Forum prawne

Czym jest ELSA? - forum prawne

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa z ang. European Law Students’ Association (ELSA) jest największą, apolityczną, niezarobkową organizacją na świecie zrzeszająca studentów i młodych adeptów prawa.

ELSA obecna jest w 40. krajach w Europie, działając w sieci poprzez grupy narodowe i lokalne pod przewodnictwem Zarządu Międzynarodowego (Internalional Board) z siedzibą w Brukseli.

Międzynarodowy charakter organizacji oparty jest na budowaniu wzajemnej współpracy oraz porozumienia przez poznawanie innych systemów politycznych i kultur prawnych. Członkowie ELSA uczestnicząc w życiu stowarzyszenia zdobywają cenne doświadczenia i nową perspektywę w spojrzeniu na prawo, kształtowanie przyszłego życia zawodowego oraz stosunki międzynarodowe.

Działania, które podejmujemy służą realizacji wspólnych dla środowiska międzynarodowego:

WIZJI

"Sprawiedliwy świat gdzie szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową "

CELÓW

   
      Rozwój edukacji prawniczej
   

      Wspieranie wzajemnego zrozumienia
   

      Popieranie poczucia odpowiedzialności społecznej wśród studentów prawa i młodych prawników

Wypełnianiu powyższych założeń służą programy, w ramach których prowadzimy działania:

Program Wymiany Praktyk Studenckich (z ang. STEP - Students Trainee Exchange Programme) mający na celu ułatwianie dostępu i organizowanie dla studentów prawa praktyk krajowych i zagranicznych w różnorakich instytucjach, firmach, kancelariach oraz spotkań z przyszłymi pracodawcami w czasie projektów takich jak Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych.

Działalność Naukowa (z ang. Academic Activities) to program, którego głównym celem jest stworzenie studentom prawa możliwości sprawdzenia wiedzy zdobytej w trakcie edukacji akademickiej oraz umiejętności praktycznych poprzez organizowanie szeregu konkursów naukowych.

Seminaria i konferencje (z ang. Seminars & Conferences) zajmuje się z kolei przygotowywaniem międzynarodowych wymian studenckich, szkoleń i kursów, spotkań naukowych, a także letnich szkół prawa.


Wejdź na stronę i poznaj nas:


http://www.elsa.org.pl/

Odpowiedzi w temacie: Czym jest ELSA? (4)

A jak się zapisać do elsy, jakie są z tego korzyści?

Czy do elsy przyjmowany jest każdy chętny, czy też istnieje jakaś szczególna selekcja?

Aby zostać członkiem zwyczajnym Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA , należy przede wszystkim być studentem na jednym z następujących kierunków : prawo, europeistyka, administracja. Tryb studiów nie ma znaczenie.

Rekrutacja do stowarzyszenia jest dwustopniowa .

Jej pierwszy etap rozpoczyna się w chwili gdy kandydat to Stowarzyszenia wypełni i podpisze deklarację członkowską wraz z formularzem dodatkowym, a następnie złoży je na ręce Sekretarza Generalnego ELSA danej grupy lokalnej, Dyrektora ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi lub innego członka Zarządu.
Nie wiąże się to z żadnymi kosztami, wymagana jest jedynie jedna fotografia, którą należy dołączyć do składanych dokumentów.

Od tego momentu dla każdego kandydata rozpoczyna się okres próbny.
Jest to szczególny czas kiedy każda osoba ubiegająca się o członkostwo powinna poznać strukturę organizacji (m. in. zapoznać się z Regulaminem i Statutem ELSA), jej członków i władze, cele i ideały, a przede wszystkim brać aktywny udział w życiu Grupy Lokalnej poprzez udział w organizowanych projektach, spotkaniach, wyjazdach, itp.

Okres ten trwa minimum 3 miesiące.

Po pozytywnym przejściu okresu próbnego kandydat do Stowarzyszenia przystępuje do kolejnego etapu na swojej drodze do członkostwa. Osoba, którą Zarząd Grupy Lokalnej uważa za gotową do uzyskania członkostwa zostaje zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną.
Wcześniej jednak wykazuje się swoją wiedzą teoretyczną na temat ELSA podczas krótkiego testu. Pozytywny wynik otwiera kandydatowi drogę do rozmowy podczas, której musi udowodnić swoje zaangażowanie, pochwalić się aktywnym udziałem w projektach oraz w ?życiu? Stowarzyszenia.

Decyzję o nadani członkostwa podejmuje Zarząd Grupy Lokalnej.

Przerażające? Spokojnie!

W teorii wygląda to być może zniechęcająco, ale tak naprawdę do ELSA może kandydować każdy, a aby do nas dołączyć wystarczy chcieć i działać.

Jeśli masz wątpliwości pytaj starszych kolegów, członków ELSA, członków Zarządu, a w szczególności Dyrektora ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi ? na pewno odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości.

trzeba dodać, że zgodnie z tym co napisał kolega wyżej trzon rekrutacji opiera się na 3 miesięcznej aktywności kandydata, tzw. okresie rekrutacyjnym ALE na różnych wydziałaach przyjęcie wygląda troszkę odmiennie, np. w Gdańsku Zarząd Grupy Lokalnej nie przeprowadza rozmowy rekrutacyjnej, a w Szczecinie wszyscy kandydaci muszą napisać krótki test z podstawowej wiedzy o Stowarzyszeniu



DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika