Darowizny i testament a zachowek

Odpowiedzi w temacie (2)

KasiaM11

30.1.2018

Otrzymałam od ojca w darowiźnie mieszkanie o wartości 60000 zł 6 lat temu,pierwsza siostra również otrzymała w darowiźnie mieszkanie o wartości 150000 zł 8 lat temu,a druga siostra ma zapisany w testamencie dom o wartości 250000 zł w wymową do śmierci taty. W chwili obecnej tata chce mi podarować ziemię o wartosci 70000 zł. Czy w przypadku jego smierci będę musiała spłacić rodzeństwo?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

adik356

2018-02-05 17:51:17

Sprawy spadkowe nie należą do najłatwiejszych, tylko dobry prawnik jest w stanie ogarnąć te tematy i wyjaśnić Ci zrozumiale w czym rzecz. Podpytaj w Kancelarii Cejrowski, działają w Tczewie i na terenie Trójmiasta albo poszukaj w ich publikacjach na http://cejrowski.pl/ , często tam znajduje wyjaśnienia tematów budzących wątpliwości.

KasiaM11

2018-02-08 19:18:58

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chyba najlepiej będzie jak skontaktuję się z prawnikiem bo sprawa jest dość zagmatwana. Niestety siostra,która ma otrzymać w testamencie dom jest niemal na 100% pewna, że muszę ją spłacić pomimo tego, że otrzyma dużo więcej....mam nadzieję, że uda się wyjśnić sprawę bez chodzenia po sądach...jeśli będzie trzeba to ją spłacę...pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.11.2017

  Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 23.2.2018

  Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. W oparciu o nią spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę także spoza kręgu najbliższych krewnych. Pojawia (...)

 • 20.5.2018

  Czym jest zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 14.12.2016

  Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych (...)