredytu we frankach, wpływ na moje konto jest w PLN. Harmonogram spłat rat kapitałowych jak i odsetek (...)
-
Wymagalność roszczenia z umowy rachunku bankowego
Bank pozwał osobę do sądu za niezapłacenie należności wynikających z umowy rachunku bankowego. Okres przedawnienia, jak wiadomo, wynosi 2 lata. Regulamin konta stanowi że wymagalność kwoty staje (...)
-
Przedawnienie roszczeń z debetu bankowego
Moja znajoma miała konto na którym jest niedozwolone saldo debetowe. Debet ten powstał 11 czerwca 2005 r. Bank wezwał znajomą do zapłaty kilka dni po stwierdzeniu niedoboru na koncie, jednak znajoma (...)
-
Bankowy tytuł egzekucyjny
Mój kolega posiadał kredyt nieodnawialny ze spłata do 15.02.2006 r. Przy podpisaniu umowy podpisał klauzulę o dobrowolnym wystawieniu tytułu egzekucyjnego także do 15.02.2006 r. Oczywiście nie (...)
-
Przedawnienie opłat za prowadzenie rachunku
Kilka lat temu (w 2000 r) zostały uruchomione w jednym banku 2 rachunki: firmowy i osobisty. W trakcie ich prowadzenia nie były na nich dokonywane żadne operacje z mojej strony (wpłaty, wypłaty, przelewy (...)
-
Separacja a kredyt hipoteczny
Bank, w którym staram się o kredyt hipoteczny odmówił udzielenia kredytu z uwagi na to, że mam orzeczoną separację a nie rozwód. Czy z punktu widzenia kredytodawcy fakt, iż potencjalny kredytobiorca (...)
-
Zaświadczenie o zarobkach dla banku
Pracownik poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach celem przedłożenia do banku wnioskując o kredyt. Formularz zaświadczenia zawiera klauzule "wynagrodzenie jest, nie jest obciążone z tytułów (...)
-
Bankructwo banku a kredyt
Bank, który udzielił osobie fizycznej kredytu hipotecznego bankrutuje. Czy to oznacza, że umowa kredytowa przestanie obowiązywać, a osoba będzie musiała zwrócić pożyczone środki mimo, że terminowo (...)
-
Bankowy Fundusz Gwarancyjny - ochrona lokat
Posiadam 3 lokaty po 3 000- zł w trzech różnych bankach (A,B,C). Czy w przypadku upadłości trzech różnych banków (A,B,C) w/w lokaty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100 %?
-
Unieważnienie bankowy tytułu egzekucyjnego
Na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy - Prawo bankowe, do dnia 31 grudnia 1997 r. bank mógł wszczynać egzekucję na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego samemu nadając mu klauzulę wykonalności (...)
-
Skutki sekurytyzacji dla dłużnika banku
W czasie trwania związku małżeńskiego udzieliłem poręczenia wekslowego swej żonie do kredytu bankowego na potrzeby jej działalności gospodarczej oraz poręczenia kredytu kupieckiego do firmy, (...)
-
Składki na ZUS z prywatnego konta
Składki na ZUS dotyczące prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej wpłacam z prywatnego (nie firmowego) konta bankowego. Czy grozi mi coś za to?
-
Zajęcie wspólnego rachunku bankowego
Bieżący rachunek bankowy założony został dla spółki cywilnej przez jej trzech wspólników (osoby fizyczne). Jeden ze wspólników, mający 10% udziałów w spółce, otrzymał zajęcie rachunku (...)
-
Usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej
Umowa kredytowa zawarta w 2004.10.06 r. Umowa kredytu została zawarta na okres 22 miesięcy. Przed ponad połowę okresu kredytowania kredyt był spłacany terminowo. Niestety później były problemy (...)
-
Reprezentacja w spółce jawnej
W spółce jawnej jest dwóch wspólników. Czy po podpisaniu umowy spółki rejestrację w KRS, a także w urzędzie skarbowym oraz w urzędzie statystycznym oraz konto bankowe może być założone przez (...)
-
Oddział a przedstawicielstwo banku
Jaka jest różnica między oddziałem a przedstawicielstwem banku?
-
Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym
Czy pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym w sierpniu 2005 bez uiszczenia opłaty skarbowej 15 zł upoważnia do wypłaty pieniędzy przez bank?
-
Dziedziczenie przez konkubentów
Od kilku lat żyję w konkubinacie. Mój partner ma dziecko (10 lat) z poprzedniego związku. Kilka lat temu kupiliśmy wspólnie działkę (współwłasność 50/50), a następnie zaciągnęliśmy kredyt (...)
-
Kredyt dla osoby chorej psychicznie
Siostra moja jest osobą niepełnosprawną (chora psychicznie). Pod namowa przyjaciela-oszusta wzięła dla niego na swoje nazwisko 2 pożyczki w banku i kupiła mu komórkę, po czym przyjaciel jej zniknął. (...)
-
Przedawnienie bankowego tytułu egzekucyjnego
Karta kredytowa została wydana w styczniu 2003 r. i wtedy też został uruchomiony kredyt. Po wielokrotnym przekroczeniu dopuszczalnego salda i braku jakiejkolwiek spłaty umowa kredytowa została rozwiązana (...)
-
Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką
Zamierzam nabyć nieruchomość, która jest własnością jednoosobowej spółki z o.o. Powyższa nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz banku, dłużnikiem osobistym nie jest jednak spółka, (...)
-
Upoważnienie do konta bankowego od umierającego
Właściciel konta jest nieprzytomny, w stanie agonalnym, niezdolny do czynności prawnych. Pracownicy banku wiedzą o tym. Pojawia się pełnomocnik, który chce zakończyć procedurę złożenia pełnomocnictwa, (...)
-
Dziedziczenie środków z rachunku wspólnego
Pracownica ma (miała?) ze zmarłą siostrą matki wspólne konto bankowe, na którym w listopadzie br. kończy się lokata terminowa. Jeśli w listopadzie pracownica pobierze z tego konta pieniądze, (...)
-
Ujawnienie tajemnicy bankowej komornikowi
Kiedyś odpowiedzieli Państwo: "Niestety wierzyciel sam nie może wystąpić do banku z żądaniem ujawnienia co jest przedmiotem zabezpieczenia w zawartej z klientem banku umowie kredytowej. Taka bowiem (...)
-
Przedawnienie zadłużenia na karcie kredytowej
Byłem posiadaczem karty kredytowej wydanej przez bank. W 2001 lub 2002 przestałem spłacać z niej zadłużenie. Ile wynosi termin przedawnienia długu powstałego w wyniku zaprzestania spłaty zadłużenia (...)
-
Wydruk potwierdzenia przelewu a ZUS i US
Założyłem konto firmowe w X (prowadzę sklep). Czy potwierdzenia przelewów do ZUS i US mogę dołączać do dokumentów (nie ma pieczątki banku) - jest natomiast adnotacja dokument elektroniczny - (...)
-
Karty płatnicze
Kto może być emitentem elektronicznych kart płatniczych i pieniądza elektronicznego w Polsce? Jeżeli są to tylko banki, to czy możliwe jest po podpisaniu odpowiedniej umowy z bankiem, by "niebanki" (...)
-
Przejęcie długu - kredytu hipotecznego
Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone (...)
-
Przelew pieniędzy z zagranicy
Pieniądze są przelewane z zagranicy. Jaki urząd monitoruje przelewy z zagranicy? Od jakich kwot przelew jest monitorowany?
-
Przeniesienie własności jednostek funduszu
Posiadam jednostki jednego z funduszy inwestycyjnych. Czy tego rodzaju aktywa można darować innej osobie?
-
Niezgodność konta z danymi adresata przelewu
Chciałbym się dowiedzieć, co prawo bankowe mówi o przelewach na konto, które nie są własnością osoby wskazanej imiennie na przelewie, tzn. dokonałem przelewu na konto osoby o nr konta XXX, z (...)
-
Nagrania z kamery przy bankomacie
Jestem posiadaczem karty płatniczej, lecz niestety karta moja została skradziona i dostała się w ręce osoby, która przez okres kilku miesięcy dokonywała wypłat dużych kwot, z bankomatów, o czym (...)
-
Wypłaty w razie śmierci posiadacza rachunku
Czy w obecnie obowiązującej ustawie Prawo Bankowe istnieje Art.57 ust.4?
-
Prowizja tytułem wcześniejszej spłaty kredytu
Dotyczy kredytu hipotecznego udzielonego mi przez bank na kupno domu. Czy w umowie kredytu hipotecznego bank może sobie zażyczyć dowolnie wysokiej prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?
-
Żądanie banku wydania rzeczy wziętej na kredyt
W sierpniu ubiegłego roku zmarł mój tata. Ponieważ nie mieliśmy żadnego spadku typu: mieszkanie, samochód, jedynie kredyty zaciągnięte przez tatę, mama, ja i brat zrzekliśmy się w ustawowym (...)
-
Poddanie się egzekucji bankowej
Zaciągnąłem przed rokiem kredyt, którego nie jestem w stanie obecnie spłacać. Jestem emerytem. Otrzymałem z firmy windykacyjnej wezwane do zapłaty. W wezwaniu tym jest zapis, że "zgodnie z warunkami (...)
-
Rozliczenia z podmiotami UE- prawo dewizowe
Jestem przedsiębiorcą-osobą fizyczną. Sprzedaję towary podmiotom z UE. Zapłatę otrzymuję w gotówce, a więc nie na rachunek bankowy, w walucie Euro lub w walucie oficjalnej kraju UE, jeżeli w (...)
-
Dodatkowe opłaty dla pośrednika kredytowego
Przedsiębiorca, prowadzi biuro pośrednictwa kredytowego. Ma podpisaną umowę z bankiem, że w zamian za sporządzenie umowy kredytowej bank płaci pośrednikowi określone wynagrodzenie. Jednak pośrednik, (...)
-
Poręczenie cudzoziemca za kredyt mieszkaniowy
Zamierzam kupić mieszkanie w Polsce. Mam obywatelstwo polskie i angielskie, ale mieszkam w Anglii. Chcę zaciągnąć kredyt w jednych z banków (polskim lub zagranicznym, ale zarejestrowanym w Polsce). (...)
-
Wpis hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu
W grudniu 2001 roku bank udzielił mi walutowego kredytu hipotecznego w wysokości ok. 32 000 USD, na spłatę kredytu otrzymanego w innym banku na budowę domu. Jedną z form zabezpieczenia kredytu był (...)