Prawo administracyjne: Pozostałe - Zmiany w prawie (strona: 9)

Znoszenie ograniczeń związanych z epidemią

17.4.2020

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Rząd podejmuje ostrożne (...)

Aplikacja „Kwarantanna domowa” – od dziś obowiązkowa

1.4.2020

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. (...)

Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

31.3.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze (...)

Domy pomocy społecznej w czasie epidemii

30.3.2020

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem codziennych wideokonferencji z przedstawicielami wojewodów monitoruje m.in. sytuację domów pomocy społecznej.

Przedłużenie kontroli na granicy o kolejne 20 dni

25.3.2020

- \"Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) będzie przedłużona o kolejne 20 dni – do 13 kwietnia br. Polska utrzyma również duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju\" – poinformował minister Mariusz (...)

Nowe zasady handlu w galeriach

20.3.2020

Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju – w odpowiedzi na głos przedsiębiorców – wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych. Rozporządzenie jasno wskazuje, które branże mogą prowadzić handel w takich obiektach. (...)

Stan epidemii!

20.3.2020

Rząd wprowadził stan epidemii, który daje odpowiednim organom państwowym nowe uprawnienia, ale na nas wszystkich nakłada również nowe obowiązki. Zawieszono zajęcia edukacyjne aż do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Podwyższono (...)

Pomoc Żywnościowa 2014-2020 a koronawirus

19.3.2020

Zaktualizowane zostały wytyczne dla instytucji, które realizują działania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Najważniejsze zmiany - kontakt telefoniczny tam gdzie to możliwe, wstrzymanie warsztatów, wydawanie paczek zamiast posiłków.

Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

15.3.2020

Celem ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest określenie zasad i trybu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania (...)

Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem

14.3.2020

W okresie od 15 marca br. do 24 marca br. będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej. Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich (...)

Wcześniejsze ograniczenia w związku z koronawirusem

13.3.2020

10 marca zdecydowano o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie. Pasażerowie przyjeżdżający do Polski z zagranicy poddawani ni zostali kontroli sanitarnej

Kwarantanna obowiązkowa

12.3.2020

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne.

Kara za odciski palców uczniów

7.3.2020

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 20 tys. zł w związku z naruszeniem polegającym na przetwarzaniu danych biometrycznych dzieci podczas korzystania przez nie ze szkolnej stołówki.

Specustawa ws. koronawirusa

3.3.2020

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Zawiera ona przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących (...)

Będą zmiany ustawy o transporcie drogowym

16.2.2020

Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on szereg zmian mających na celu ułatwienia w procesie szkolenia i uzyskiwania kwalifikacji wstępnej oraz zwiększenie (...)

Założenia nowelizacji Konstytucji dla Nauki

16.2.2020

Celem projektowanej nowelizacji Konstytucji dla Nauki jest zagwarantowanie wszystkim członkom wspólnoty uczelni oraz pracownikom systemu szkolnictwa wyższego i nauki przynależnych im wolności związanych z kształceniem, wyrażaniem poglądów i prowadzeniem działalności naukowej.

Od wykluczenia do aktywizacji

12.2.2020

Rusza konkurs ofert do tegorocznej edycji programu „Od wykluczenia do aktywizacji” „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki któremu (...)

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

3.2.2020

W poniedziałek (3 lutego) rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do końca kwietnia br. Obejmie ponad 220 tysięcy mężczyzn oraz niemal 4 tysiące kobiet. Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa?

Treści z zakresu ekologii dla uczniów

22.1.2020

Edukacja ekologiczna jest stałym elementem nauczania zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej. MEN włącza zagadnienia klimatyczne do działań realizowanych w polskich szkołach.

„Mój Prąd” - nabór wniosków

13.1.2020

Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

8.1.2020

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybiorą się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Przedłużenie okresu użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami

31.12.2019

W dniach 20 i 27 grudnia 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał – na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa – postanowienia o przedłużeniu okresu użycia polskich (...)

Pilotaż centrów usług społecznych

30.12.2019

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła konkurs na przeprowadzenie pilotażu centrów usług społecznych. Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, pozwala (...)

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego

19.12.2019

Inwestycje przyspieszą, a obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać - za pośrednictwem Geoportalu – z takich danych, jak zdjęcia lotnicze, czy podstawowe informacje na temat działek - takie będą efekty zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym, które przyjął już rząd. Głównym (...)

Bezpieczniejsza żywność i rośliny?

11.12.2019

Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego: projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz projekt ustawy o zmianie (...)

Co nowego w transporcie kolejowym i autobusowym?

8.12.2019

Minister Infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Z kolei Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej (...)

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zmieniony

27.11.2019

Do 6 grudnia br. szkoły mogą składać wnioski o finansowe wsparcie na zakup książek do bibliotek szkolnych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 3. Rok 2020 jest ostatnim rokiem realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” edycji 2016-2020. (...)

Zmiany w nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych

25.11.2019

Wieś Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim zmieni nazwę na Teodorów Duży. Jeziorki w powiecie brodnickim przyjmą nazwę Jeziórki, a Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim – nazwę Grądy. Zmiany w wykazie urzędowych nazw mają dotyczyć ponad dwustu miejscowości (...)

Przedświąteczny boom na rynku pocztowo-kurierskim

24.11.2019

Pomiędzy  Black Friday - czyli ostatnim piątkiem listopada – a Świętami Bożego Narodzenia trwa najgorętszy w roku okres na rynku pocztowo-kurierskim. Aby nasze przesyłki dotarły na czas, warto wysłać je dużo wcześniej.

Zwrot kosztów dowozu dzieci do szkoły i przedszkola

23.11.2019

Kryteria ustalania kosztów przejazdu dziecka i jego opiekuna, które są zwracane opiekunom dowożącym dzieci niepełnosprawne lub inne osoby uprawnione do szkoły lub przedszkola określa nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja (...)

Zmiana ustawy o sporcie

23.11.2019

Dzięki nowelizacji ustawy o sporcie łatwiejsze stanie się uzyskanie statusu polskiego związku sportowego. Zmiany są odpowiedzią na postulaty organizacji sportowych i dotyczyć będą takich dyscyplin jak m.in. ju-jitsu, kendo, kick-boxing.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika