Forum prawne

długi i przepisanie nieruchomości - forum prawne

Witam,

Mój tata chce przepisać na mnie dom z działką. Od lat jest zadłużony w US i spłaca zadłużenie komornikowi skarbowemu. Hipoteka nieruchomości nie jest zajęta. Zastanawiam się, czy długi taty nie staną się moimi długami i czy te zadłużenie ojca może być powodem zajęcia hipoteki, kiedy działka z domem stanie się moją własnością. Jak to wygląda od strony prawnej?

2010.8.13 10:4:3

Odpowiedzi w temacie: długi i przepisanie nieruchomości (2)

Nabywając nieruchomość obciążoną hipoteką nabywca staje się tak zwanym "dłużnikiem rzeczowym". Wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń nie tylko od osoby, która jest zobowiązania osobiście, ale też od każdego aktualnego właściciela obciążonej hipoteką nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli dłużnik osobisty nie będzie spłacał swojego długu, wierzyciel może zwrócić się do dłużnika rzeczowego o spłatę wierzytelności. Jednak w przeciwieństwie do dłużnika osobistego, który co do zasady odpowiada całym swoim majątkiem, od dłużnika rzeczowego można domagać się wyłącznie zaspokojenia z obciążonej nieruchomości.


Podsumowując, jeśli stanie się pan właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką, to w przypadku gdy pański ojciec z jakiegoś powodu przestanie spłacać zadłużenie, wierzyciel będzie mógł się domagać, by jego roszczenie było zaspokojone z tej nieruchomości, której pan stał się właścicielem. Odpowiada pan wówczas jedynie do wysokości wartości tej nieruchomości.

2010.8.16 13:21:0

Witam.
Mój ojciec chce przepisac na mnie dom. Dom jest zajęty przez komornika z powodu dlugow z funduszu alimentacyjnego. Po latach wrocil do Polski i postanowil splacic dlugi i przepisac dom. Splacil dlug lecz nie do komornika a bezpośrednio do "miejskiego osrodka pomocy społecznej" pzrzyszlo pismo ze ojciec nie jest już dłużnikiem. Niestety nieruchomość wciąż jest zajeta czy powodem mogą być opłaty związane z komornikiem? Jak duże mogą być to sumy? I czy jest mozliwosc darowizny zadluzonej nieruchomości?

2017.1.15 21:46:55

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika