Brak zasądzonych alimentów od ojca - brak szans na stypendium socjalne?

Odpowiedzi w temacie (2)

95090508466

30.9.2017

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Jestem studentką studiów magisterskich. Znalazlam się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Rodzice rozwiedli się w roku 1994.Byłam wychowywana przez mamę a ojciec znęcał się nad rodziną, większość życia spędził w zakładzie karnym. Teraz pracuje za granicą. Nie znam jego adresu. Mama nigdy nie występowala o alimenty na mnie poniewaz była przez niego zastraszana groźbami spalenia domu. Raz zdarzyła się sytuacja że cudem tego uniknęlysmy ponieważ pod wpływem alkoholu probował podpalić dom. Jest osobą niepoczytalną. Ja po osiągnieciu 18 lat również nie składałam pozwu o alimenty bo zwyczajnie bałam się o nas mimo ze było nam bardzo ciężko a wiedziałyśmy że i tak nie uda się wyegzekwować alimentów od ojca. Moja mama przez wieloletnią ciężką pracę straciła zdrowie a w tym roku odebrano jej rentę choć ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnosci. Nie mamy żadnych dochodów. Dzisiaj byłam na uczelni w celu złożenia wniosku o stypendium socjalne jednak nie zostal przyjęty z powodu nierozwiazanej kwestii alimentów. Co moge zrobić w tej sytuacji? Czy mogę sama wnioskować w sądzie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego argumentując to chociazby jego zastraszaniem? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

01061996

2017-10-17 14:21:27

Mam podobną sytyację z tym, że ja posiadam alimenty po rozwodzie rodziców, ale mój brat nie złożył wniosku do sądu o alimenty. Pani w dziekanacie teraz nie chce przyjąć mojego wniosku, z racji że jest niekompletny (brak alimentów na brata, który jest pełnoletni i nie chciał składać o alimenty)

Marcela

2017-10-17 20:40:49

Dziewczyno, nie możesz tej sprawy tak zostawić! Przecież Ty nie masz za co żyć ? Uważam, że należy Ci się stypendium socjalne, a Twój ojciec jest Ci winien wynagrodzenia za te wszystkie lata! Znam wspaniałą mecenas, która jest bardzo merytoryczną osobą, która niegdyś pomogła mi w sprawach alimentów. Chodzi o mec. Agatę Koschel, która ma swoją kancelarię w Poznaniu ? na pewno będzie w stanie Ci pomóc. Życzę powodzenia ?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.1.2005

  Z jakiej pomocy materialnej mogą skorzystać uczniowie?

  Od 1 stycznia 2005 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczących się dzieci i młodzieży. Zapisy te mają na celu wyrównanie szans edukacyjnych słuchaczy i wychowanków, (...)

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo należą się (...)

 • 27.2.2008

  Co po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego?

  Od 1 maja 2004 r. Fundusz Alimentacyjny przestał już funkcjonować, w jego miejsce państwo wprowadziło inny rodzaj pomocy. Jednak pewnym jest, że wysokość pomocy socjalnej państwa zmaleje. Dlaczego (...)

 • 26.6.2017

  Termin na uzupełnienie braków formalnych

  W wyniku nowe­lizacji przepisów Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje teraz, że organ może wyznaczyć termin nie krótszy niż 7 dni. Termin taki pozwala (...)

 • 17.9.2017

  Będzie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

  Projekt ustawy przewiduje stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Będzie to publiczna sieć telekomunikacyjna, dzięki której szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny (...)