Prawo budowlane: Pozwolenie na budowę - Zmiany w prawie

Przeciwdziałanie patodeweloperce opóźnione

25.3.2024

Do wykazu prac legislacyjnych Ministra Rozwoju i Technologii trafił projekt rozporządzenia zmieniający datę wejście w życie rozwiązań przeciwdziałających tzw. patodeweloperce. Zmianie ulegnie tylko data wejścia w życie przepisów – z 1 kwietnia na 1 sierpnia 2024 r.

StopPatodeweloperka od kwietnia 2024 r.

2.11.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Cel nowelizacji to przede wszystkim ograniczenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką”, czyli z działaniami, (...)

Bezpłatne projekty dużych domów

2.11.2023

Na stronie internetowej GUNB dostępne są pierwsze projekty domów o powierzchni ok. 120 m2. To efekt konkursu architektonicznego na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2, który rozstrzygnięto we wrześniu br. Można z nich korzystać bezpłatnie. Wkrótce pojawią (...)

Rusza reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego

25.9.2023

Weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. Celem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej.

Domy bez pozwolenia - bez ograniczenia powierzchni

21.8.2023

Sejm zakończył prace nad deregulacją prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy. Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów 120, 150 i 180 m2.

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

30.1.2023

Teraz książkę obiektu budowlanego oraz dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online. A od czerwca ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. To kolejne etapy cyfryzacji procesu budowalnego.

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

29.7.2022

Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych zostały podpisane przez Prezydenta RP.

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

24.4.2022

Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej.

Łatwiejsza budowa domów do 70 metrów kwadratowych

20.9.2021

Ułatwienia w budowaniu małych domów jednorodzinnych to jedna z 10 kluczowych regulacji Polskiego Ładu. Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych (...)

Mieszkaniowe ustawy Polskiego Ładu coraz bliżej

12.9.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa (...)

Polski Ład dla rodzin

18.5.2021

Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę – tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, to m.in. polityka mieszkaniowa, (...)

Więcej mieszkań na wynajem

28.10.2020

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych (...)

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie

20.9.2020

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikają także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w (...)

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

3.9.2020

Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Rząd chce, żeby już jesienią możliwe było również przesyłanie (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

31.7.2020

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach w formule (...)

Nowelizacja prawa budowlanego

23.2.2020

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, nad którym prace zakończył Parlament. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikną też absurdy, takie jak konieczność (...)

Wkrótce zmiany w Prawie budowlanym

27.1.2020

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, które już uchwalił Sejm. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikną też absurdy, takie jak konieczność uzyskania (...)

Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym

18.12.2019

Zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. (...)

Uproszczenia w budownictwie

7.11.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada, że proces inwestycyjno-budowlany zostanie uproszczony i przyspieszony. Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie (...)

Więcej wolności w prawie budowlanym?

31.7.2019

Proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe – takie są zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych małych (...)

Łatwiejsza legalizacja „starych” samowoli budowlanych?

5.3.2019

MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych. MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, które są eksploatowane od ponad 20 lat.

Specustawa mieszkaniowa poprawi dostępność

24.10.2018

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cele specustawy mieszkaniowej. Jej priorytetem jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych. Zmiany dotyczą także wprowadzenia do prawa budowlanego (...)

Co przyniesie specustawa mieszkaniowa?

25.7.2018

Specustawa mieszkaniowa ma na celu skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowych z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół czy przystanków komunikacji miejskiej. W konsekwencji (...)

Specustawa mieszkaniowa w drodze

29.4.2018

Zgoda na realizację inwestycji mieszkaniowej będzie zależała od gminy – nie od wojewody. Na etapie wniosku inwestora trzeba będzie przedstawić koncepcję inwestycji – założenia urbanistyczne. To niektóre efekty konsultacji publicznych projektu specustawy mieszkaniowej. 

Zmiany w projektowaniu budynków

4.1.2018

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

23.11.2017

Opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Co dalej z reformą gospodarowania przestrzenią?

Czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany

3.4.2017

Nowa ustawa w sposób kompleksowy unormuje proces inwestycyjny, począwszy od kreacji polityki przestrzennej na wszystkich szczeblach administracyjnych kraju, poprzez uzyskanie zgody inwestycyjnej na realizację, do finalnej budowy inwestycji. Dodatkowo ma stwarzać odpowiednie narzędzia koordynujące (...)

Odległość ściany od granicy działki...

8.3.2017

W przypadku, gdy w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dopuszczono sytuowanie budynku w zabudowie jednorodzinnej, zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, bezpośrednio przy tej granicy, konieczne jest (...)

Mniej formalności przy budowie

4.3.2017

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadziła ułatwienia i uproszczenia m.in. dla inwestorów budowlanych. Zmiany w Prawie budowlanym zredukowały niektóre (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika