Prawo cywilne: Szkoda - Zmiany w prawie

Przyczynienie się poszkodowanego do szkody

23.1.2023

Wyrokiem z 17 lutego 2022 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powoda – osoby fizycznej – w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia za krzywdę i renty związanej ze szkodą na osobie doznaną przez skarżącego wskutek wypadku komunikacyjnego.

SN o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL

25.4.2021

21 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy, orzekając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, uwzględnił skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 24 marca 2011 r., który nakazał przeprosić powoda za zarzucenie mu płatnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa (...)

Sąd Najwyższy o podstawach skargi nadzwyczajnej...

14.2.2021

Sąd Najwyższy rozpatrzył dwie skargi nadzwyczajne złożone na postanowienia zapadłe na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Skargi zostały oddalone (...)

Skarga za awarię elektryczności...

26.10.2020

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 8 października 2020 r. wydał wyrok w sprawie C-360/19 - Crown Van Gelder BV przeciwko Autoriteit Consument en Markt (ACM). Wynika z niego, że odbiorca może wnieść skargę na operatora systemu krajowego w następstwie awarii elektryczności. Skarga ta (...)

Renta dla poszkodowanego pacjenta

12.9.2020

Rzecznik Praw Pacjenta kontynuuje swoje działania związane z wytaczaniem powództw na rzecz pacjentów oraz wstępowaniem do toczących się postępowań cywilnych w sprawach dotyczących praw pacjenta. W toku procesów Rzecznik działa na prawach przysługujących prokuratorowi.

Odszkodowanie z tytułu kosztów opieki

27.7.2020

Poszkodowany może domagać się odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie - orzekł Sąd Najwyższy.

Brak zadośćuczynienia za pogorszenie stanu zdrowia osoby bliskiej

16.1.2020

W dniu 17 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie zadośćuczynienia za krzywdę w postaci pogorszenia stanu zdrowia osoby bliskiej

Poważnie poszkodowani w wypadkach mają zapewnione renty

24.12.2019

Po wielu latach starań Rzecznika Finansowego weszła w życie regulacja zapewniająca poważnie poszkodowanym w wypadkach dalszą wypłatę rent. Dotyczy ona osób, które były poszkodowane przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązywały wówczas zdecydowanie niższe niż obecnie sumy gwarancyjne, (...)

Nie można żądać zadośćuczynienia za zdradę małżeńską

17.3.2019

Zdrada małżeńska i narodziny pozamałżeńskiego dziecka nie mogą być podstawą dochodzenia zadośćuczynienia od zdradzającego małżonka i jego partnera w trybie ochrony dóbr osobistych. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich o (...)

Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

2.1.2019

Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 grudnia br. Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. (...)

Co nowego w ubezpieczeniach obowiązkowych?

26.12.2018

Nowelizacja zmienia minimalne sumy gwarancyjne zgodnie z zasadą przewidzianą w unijnej dyrektywie. W wypadku szkód na osobie to 5 210 000 euro, a w wypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro. Nowe przepisy przewidują też, że w razie sporu pomiędzy Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym (...)

Skuteczniejsze dochodzenie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

25.5.2018

Skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska, oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne usterki swych wyrobów, przewidują nowe przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości (...)

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrządzone przez jego psa

19.11.2017

Jeśli zwierzęta pełnią użytkową rolę w gospodarstwie, to stanowią element gospodarstwa niezbędny do jego funkcjonowania, a zatem pozostają z nim w funkcjonalnym związku. W konsekwencji szkody przez nie wyrządzone (w przeciwieństwie do szkód wyrządzonych przez (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika