e-prawnik.pl Porady prawne

Czy jest jakaś zasada współodpowiedzialności za zalanie mieszkania?

Odpowiedzi w temacie ()

ketlan73

19.11.2010

Czy jest jakaś zasada współodpowiedzialności za zalanie mieszkania? Witam. Moja sprawa jest bardzo skomplikowana, więc postaram się opisać ją jak najprościej, zanim zadam właściwe pytanie. Przez 10 lat mieszkałem w mieszkaniu komunalnym razem z współlokatorką. Ponieważ była bardzo schorowana odbywało się to na zasadzie mieszkanie za opiekę. Nie byliśmy w żadnym związku czy to małżeńskim czy konsumenckim. Około roku temu Współlokatorka zasłabła w łazience i zwaliła szafkę na spłuczkę co doprowadziło do zalania mieszkania sąsiadów niżej. Od razu chcieliśmy naprawić wyrządzone szkody, jednak sąsiedzi chcieli pieniędzy. Gdy odmówiliśmy przysłali kosztorys sporządzony na ich zlecenie na kwotę 21 000. Odmówiliśmy zapłacenia tak astronomicznej kwoty więc, sąsiedzi skierowali sprawę do sądu cywilnego (nie mieli ubezpieczonego mieszkania). Na pierwszej sprawie sądowej moja współlokatorka przyznała się do zalania (pozew dotyczył nas obojga) lecz zażądała opinii biegłego sądowego by oszacował straty. Biegły wystawił opinię na kwotę 3 000 złoty i za 3 tygodnie po otrzymaniu opinii biegłego miała się odbyć kolejna sprawa. Jedna w tym okresie moja współlokatorka trafiła do szpitala i po 2 tygodniach zmarła. Sąsiedzi zaczęli domagać się pieniędzy od rodziny współlokatorki na drodze spadkowej, lecz to nie przyniosło skutku.(Rodzina odrzuciła spadek, a właściwie długi współlokatorki) Teraz po 6 miesiącach od śmierci współlokatorki przyszło do mnie zawiadomienie o stawieniu się jako strona w w/w sprawie. Czy istnieje jakiś zapis w prawie na mocy którego sąsiedzi mogą ode mnie domagać się pieniędzy z tytułu zalania? Czy jest jakaś zasada współodpowiedzialności? Dodam, że staram się o przydział tego mieszkania z tytułu zamieszkiwania tam przez okres pow. 5 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...) czytaj dalej»

  • zalanie mieszkania Jestem najemcą nieubezpieczonego mieszkania, które wyremontowałem na swój koszt. We wrześniu tego roku sąsiadka zalała mi mieszkanie. Kobieta posiada ubezpieczenie OC ( w Compensie) (...) czytaj dalej»

  • Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...) czytaj dalej»

  • Do Kuratorów zawodowych Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną dotyczącą naszej pracy. (...) czytaj dalej»

  • Obywatelstwo niemieckie Czy jest jakaś szansa uzyskania obywatelstwa niemieckiego (lub podwójnego: pol. i niem.), jeśli moja babka była Niemką (córką Niemców), następnie wyszła za mąż za Polaka (...) czytaj dalej»