e-prawnik.pl Porady prawne

Darowizna na wnuczka, a zachowek

Odpowiedzi w temacie (0)

alisiaa

28.3.2017

Witam, mam problem z interpretacją przepisów dotyczących zachowka od darowizny. 12 lat temu dziadkowie przepisali na mnie dom, w formie darowizny, z możliwością dożywotniego korzystania z domu. Babcia zmarła 3 lata temu. Dziadek żyje. Dziadkowie mają 2 dzieci: mają mamę i jej brata. I teraz pytanie: czy mogą wystąpić o zachowek, spadek lub jakąś inną formę z tytułu otrzymanej przeze mnie darowizny? Czytałam gdzieś, że mogliby się ubiegać ode mnie o zachowek, ale nie dotyczy to darowizn, sprzed ponad 10 lat, bo ich nie wlicza się. Czy dobrze rozumiem, że w tym wypadku, dzieciom dziadków od tej darowizny już nic się nie nalezy?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Witam, Czy jeśli moi zmarli już dziadkowie zapisali wszystko siostrze taty a on to zaakceptował i nie chce upominać się o zachowek, czy ja jako wnuczka mogę coś zrobić? Tata utrzymywał kontakt (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Darowizna. Po śmierci mojej matki siotra moja żąda ode mnie zachowku za mieszkanie, które matka przepisała aktem darowizny 11lat przed śmiercią. Czy należy jej się zachowek? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Witam Brat aktem notarialnym przekazal darowizna mieszkanie swojej siostrze .Czy brata corce nalezy się zachowek , Jak nie zaplacic corce brata zachowku? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Jeżeli druga córka została pominięta w testamencie lub nie może otrzymać należnego jej spadku na skutek darowizny dokonanej przez spadkobierców przed śmiercią może domagać się od obdarowanego (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Witam. Chce sie dowiedziec co musze zrobic aby zgodnie z testamentem Nasz majatek dostala wnuczka, ktorej zapisalismy calosc z pominieciem corki. Corka ma problemy finansowe i odziedziczenie naszego majatku (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)