Darowizna na wnuczka, a zachowek

Odpowiedzi w temacie (0)

alisiaa

28.3.2017

Witam, mam problem z interpretacją przepisów dotyczących zachowka od darowizny. 12 lat temu dziadkowie przepisali na mnie dom, w formie darowizny, z możliwością dożywotniego korzystania z domu. Babcia zmarła 3 lata temu. Dziadek żyje. Dziadkowie mają 2 dzieci: mają mamę i jej brata. I teraz pytanie: czy mogą wystąpić o zachowek, spadek lub jakąś inną formę z tytułu otrzymanej przeze mnie darowizny? Czytałam gdzieś, że mogliby się ubiegać ode mnie o zachowek, ale nie dotyczy to darowizn, sprzed ponad 10 lat, bo ich nie wlicza się. Czy dobrze rozumiem, że w tym wypadku, dzieciom dziadków od tej darowizny już nic się nie nalezy?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

NA SKÓTY