e-prawnik.pl Porady prawne

Zachowek po dziadku

Odpowiedzi w temacie ()

viki3003

1.2.2011

Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek ożenił się po raz 2 (zawarli związek małżeński w 1986r) i wraz z drugą żoną wykupił mieszkanie spółdzielcze (wypupili je w 1996). po ok. roku podarowałwraz z żoną to mieszkanie mojemu wójowi. darowizna miała miejsce pod koniec 1997r. wója przez 3 lata wynajmował komuś to mieszkanie, a póżniej je sprzedał. w umowie darowizny widniała suma za mieszkanie, prawdopodobnie zaniżona, oraz punkt że podczas przyjmowania darowizny wója nie miał innego mieszkania, co również jest nie prawdą. Dziadek w 2006 roku zmarł, czy w takim wypadku należy się mi zachowek po dziadku od wuja? jeżeli tak to w jakiej wysokości? Proszę o bardzo szybką odpowiedź, pozdrawiam Viki

Nie znalazłeś odpowiedzi?

gniewek22

2010-07-29 13:52:24

Dziadkowie zapisali cały swój majątek jednej wnuczce, a maja jeszcze 4 innych wnuków. Dzieci dziadków zmarły przed nimi. Czy w takim układzie pozostała czwórka wnuków może domagać się zachowku po dziadkach? Skoro nie zostali ujęci w testamencie? A jeśli jest taka możliwość to daj jakiej cześci majątku?

leadman

2011-02-01 20:59:09

Zachowek Ci przysługiwał, ale miałeś tylko 3 lata od momentu dowiedzenia się o śmierci dziadka na to aby o się o niego upomnieć. Jeżeli dziadek zmarł w 2006 i wiedziałeś o tym, to raczej na zachowek nie masz już co liczyć.

viki3003

2011-02-01 21:02:35

właśnie chodzi o to że o śmierci dziadka dowiedziałam się po 4 latach . Ponieważ nikt mnie nie poinformował, bie utrzymywaliśmy kontaktu z tamtą rodziną.

ryszard062

2011-02-02 05:11:41

Kodeks Cywilny Art. 1007 § 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu. § 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku. W/g mnie z treści KC wynika że 3 letni okres przedawnienia roszczeń o zachowek liczy się od od daty otwarcia spadku tzn. śmierci dziadka a nie od daty dowiedzenia sie o śmierci dziadka .

leadman

2011-02-02 22:46:45

Ja nie jestem prawnikiem, ale otrzymałem od prawnika (i od notariusza również)informację, że okres 3 lat zaczyna się liczyć od momentu dowiedzenia się przez uprawnionego do spadku o śmierci spadkodawcy. Tu wątpliwości nie mieli. Natomiast sprzeczne informacje otrzymałem jeżeli chodzi o prawo do zachowku w momencie kiedy nie było testamentu, a spadkodawca wcześniej (za życia przepisał np. mieszkanie) obdarował jednego ze spadkobierców pomijając innych. Tu zdania były podzielone, jedni twierdzą że zachowek się należy, a inni że nie, ponieważ zachowek jest związany wyłącznie z pominięciem spadkobiercy w testamencie. Ja na twoim miejscu odwiedziłbym kilku prawników i dowiedział się jakie są szanse na uzyskanie zachowku (koszt niewielki). Co do wysokości zachowku to należy Ci się połowa tego co normalnie byś odziedziczyła, chyba że jesteś niepełnoletnia, lub niezdolna do pracy, wtedy przysługuje ci 3/4.

mrozowskim

2011-02-04 13:32:39

Wyślij Wujowi zawiadomienie (list polecony z potwierdzeniem odbioru), że domagasz się wypłaty zachowku. To przerwie bieg przedawnienia, a ostatecznych ustaleń możesz już dokonywać po zgłoszeniu się o zachowek. Zgłoszenie takiego roszczenia w niczym nie przeszkadza nawet jeśli nie jest już dopuszczalne.

ryszard062

2011-02-04 13:57:41

Wcześniej podałem treść art 1007 Kodeksu Cywilnego który reguluje termin przedawnienia zachowku ale nikt tego nie czyta tylko wszyscy kombinują jak to obejść. Jest tam napisane że "roszczenie przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku" tzn od daty śmierci i żaden prawnik nie może tego zmienić - koniec kropka. W związku z tym podaję link do tego terminu w Google gdzi na wszystkich stronach jest informacja że data otwarcia spadku jest tożsama z datą śmierci.Może lepiej wujaka nie denerwować listami bo sprawa się przedawniła. http://www.google.pl/search?sourceid=navclient&hl=pl&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLS_plPL406PL407&q=co+oznacza+termin+otwarcie+spadku

mrozowskim

2011-02-04 14:22:08

Bieg przedawnienia roszczenia o zachowek przerywają okoliczności określone w przepisie art. 123 K.c., a to: 1. każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, albo przed sądem polubownym, przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia, albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (np. złożenie do sądu pozwu o zachowek); 2. uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje; oraz 3. wszczęcie mediacji. Na zasadach wyjątku, do przerwania biegu przedawnienia prowadzi również zgłoszenie przez uczestnika postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku zarzutu nieważności testamentu (tak orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 października 1992 r., sygn. III CZP 130/92, OSNCP 1993, nr 4, poz. 60). Być może są jeszcze inne wyjątki. Prawo nie jest tak do końca jednoznaczne, jak by się wydawało. Dodatkowo sąd nie ustala z urzędu, czy roszczenie się przedawniło. Taki zarzut musi podnieść pozwany.

ryszard062

2011-02-04 15:53:50

Napisałeś "Bieg przedawnienia roszczenia o zachowek przerywają okoliczności" Uważam że tu roszczenie się przedawniło bo od śmierci dziadka(otwarcia spadku) minęło 5 lat(zmarł w 2006 roku)i dlatego nie można mówić o przerwaniu biegu przedawnienia bo sprawa od 2 lat jest przedawniona.O przerwie w biegu 3 letniego okresu przedawnienia można by mówić gdyby te sprawy/okoliczności toczyły się /miały miejsce wcześniej tj. w okresie do 3 lat od śmierci.Wówczas 3 letni okres przedawnienia uległby wydłużeniu o czas trwania rozpraw sądowych i innych wymienionych okoliczniości bez względu na czas trwania tych okoliczności.Czy jestem w błędzie.

viki3003

2011-02-05 00:21:00

Dziękuje Panom bardzo za pomoc, z wujem próbowałam mediować... ale odmówił. Mimo wszystko złożyłam dziś pozew do sondu. zobaczymy co z tego wyniknie. Pozdrawiam viki ;)

ryszard062

2011-02-05 07:32:04

Bardzo dobra decyzja,życzę powodzenia ! Proszę o imformację na forum o decyzji sądu.pozdrawiam !!.

Grażyna 43

2011-04-07 15:58:30

witam, mój dziadek zmarł, wszystko zapisał swojej konkubinie z którą żył przed śmiercią, w testamencie wydziedziczył moją mamę i byłą żonę, czy mnie jako wnuczce należy się zachowek?? Z góry dziękuję za pomoc.

seminek25

2012-10-14 19:50:31

Witam mam pytanie dziadek i babcia zmarli pare miesięcy temu dziadek przepisał mieszkanie warte 150 tys swojej córce czyli mojej cioci.Dziadek miał córke i syna syn czyli mój ojciec zmarł 5 lat temu teraz niewiem czy dziadek w jakie formie przepisał mieszkanie czy notarialnie czy w darowiznie ale w darowiznie chyba nie bo rachunki ciagle przychodziły na dziadka na mieszkanie a tak to chyba juz by na ciocie przychodziły,Chce sie dowiedziec czy mnie i 2 moim braciom nalezy sie jakis zachowek jak tak to w jakiej mniej wiecej kwocie?aha najpierw zmarła babcia i wiem ze była sprawa w sadzie ze przepiasli częśc mieszkania babci chyba 1/4 własnie na ciocie czyli ich córke ale juz dalej niewiem co i jak jest w testamencie

szaju89

2013-12-17 23:25:19

Witam! Mam pytanie odnośnie zachowku po dziadku. zmarl prawie dwa lata temu , wszystko otrzymala jego zona , czyli moja babcia . mieli oni dwie corki , jedna zmarla dawno temu , a moja mama zmarla 11 lat temu. jestem jedynym ich wnukiem. czy nalezy mi sie zachowek w takiej sytuacji?? z gory dzieki ;)

Lohengrin

2013-12-20 21:41:02

Szanowny Panie, wszystko zależy od tego czy w tym przypadku został sporządzony testament. Jeśli testament został sporządzony to spadkodawca (dziadek) mógł przekazać w spadku całość swojego majątku jednemu tylko spadkobiercy (babcia). Jednakże, zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli w testamencie pominięto osobę, która dziedziczyłaby gdyby testamentu nie sporządzono to takiej osobie przysługuje zachowek. ************************************************************************************* Żeby ustalić jaka będzie wysokość ewentualnego zachówku musimy rozważyć jak wyglądałoby dziedziczenie ustawowe. Nie napisał Pan zbyt wielu szczegółów o sytuacji rodzinnej. Ale załóżmy: Dziadek miał żonę oraz dwie córki. Gdyby wszystkie 3 dożyły otwarcia spadków wówczas majątek osobisty dziadka oraz jego udział w majątku wspólnym małżonków (co do zasady 3/6) wg ustawy byłby podzielony na trzy równe części. Na przykład gdyby w czasie małżeństwa małżonkowie za wspólne pieniądze nabyli własność ziemi (6/6) to podział spadku wg ustawy wyglądałby tak: 3/6 dla małżonka jako udział we wspólności małżeńskiej. Pozostałe 3/6 (udział dziadka we wspólności małżeńskiej) podzielony zostałby na 3 równe części: a zatem: dodatkowe 1/6 dla małżonki, 1/6 dla pierwszej córki, 1/6 dla drugiej córki. Teraz czynię dalsze założenie: pierwsza córka nie dożyła spadku i zmarła bezdzietnie. A zatem udział spadkowy pierwszej córki dzielimy w dwu równych częściach na małżonkę zmarłego i drugą córkę. Zatem podział przykładowej ziemi wyglądałby wówczas: Małżonka 3/6 + 1/6 + 0.5/6; Druga córka 1/6 + 0.5/6; I teraz czas na ostatnie założenie: druga córka nie dożywa otwarcia spadku ale pozostawia jednego syna. W tej sytuacji syn dziedziczy udziały w tej wysokości co jego matka na zasadzie tzw. zastępstwa. A zatem podział przykładowej ziemi finalnie wygląda tak. Małżonka zmarłego: 3/6 + 1/6 + 0.5/6; Syn córki zmarłego (jedyny wnuk): 1/6 + 0.5/6; ************************************************************************* Konkludując, zachowek w opisywanym przez Pana przypadku wynosiłby 2/3 (jeśli był Pan w chwili śmierci dziadka małoletni lub trwale niezdolny do pracy) lub 1/2 tego co dziedziczyłby Pan gdyby testamentu nie sporządzono. A zatem w pierwszym wariancie byłoby to 2/3 x (1/6 + 0.5/6). W drugim wariancie byłoby to 1/2 x (1/6 + 0.5).***************************************************************************** Jednak przestrzegam są to tylko założenia, żeby naprawdę odnieść się do Pana sytuacji musiałbym znać znacznie więcej szczegółów. Czy dziadek czynił na rzecz Pana jakieś darowizny itd. Z poważaniem

Bartekziolo

2017-07-18 18:34:39

Dzień dobry, to teraz takie pytanie odnośnie zachowku.Dziadkowie mieli 3 dzieci, mój Tata zmarł 20 lat temu. Czy jezeli dziadkowie umarli po Tacie A jedyną osobą która była zawarta w testamencie jest wujek, to po pierwsze czy należy się mi zachowek?, A jeżeli tak to w jakim procencie?

mrozowskim

2017-07-18 18:48:39

Powinno się Panu coś należeć. Niezależnie od tego powinien Pan niezwłocznie przedstawić roszczenie. Dokładnie ile się Panu należy pomoże Panu ustalić notariusz lub prawnik.

ULEWICZ.KANC

2017-07-20 11:10:42

Dzień dobry, Bartekziolo, pytanie kiedy zmarli dziadkowie i kiedy otwarto ich testamenty. Trzeba przede wszystkim zweryfikować czy roszczenie o zachowek nie uległo przedawnieniu. Poza tym istotne jest kto byłby powołany do spadku po dziadku, a kto do spadku po babci i jaki majątek wchodził do spadku po nich. Dopiero wtedy można określać szacunkową wartość zachowku. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Zachowek po dziadku po śmierci ojca Witam, chciałbym się poradzić w sprawie zachowku po dziadku. Dziadek zmarł 11.01.2012, babcia nadal żyje, mieli dwójkę dzieci; mojego ojca który zmarł w (...) czytaj dalej»

 • Zachowek dla wnuków Witam. Moje pytanie związane jest z następującą sytuacją. Moja babcia w testamencie cały swój majątek przepisała na mnie i mojego brata. Wydziedziczyła równiez swojego syna. (...) czytaj dalej»

 • zachowek po dziadku Witam! Mam pytanie odnośnie zachowku po dziadku. zmarl prawie dwa lata temu , wszystko otrzymala jego zona , czyli moja babcia . mieli oni dwie corki , jedna zmarla dawno temu , a (...) czytaj dalej»

 • zachowek po dziadku witam, mój dziadek zmarł, wszystko zapisał swojej konkubinie z którą żył przed śmiercią, w testamencie wydziedziczył moją mamę i byłą żonę, czy mnie jako wnuczce należy (...) czytaj dalej»

 • Testament - mam pewne niejasności. Witam, od razu przejdę do rzeczy: Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek (...) czytaj dalej»

 • Spadek po ojcu dwa lata po jego smierci Witam, serdecznie. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wiem co mam robić. Mój ojciec zmarł we wrześniu 2007r. o jego śmierci się dowiedziałam się o od (...) czytaj dalej»

 • prawnik od spraw spadkowych Poznań Witam, chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej dobrego prawnika w Poznaniu specjalizującego się w sprawach spadkowych. Czeka mnie bardzo skomplikowana sprawa dotycząca (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • SPADEK PO BABCI Mam kilka pytań odnośnie spadku po babci.Moja Babcia zmarła niedawno i miała dwie córki (moją mamę i ciotkę).Moja mama zmarła 15lat temu.Żyje jeszcze dziadek(mąż babci).Pytanie (...) czytaj dalej»

 • Sprawa spadkowa po babci a zachowek Witam Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Poniżej przedstawiam sytuację spadkową: Babcia zmarła w grudniu 2016, zostawiła po sobie mieszkanie własnościowe (...) czytaj dalej»

 • spadek mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie (...) czytaj dalej»

 • Matka zrzekła się ustnie zachówku a teraz zmieniła zdanie :( Mam taki problem: Dostałem spadek po dziadku w postaci domu, a następnie sprzedałem ten dom i kupiłem nowy. Zaraz po otrzymaniu spadku, (...) czytaj dalej»

 • Nieskonsumowane małżeństwo-czy dziedziczy? Mam problem. Mój dziadek na dwa lata przed śmiercią ożenił się ze swoją opiekunką. W zamian za opiekę miała dostać po nim emeryturę ( całkiem (...) czytaj dalej»

 • jaka wysokość zachówku Po zmarłym Dziadku na mocy testamentu całość majątku odziedziczyła Babcia. Zstępnymi Dziadka są dwie córki (z innego małżeństwa), obecnie domagające się zachówku (...) czytaj dalej»

 • Prawo mieszkaniowe Chcę wyjechać na rok do Niemiec, żeby tam studiować. Mieszkanie w którym mieszkam nie jest niestety własnościowe. CZy mogę je użyczyć osobom trzecim, nie spokrewnionym? Czy (...) czytaj dalej»