Prawo cywilne: Ogólne zasady - Artykuły (strona: 2)

Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej

23.7.2013

Umowy, co do zasady, mogą być zawierane w dowolnej formie - także ustnie. Bezpiecznie jest jednakże zawrzeć umowę w zwykłej formie pisemnej, bądź w formie kwalifikowanej. Artykuł opisuje sposoby zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej oraz konsekwencje zachowanie tej formy. Jeżeli ustawa (...)

Małoletni wspólnik spółki z o.o.

6.5.2013

O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności do czynności prawnych, może zostać wspólnikiem spółki z o.o. Zakres czynności, (...)

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

24.5.2012

Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem (...)

Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa

24.1.2012

Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna

7.9.2007

Informatyk podpisał z firmą list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: \"Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych\". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania informatyk chciałby zakończyć współpracę nieco (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

10.8.2007

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego oraz zapewnienie (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

11.8.2005

Obrót ziemią od wieków był regulowany w sposób wyjątkowy. Wprowadzano ograniczenia - kto mógł być właścicielem, ile można było posiadać ziemi. Mimo iż czasy szlachty i niedemokratycznych zasad już minęły pewne uregulowania dalej wpływają na swobodę obrotu (...)

Z e-podpisem do urzędu, czyli podpis elektroniczny w praktyce

19.7.2005

Z pojęciem podpis elektroniczny już oswoiliśmy się, ale czy rozumiemy tak naprawdę co pod nim się kryje? Czy wystarczy stwierdzić, iż podpis elektroniczny to sposób podpisania dokumentu w postaci elektronicznej? Czy zatem podpisem elektronicznym jest np. obraz podpisu własnoręcznego otrzymany (...)

Zawarcie umowy z abonamentem promocyjnym - opinia prawna

28.6.2005

Ponieważ w przedmiotowej sprawie przystąpiono do wykonywania umowy – mógł Pan odbierać programy telewizyjne, można przyjąć, iż doszło do potwierdzenia umowy przez podmiot w imieniu którego umowa została zawarta - Korporację Telewizyjną. Jeżeli by przyjąć takie stanowisko, późniejsze (...)

Zasady obowiązywania wzorców umownych - opinia prawna

4.4.2005

Niezbędnym warunkiem, który w wypadku zawierania umowy stanowiącej wzorzec musi zostać spełniony jest doręczenie wzorca drugiej stronie. Doręczenie wzorca powinno polegać na rzeczywistym wręczeniu drugiej stronie (która nie jest jeszcze kontrahentem) dokumentu z pełnym tekstem wzorca. Z przedstawionego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika