e-prawnik.pl Porady prawne

Dziedziczenie mieszkania

Odpowiedzi w temacie (2)

Bożena C.

28.7.2010

Proszę o poradę. Moi rodzice po śmierci pozostawili mieszkanie własnościowe w Gdańsku ale nie zdążyli spisać testamentu, niestety mieliśmy nie najlepszy kontakt ze sobą, moja siostra wyjechała 22 lata temu za granicę i tam nieprzerwanie mieszka a ja 15 lat mieszkam w Krakowie. Prawdopodobnie dziedziczymy z siostrą to mieszkanie, i jakie kroki musimy podjąć w tej sprawie żeby stało się ono naszą własnością?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

fafek

2010-08-05 08:25:17

Witam Całą rodziną mieszkamy w mieszkaniu moich rodziców, mama zmarła niedawno nie pozostawiając testamentu. Czy powinienem coś zrobić aby mi to mieszkanie w przyszłości nie przepadło? Chciałbym aby moje dziecko je kiedyś odziedziczyło.

jedynytakicarol

2010-08-05 10:06:20

Jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, to spadek po nim dziedziczą spadkobiercy ustawowi. W pierwszej kolejności jest to małżonek oraz dzieci.

W ciągu 6 miesięcy od chwili, w której spadkobierca dowiedział się o spadku, może go przyjąć lub odrzucić, składając w tym celu oświadczenie przed sądem lub notariuszem. Jednak jeśli nic nie zrobi, to będzie to oznaczać, że przyjął spadek i że już od chwili śmierci spadkodawcy przeszły na niego jego prawa i obowiązki majątkowe.

Jednakże gdy w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość, warto jest uzyskać stwierdzenie nabycia spadku - w tym celu należy złożyć wniosek do sądu. Stwierdzenie nabycia spadku jest podstawą do domniemania, że osoba która je uzyskała jest spadkobiercą. Na tej podstawie można wpisać do księgi wieczystej nowego właściciela.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM