Prawo administracyjne: Dla cudzoziemca - Zmiany w prawie

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach

21.5.2025

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wdraża dyrektywę 2021/1883/UE i wprowadza rozwiązania prawne dotyczące kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, (...)

Nowelizacja ustawy o repatriacji?

26.4.2025

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dopuszczalność powierzania pracy cudzoziemcom

27.2.2025

Rynek pracy musi być sprawiedliwy i bezpieczny dla wszystkich, ale podstawowym zadaniem państwa jest zabezpieczenie interesów polskich pracowników – ta idea przyświeca przyjętej przez Sejm ustawie o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom.

Warunki dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce

20.12.2024

Rządowy projekt zawiera regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowe rozwiązania zakładają m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy. Zaproponowane przepisy zakładają także usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację (...)

Ustawa o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu

11.11.2024

Senat przyjął 7 listopada br. bez poprawek ustawę o udziale Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (EES). Regulacja dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych. System EES służy zautomatyzowaniu odpraw granicznych, zwiększeniu ich efektywności oraz skuteczniejszemu zarządzaniu granicami (...)

Skutek decyzji o nadaniu statusu uchodźcy

25.9.2024

18 czerwca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie C-753/22 - Bundesrepublik Deutschland, który dotyczy (Skutek decyzji o nadaniu statusu uchodźcy. Wynika z niego, że pństwo członkowskie nie jest zobowiązane do uznania w sposób automatyczny statusu uchodźcy nadanego (...)

Pomoc obywatelom Ukrainy wydłużona

10.6.2024

7 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza (...)

Nowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

11.4.2024

29 marca br. nowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został przesłany do Rządowego Centrum Legislacji. Nowelizacja ustawy przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, wprowadzoną (...)

Pomoc MNiSW dla studentów i naukowców z Ukrainy

27.2.2024

24 lutego minęły 2 lata od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od samego początku Polska solidaryzuje się i wspiera swoich wschodnich sąsiadów, oferując wieloraką pomoc – od humanitarnej i wojskowej po materialną i psychologiczną. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z (...)

Legalny pobyt pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy na dłużej...

28.12.2023

Na mocy nowelizacji przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa okres pobytu obywateli Ukrainy na terytorium Polski, uznawany za legalny, na mocy przepisów powyższej ustawy, został wydłużony do 4 marca 2024 r.

Polskie środki wobec Białorusi

30.5.2023

29 maja br. minister Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Na mocy rozporządzenia zostanie zawieszony towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z (...)

Zmiany w pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną

30.11.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rząd chce, aby uchodźcy z Ukrainy, którzy (...)

Niedawne ustalenia co do Rosji

22.10.2022

19 września br. Polska zaostrzyła ograniczenia wjazdu w odniesieniu do obywateli Rosji, obowiązujące obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wynik uzgodnień premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. 

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

16.7.2022

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa to przede wszystkim uelastycznienie rynku pracy, większe możliwości korzystania z kursów nauki języka polskiego, a także tworzenie punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. Ustawa przedłuża (...)

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

28.6.2022

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa trafi do podpisu prezydenta. W czwartek Sejm odrzucił poprawki Senatu do tej ustawy.

Co przewiduje tzw. ustawa sankcyjna?

21.4.2022

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewiduje w szczególności zamrażanie funduszy oraz zasobów gospodarczych osób i podmiotów wspierających rosyjską (...)

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom

17.4.2022

15 kwietnia br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy doprecyzowują i uzupełniają niektóre przepisy specustawy. 

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej

15.11.2021

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku (...)

Będą zmiany ustawy o cudzoziemcach

20.10.2021

Rząd chce usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.

Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu

13.9.2021

Rada Ministrów przyjęła „Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Aktualizacja 2021-2027, polityka publiczna z perspektywą do roku 2030”. Dokument określa ramy strategiczne na najbliższe lata dla działań służących dalszemu ograniczaniu (...)

Jakie zmiany dla cudzoziemców zaplanowano?

23.8.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Bieżące obostrzenia

31.3.2021

Od soboty, 27 marca rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Z kolei od 30 marca podróżni (...)

Projekt zmian dotyczących m.in. pobytu w Polsce obywateli Wielkiej Brytanii

7.12.2020

Wdrożenie umowy brexitowej, nowe uprawnienia Straży Granicznej w przypadku podejrzenia fikcyjnego małżeństwa oraz dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE – to najważniejsze zmiany w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium (...)

Zmiany dotyczące wiz

14.11.2020

Nowelizacja wprowadza zmiany związane z modyfikacją europejskiego kodeksu wizowego i wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA. Dostosowuje polskie przepisy do zmian wprowadzonych rozporządzeniem PE i Rady Unii Europejskiej. 

Nowe wzory dokumentów wydawanych cudzoziemcom

26.9.2020

Od 10 lipca 2020 r. obowiązują nowe wzory kart pobytu oraz zezwoleń na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, jak również formularz wniosku o udzielenie takiego zezwolenia. Dokumenty na podstawie dotychczasowych wzorów będą (...)

Od 13 czerwca otwarte granice

12.6.2020

Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Wszystko dlatego, że znosim     Styles Paragraph Font (...)

Kontrola na granicy przedłużona

30.4.2020

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i (...)

Przedłużenie kontroli na granicy o kolejne 20 dni

25.3.2020

- \"Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju\" – poinformował minister Mariusz (...)

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

14.3.2020

W okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich (...)

Państwa UE muszą utrzymywać agresywnych imigrantów

20.11.2019

TSUE wyjaśnił, iż wnioskodawca ubiegający się o ochronę międzynarodową winny poważnego naruszenia reguł obowiązujących w ośrodku dla cudzoziemców, do którego został przyjęty, oraz szczególnie agresywnego zachowania nie może zostać ukarany cofnięciem świadczeń (...)

Bezpieczne wizy do UE?

28.5.2018

Bardziej wnikliwe badanie podań o tzw. wizy Schengen, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych baz danych – KE modernizuje wizowy system informacyjny, aby lepiej zabezpieczyć granice zewnętrzne Unii. 

Jaka ma być nowa wspólna polityka wizowa UE?

21.3.2018

Sprawniejsze wydawanie wiz turystycznych, biznesowych i krótkookresowych, przy jednoczesnym podniesieniu opłaty do 80 euro – to propozycje Komisji Europejskiej dotyczące reformy wspólnej polityki wizowej UE. Nowe przepisy mają być dostosowane do zmieniających się problemów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika